TÜRKÇE MANZUM DUALAR…!

0
108

TÜRKÇE MANZUM DUALAR…!

 Değerli Okurlarım… Bu köşede geçen günlerde sizlerle paylaştığım; ‘’Benim Canlı Madalyalarım’’ başlıklı yazımın kahramanlarından biri olan, Ahmet YUTER Hoca Efendinin yeni yazıp bana bizzat getirdiği kitabın adıdır. Ahte Vefa kitabı. Bu kitapta; Ahmet Hoca yaşayanlara gönlünden koparıp hediye ettiği gönül bahçesi güllerinden herkese birer demet sunduğu, Türkçe Manzum (şiir) dualarının güzel akıcı bir dille anlattığı Duaları kapsamaktadır. Bu kitap nasıl doğmuş?

Sayın; Ahmet YUTER hoca daha önceki yazılarımda da sözünü ettiğim gibi, İstanbul’daki camisinin kürsüsünü bir akademik kürsü haline dönüştürerek onlarca bilim adamı, yazar, sanatkâr vs. toplum adamını ki; 650 bilim adamı, aydın sanatçıyı camisinde konuk etmiş, yöre halkını, camii cemaatini üst düzeyde bilgilendirmiş ve bilinçlendirmiştir. İşte bu yaşayan canlılara duyduğu vefayı, gönlünden gelen sevgi ve saygı ile dua haline getirerek vefa borcunu ödemiştir. Bu dualarda bir farkındalık, yaratılarak vefa algısı oluşturulmak istenmiştir.

Ahmet Hoca bunu yaparken gayet sade, her tür riya ve yaranma duygusundan arınarak başarabilmiştir. Burada verilen bilgiler, bizzat duanın muhatapları tarafından verilmiş, Ahmet hoca da bunları bir kuyumcu ustası gibi, akıl ve ruh süzgecinden eleyerek ortaya koymuş olduğu bu manzum dizelerinden anlaşılmaktadır. 357 sayfalık bu eserin içinde; 68-69 adet vefa duası yer almaktadır. Bu vefa Duaları içerisinde; Değerli Öğrencim Ahmet YUTER hoca efendi benim içinde bir vefa duası yazmıştır. Kitabın, 218. sayfasında ‘’ Türkçe Hocam Muharrem Özbilen’e Vefa Duası’’ diye yazmış. Ayrıca kitabın 109. sayfasında, Gümüşhacıköy’e Vefa Duası (Babamın Memleketine) diye de gerçek vefa dolu sözlerle Vefa Duası yer almaktadır.

Sevgili Okurlar… Bütün bunları başaran Can Öğrencim, sevgi ve saygı dolu kalbinin birer parçalarını da, bize göndermekte. Allah ondan Razı Olsun. Gönlünden gelen bu dualarını Rabbil Âlemin olan Yüce Rabbim Kabul Eylesin. İşte Sevgili Okurlar… Benim canlarım, canlı madalyalarım, önce hüküm oluşturuyor, sonra karar veriyor. Kararın gerekçelerini yazıya dökerek canlı madalya olduğunu kanıtlıyor. Hiçbir Altın, Gümüş, Bronz madalyanın yapamadığını, başaramadığını başarıyor. Benim bu yıllanmış canlı madalyalarım…!  Ahmet’im; eline, diline, kalemine sağlık. Allah aklınla, ahlakınla, dilinle daim eylesin Âmin…!

 Değerli Okurlar… Ahmet YUTER Hocaefendinin kitabından söz etmiş, Türkçe Dualardan örnekler

537 Sayfalık bu eserde (kitapta) 68,69 adet Vefa Duası yer almakta olup, kitabın 118. sayfasında Türkçe, Hocam Muharrem Özbilen’e Vefa Duası diye yazdığı dua yer almakta. Yine aynı kitapta babamın memleketi Gümüşhacıköy’e Vefa Duası diye bir Vefa Duası da bulunmakta.  Sevgili Okurlar bugün sizlere Ahmet YUTER Hocaefendinin benim için yazdığı Vefa Duasından başlamak istiyorum. Umarım kendimden söz ettiğim için beni bağışlarsınız.  Aslında bunu sizlerle paylaşmasam yazara karşı bir Vefasızlık olurdu diye düşünüyorum. Bağışlanmamı istiyorum Efendim…

 

MUHARREM ÖZBİLEN’E

VEFA DUASI

 

Allah’ım,

Bindokuzyüz Kırk yılı Nisan’ın Onsekizinde,

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde doğan,

Annesi Emine Hanımın müşfik ellerinde,

Babası Faik Bey’in muhlis gönül ikliminde,

Zor zamanlarda yetiştirilip, zulmeti boğan,

Okuyup, araştırıp, aydınlatıp, cehli koğan,

İlkokulu Hamamözü köyü İlkokulunda bitiren

ve Ortaokulu Gümüşhacıköy de tamamlayan,

Tokat’ta muallimlik okulunu tamamlayan,

Yüksek tahsili ‘’Ankara Gazi’’de tamamlayan,

Sevgili Can Hocam Muharrem Özbilen kuluna,

Hayır, huzur şifa yüklü bir ömür ver Ya Rabbi!

Allah’ım, Canı tez, gönlü zengin, zarif ruhlu bir güzel can,

Adalete ve Hürriyete Âşık bir güzel can,

Fikirlere berrak, olmaz karışık bir güzel can,

Talebelerinin gönlüne ışık bir güzel can,

Göründüğü gibi giyinmesi şık bir güzel can,

Farklı fikir dinlemeye alışık bir güzel can,

Sevgili can Hocam Muharrem Özbilen kuluna,

Hayır, huzur şifa yüklü bir ömür ver Ya Rabbi!

 

Allah’ım

Refikasın hanımefendi, iki kız annesi,

Biri evli, biri bekâr evlatları gözdesi,

Basın yayın organlarından duyulur hep sesi,

İnsanı ilim irfanla yetiştirmek gayesi,

Türkçe’ye hizmet ile geçti ömür sermayesi,

Sevgili Can Hocam Muharrem Özbilen’e kuluna,

Hayır, huzur şifa yüklü bir ömür ver Ya Rabbi…! AMİN.

 

Yazan: Ahmet YUTER

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin