Turan’dan Bakanlığa Çağrı: Buğday Fiyatları Revize Edilmelidir

0
121

TÜM KÖY SEN Merkez Yönetim Kurulu adına açıklamalarda bulunan Genel Başkan Sadık Turan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı buğday alım fiyatının revize edilmesini istedi.

Sadece yüzde 3.2 artırılan buğday alım fiyatının üreticiyi mağdur ettiğini tüccarı ve aracıları sevindirdiğini vurgulayan Turan, zaten mağdur olan üreticinin daha fazla mağdur edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan imzasıyla yapılan açıklamada, Çukurova’da buğday hasadının bir ay önce bittiği, Konya, Yozgat, Çorum ve Amasya’da ise bitmek üzere olduğu belirtildi. Hasat bitip köylü mahsulünü pazara indirdikten sonra açıklanan fiyatın üreticiye bir faydasının olmadığını belirten Turan, “Yaş çay alım fiyatı da birinci sürgün çayın toplanmaya başlanmasından 3  haftadan fazla zaman geçtikten sonra açıklanmıştı. Bu durumda geç açıklanan fiyat üretici köylü açısından bir işe yaramazken aracı ve tüccarı sevindiren bir işlev görmektedir” dedi.

ENFLASYONUN ÇOK ALTINDA

TMO’nun geçen yıl 91 kuruşa aldığı Anadolu kırmızı sert buğdayı 3 kuruş artışla 94 kuruşa alacağını hatırlatan Turan, “Buğday alım fiyatı yüzde 3.2 artmış oldu. Makarnalık buğdayı ise geçen yıl aldığı fiyattan yine 1 liradan alacağını açıkladı. 2016 yılı resmi enflasyonu yüzde 8.6, 2017 yılı ilk yarısı ise yüzde 6 olarak gerçekleşti. Cepteki, mutfaktaki, mazot pompasındaki, ilaç ve gübredeki enflasyonun ise bunun çok üzerinde bir rakam olduğunu herkes bilmektedir” dedi.

MOZOTA YÜZDE 20 ZAM GELDİ

Hükümetin enflasyonun bile altında ücret belirlemesine tepki gösteren Turan, “2016 yılı temmuzunda litresini 3.8 liraya aldığımız mazot bu yıl 4.5 lira. Mazot bile yüzde 20 artarken köylünün buğdayının fiyatının yerinde sayması anlaşılır bir durum değildir. Harcanan emek, dökülen alın teri ise yok sayılmaktadır. Onun için açıklanan fiyat ile işçilik giderleri bile görmezden gelinmiştir. Hasat başında buğday ithalatının önünün açılması, hasadın sonuna doğru yerinde sayan buğday fiyatı açıklaması ile üretici köylüye en büyük zarar AKP Hükümeti eliyle verilmiş oldu” dedi.

Buğday fiyatının pazarda daha aşağı ineceğine dikkat çeken Turan, üretici köylünün emeğinin tüccar ve ithalatçının kârı durumuna geleceğini ifade etti.

Hükümeti, girdi maliyetlerindeki artışı da gerçek değerinden hesaplayarak, harcanan emeği dökülen alın terini de içine katarak açıklanan fiyatı revize etmeye çağıran Turan, “ Üretici köylüleri ise ürününe, toprağına ve geleceğine sahip çıkmak üzere birleşmeye ve sendikaları Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak/Haber: Oya Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin