VAZGEÇMEYECEKLER Mİ?

0
37

Paşa Camiinden akşam namazından çıkanlar ile şehrin değişik yerlerinden gelen insanlar; gece boyu devam edecek etkinlik için, yavaş yavaş meydanı dolduruyorlar.  Biraz sonra idareciler ve siyasiler duygu ve düşüncelerini yapacakları konuşmalarla, kalabalıkla paylaşacaklar.

Akşamüzeri çıkan kuvvetli poyraz, şiddetini arttırarak devam ediyor. Gündüz saatlerindeki sıcak hava etkisini kaybetmiş. Rüzgâr serinliğin ötesinde üşütüyor, zaman zaman yerden kaldırdığı toz ve toprağı havaya kaldırıp insanların yüzüne çarpıyor. Az ötede, Paşa Camiinin duvarla çevrili bahçesinin içindeki ulu çınar ağacının yeşil yapraklı geniş dalları, esen şiddetli rüzgarla değişik yönlere doğru savruluyor.

Güngörmüş ulu çınar ağacı. Kim bilir kaç nesil gölgesinde oturdu. Hangi yaşananlara şahitlik etti. Kudretli sadrazamın adına yaptırılan şu cami ve beyazımsı taştan yeniden yapılan minaresi. Ana gövdesi çoktan kurumuş ulu çınarın demir payandalarla ayakta duran büyük ve geniş dallarıyla birlikte hala yan yana ayakta duruyorlar.

Zamana şahitlik etmeye devam ediyorlar. Kuvvetli rüzgar, yaşlı ağacın yıllara direnen geniş dallarını hırpalıyor, şekilden şekile sokuyor.. Zavallı ağaç, payandalar şu iri dallarını daha ne kadar ayakta tutabilir. Günü geldiğinde, rüzgara ve zaman direnemeyecek, yıkılacak. Şehir belki de bir abidesinden mahrum kalacak, kimse de bir çare bulamayacak.

Birden;  “Hiç vazgeçmeyecekler mi”? Diye seslendi yanımdaki genç adam. Soruşundan, bana güvendiğini ve vereceğim cevaba önem verdiğini hissettim. Bunca yıl olanlar ve yaşadıklarımıza bakarak, “Vazgeçmezler, on yıl geçmeden bir daha olur. Böyle gelmiş böyle gider. Bunca yıldır aynı şey tekrar edip duruyor. Bizim kaderimiz bu!” Diyemezdim.

Güzel günler için bizden sonrakiler için önce öksürerek boğazımı temizledim. Sonra kendimden emin ve güven veren bir ses tonuyla: “Hiç merak etme, eğer güçlü olursak bir daha böyle şey asla olmaz” dedim.

Kalabalık, konuşması biten konuşmacıyı alkışlıyor, arada verilen yüksek frekanslı marş benzeri müzikle coşuyor, bayrak sallayıp sloganlar atmaya devam ediyordu..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin