YILDIRIM: AŞIRI ZAYIFLIKTA BİR HASTALIKTIR

0
104

YILDIRIM: AŞIRI ZAYIFLIKTA BİR HASTALIKTIR

Merzifon da aktarlık yapan Herbalist Adnan Yıldırım,Aşırı Zayıflık kilo alma korkusu (anoreksiyanevroza) ile ilgili bilgiler aktararak bu hastalığın şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri hakkında gazetemize bilgiler verdi.

“ANOREKSİYA NERVOZA

Herbalist Adnan Yıldırım şunları kaydetti; “Aşırı zayıflık, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluk.Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilir ki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir.Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan ‘AnoreksiyaNervoza’, sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayatî tehlike söz konusudur.Ayrıca anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevî, okul, iş, veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar; ancak bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.

Ben bu hastalıkla ilk defa amerikada araştırmasını yaptığım bir klinikte karşılaştım. Anokresiyanervoza hastası bir hanımfendi kilo alacağı korkusu ile hiçbirşey yemiyor ve yediklerinide gizli gizli kusuyordu. Kendisi çok zayıf olmasına rağmen bu hastalık tüm zihnini etkilemişe benziyordu. Ogün şişmanlık korkusu olduğunu düşündüğüm bu rahatsızlığın daha derin bir şey olduğunu gün sonunda aldığımız seminerde öğrendim. Kısaca size burada marryland üniversitesinin katıldığımız seminerde bizimle paylaştığı bilgileri yansıtmaya çalışacağım.”

“VÜCÜDÜN KALDIRAMIYCAĞI  EGZERSİZLERE YÖNELİRLER

Herbalist Adnan Yıldırım ,”Anormal yeme davranışı olan bu rahatsızlık şiddetli kilo kaybı ve çok zayıf kalma isteğini içinde barındıran psikiyatrik komobidite ile karakterize bir psikiyatrik bozukluktur. Bu hastalığa sahip olan insanlar tartıya çıktıklarında 100 gr bile kilo almışlarsa kendilerini ciddi kötü hissedip bunalıma girebilirler. Zaten çok düşük olan kilolarını korumak için kendilerini günlerce aç bırakabilir ve vücudun kaldıramayacağı egzersizleri yapabilirler. Ve bu insanlar her nekadar çok zayıf olsalar ve son derece ince gözükseler dahi kendilerini şişman hissederler. Anoreksiya özellikle sanayileşmiş toplumlarda giderek yaygınlaşan bir rahatsızlık. sıfır beden psikolojisi bir çok genç kızın en güzel çağlarını hep mutsuz geçirmesini sağlayan modanın ve dünya magazinin kötü bir dayatması. Fit yağsız ve kusursuz bir vücuda sahip olma isteği özellikle erkeklerdede artarak çoğalmakta ve genç nesilde bilmeseler dahi anoreksiya belirtileri gözükmektedir.” İfadelerini kullandı.

“TANI ÖLÇÜTLERİ”

Kişinin normal kilosunu kabul etmediğini söyleyen Herbalist Yıldırım, “Bu hastalar, kilo almaktan ve şişmanlamaktan aşırı korku duyaralar.Beden algısında bozukluk gözlenir.En az 3 ay menstürasyon görmemesi. Seyrekleşen ve güçsüzleşen saçlardüşük kan basıncı yorgunluk anormal kalp ritimleri olur” diye konuştu.

 “PSİKOLOJİK VE DAVRANIŞLARDAKİ BELİRTİLER”

Psikolojik ve davranışlardaki belirtiler hakkında bilgiler aktaran Yıldırım, “Benlikte oluşturulan tahrip zayıf olmalarına rağmen kilolu olduklarında ısrar etmeleri, sofrada yemek yemeden gıda ile meşgul olmak onunla oynamak ama yememek. Genelde hastalığın ciddiyetini reddederler. Öğün atlamak için türlü mazeretler öne sürerler. Sadece bir kaç çeşit yiyecekleri tüketirler. Sürekli tartılırlar. Ufak bir porsiyonu dahi çok uzun zamanda bitirirler çok küçük parçalar halinde yemek yerler.” Şeklinde konuştu.

“HASTALIĞIN NEDENLERİ”

Genelde bu tür psikolojik hastalıklar için bir neden havuzu oluşturulduğunu ve onların sıralandığını belirten Herbalist Yıldırım,“Şiddetli tramva duygusal stres bir yakının ölmesi veya cinsel istismar. Beyin kimyasalında anormallikler. Mükemmeliyetçiliğe doğru bir eğilim. Her zaman kilosundan dolayı aşağılanma korkusu. Bu hastalığa yakalananların 5 te 1 inde yeme bozukluğuna sahip bir akraba vardır.” dedi.

BU HASTALIK İÇİN ÖNLEYİCİ BAKIM TAVSİYELERİ”   

Anoresiyayı önlemenin en kesin yolu erken yaştan itibaren sağlıklı beslenme ve güçlü bir beden imajı geliştirmek olduğunu söyleyen Herbalist Adnan Yıldırım, “Popüler kültürün dayattığı beden ölçülerine ulaşmayı kendiniz için hayat memat meselesi yapmayın. sağlıklı beden ölçüleriniz olsun kafi. Zira tv’lerin ve internetin dayattığı ölçüler sağlıklı beden ölçülerinin altında ve korunması zor olan ölçülerdir.” dedi.

BELLİ BAŞLI YEME VE DAVRANIŞ ALIŞKANLIĞI TAVSİYELERİ“

Peygamber efendimizinde ölçüsü olan yemek saatini bir sosyal saate çevirin, rahat hissettirin ve rahat hissedin diyen Yıldırım, “Sofraya küs gibi oturup küs gibi kalkmayın. Birbirinizle konuşun. Aile terapisi alın. Bu konuda uzman bir psikiyatra en azından danışın yol göstermesini sağlayın. Evinizde tartı bulundurmayın pillerini çıkarın vs. günlük ve günde birkaç kez tartılmanın önüne geçin. Düzenli bir beslenme ve sağlıklı bir diyet listesi oluşturun.” diye konuştu.

BESLENME VE DİYET TAVSİYELERİ 

Aşırı Zayıflık kilo alma korkusu hakkında Beslenme ve Diyet tavsiyeleri veren Yıldırım, “Özellikle kafeinden kahveden ve koladan kaçının. En az günde 6 bardak su için. Kas kütlesi kazanmanız sizin için önemli bunun için günde bir miktar et süt ve yumurta tüketin.dedi.

GIDA TAKVİYELERİ

Özellikle bu tür hastalıklarda multivitamin şurupların şart olduğunun altını çizen Herbalist Adnan Yıldırım,“a-b-c-d-e gibi vitaminler magnezyum, demir, çinko,bakır gibi mineraller ihtiva etmesine dikkat edin. Omega 3 yağ asitleri günlük en az 1000 mg tüketilmelidir. Q enzim Q10 günlük tüketilmelidir. 100 ile 200 mg arası uygundur. Kreatin günlük 5-7 gram arası kas dokusu erimesin diye edilir,                  ” İfadelerini kullandı.

FAYDA VERECEK BİTKİLER

Aşırı Zayıflık kilo alma korkusu hastalığına şifali gelecek olan Ashwaganda bitkisi ve Çemeni öneren Yıldırım; Ashwaganda: Standart özü günlük 400 mg alınmalıdır. ülseriniz varsa bu bitkiyi kullanmayın.

Çemen: Çemen diyip geçmeyin iştahı uyarmak için oldukça etkilidir.Çemen tohumları kaynatılıp suyu içilir günde 2-3 defa tekrar edilebilir.

Kaynak – Haber : Berkan Mahmut KAYACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin