ÜLKÜ OCAĞI, ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATTI

0
84

                  ÜLKÜ OCAĞI, ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATTI

Merzifon Ülkü Ocağı Eğitim ve Kültür Vakfı, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü ve Şehitleri anma günü nedeniyle Çanakkale Şehitlerinin bir günlük yemek öğünü olan üzümlü hoşaf ve buğday ekmeğinden oluşan Çanakkale menüsünü, Cumhuriyet Caddesi Medrese Parkı Saat Kulesi önünde öğle namazına müteakiben vatandaşlara ikram etti.  Merzifon Ülkü Ocağı’nın hazırladığı ve her yıl geleneksel hale getirdiği Çanakkale menüsünden alabilmek için sıraya giren vatandaşlar Saat Kulesi önünde uzun kuyruklar oluşturdu.   Çanakkale savaşının simgeleşen menüsünü Ülkü Ocağı Merzifon İlçe Başkanı Adem Kaya ve Yönetim Kurulu üyeleri kendi elleriyle birlikte vatandaşlara ikramda bulundular. Merzifon Ülkü Ocağı’nın gelenekselleştirdiği Çanakkale etkinliğine, Ülkü Ocağı Merzifon İlçe Başkanı Adem Kaya, MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka, Ülkü Ocaklı teşkilat mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 KAYA: ÇANAKKALE MENÜSÜNÜ GELENEKSEL HALE GETİRDİK

Çanakkale ruhunun yaşatılabilmesi ve daha iyi anlaşılabilmesi için öğlen yemeğinde vatandaşlara Çanakkale menüsü ikram ettiklerini söyleyen Ülkü Ocağı Merzifon İlçe Başkanı Adem Kaya, “Merzifon Ülkü Ocağı olarak bu tür faaliyetlerimizi de her yıl geleneksel hale getirdik. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü ve şehitlerimizi anma günü nedeniyle Medrese Parkı önünde Çanakkale savaşının simgeleşen menüsü olan üzümlü hoşaf ve buğday ekmeğini vatandaşlarımıza ikram ettik. Çanakkale savaşında ecdadımızın yaşadığı şartları ve zorlukları görüp, o zamanın koşullarını yaşaması için Halkımıza Çanakkale menüsü ikram ederek Çanakkale ruhunu yaşatmaya çalıştık. “ dedi.

 “ÜLKÜ OCAKLARI TÜRK MİLLETİNİN 57 ALAYIDIR”

Ülkü Ocaklarının, Türk Milleti’nin 57. Alayı olduğunu ve Çanakkale Zaferi’nin ve binlerce yıllık tüm kazanımlarının ebediyen bekçisi olacağını söyleyen Ülkü Ocağı Merzifon İlçe Başkanı Adem Kaya, “Tarihte eşine az rastlanır bir destanın, Çanakkale Zaferi’nin 102. yılını gurur ile idrak ediyoruz. Cephe cephe yeniden dirilişe koşan kanlarıyla bayrağı dalgalandıran şahadetleriyle milletimize can veren ecdadımızı saygıyla yad ediyoruz. Çanakkale sıradan bir askeri zaferden öte üç kıta, yedi iklime hükmetmiş bir milletin, aslına dönüşüdür. Çanakkale; saz ile dillenen, söz ile ifade edilenden öte binlerce vatan evladının kanlarıyla kara toprağa karış karış nakşettiği bir destandır. Çanakkale Azrail’e hoşgeldin dercesine şehadete koşan kahramanların evlatlarını kurban misali kınalayarak cepheye uğurlayan anaların tarihe düştüğü nottur. Galiçya’da Yemen’de Kafkaslar’da cepheden cepheye şehit olan büyük Türk Milleti Çanakkale’de siperden sipere destanlaşmış ve imanın karşısında imkanın ne derece değersiz olduğunu cihana ispatlamıştır. Balkanlarda siyasetin kirliliğiyle savaşmadan mağlup olan ordu Çanakkale de birlik ve beraberlik ruhu ile tam manasıyla zafere ulaşmıştır. Conkbayarı’nda, Anafartalar’da, Seddülbahir’de, Kirte’de Sakarya’nın müjdesi verilmiş; Kilitbahir’den, Kanlısırt’tan Dumlupınar’a bir nefes üflenmiş, Milli Mücadelenin önsözü Çanakkale’den cihana ilan edilmiştir. Ergenekon da dağları aralayan, Malazgirt’te Anadolu’yu yurt yapan, İstanbul’da çağ açıp çağ kapatan kutlu ruh Çanakkale’de de; Seyit Onbaşı ile Yahya Çavuş ile Gazi Mustafa Kemal ile tekrar vücut bulmuştur. Temelinde birlik ve beraberlik, özünde bağımsızlık sevdası olan; gücünü imandan alıp, yalnızca Allah’a teslim olan ve hamurunda Türk’ün kuvvet ve kudretini bulunduran “Çanakkale Ruhu”; Anadolu’yu, tüm emperyalist dünyaya zindan etmiştir. Milletimizin zor bir süreçten geçtiği bu günlerde Çanakkale’yi anmaya ve kahraman ecdadımızı anlamaya her dönemkinden daha fazla ihtiyaç vardır.  Türk Milleti’nin 57. Alayı Ülkü Ocakları, Çanakkale Zaferi’nin ve binlerce yıllık tüm kazanımlarımızın ebediyen bekçisidir. Türk Gençliği’nin mazisinin bilincinde, atisinin yegane teminatı olduğu düşüncesiyle ve kahraman ecdadın izinde olarak yetişmesi için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle başta Cumhuriyetimiz’in banisi ve Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Osmanlı Orduları Başkomutanı Enver Paşa olmak üzere ömürlerini bu millet uğrunda mücadeleye vakfeden tüm büyüklerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Emanetlerini daha ileriye taşımak namusumuz, eserlerini muhafaza etmek borcumuzdur.” İfadelerini kullandı.

Kaynak/Haber: Berkan M.Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin