TOKİ MAĞDURLARI ‘ANAHTAR’ İSTİYOR

0
99

Milliyetçi Hareket Partisi Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka,” Şuanda tüm evraklarımızın tamam ve hiçbir problem olmamasına rağmen neden TOKİ konutlarının anahtarlarının teslim edilmediğini merak ediyorum. Burada Belediye Başkanı’na mı, AK Parti İlçe Başkanına mı yoksa bana karşımı bir tavır var. Herşey tamamken daha ne bekleniyor anlamış değilim” dedi.

Sorunların bittiği söylenen 4. Etap TOKİ Konutları gündemi tekrar meşgul etmeye başladı.

Dün Milliyetçi Hareket Partisi Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka’yı ziyaret eden 4. Etap TOKİ mağdurları, bir an önce evlerine geçmek istediklerini belirterek, gelinen son noktanın hakkında da bilgilerinin olmadığını söylediler.

MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka, sürekli Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile irtibat halinde olduklarını ancak bir türlü anahtar tesliminin şuana kadar gerçekleşemediğini ifade ederek, bütün işlemlerin bitmesine rağmen hala vatandaşın evine girememesine de bir anlam veremediklerini söyledi.

MHP İlçe Başkanı Hüseyin Saka, yeniden arap saçına dönen 4. Etap Toki bilmecesinin içerisinde olduklarını söyleyerek, “TOKİ mağduru kardeşlerimiz bizim yanımıza ilk geldiklerinde, yetkililerden burasının yüzde 92’sinin tamamlandığı bilgisini aldıklarını söylediler. Bizde devreye girdik karşımıza yeşil etiket, enerji kullanım belgesi, çevre düzenlemesi gibi birçok engel çıktı” dedi.

TOKİ konutlarının çözümü için Belediye Başkanı, AK Parti İlçe Başkanı ve şahsının yoğun bir uğraş içerisine girdiklerini de söyleyen MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka, “Belediye Başkanı Alp Kargı, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Yasin Kuzucu ve ben TOKİ mağduriyetinin giderilmesi için birlikte mesai harcadık. Asansör firmasıyla iletişime geçtik. Yeşil etiket sorununu hallettik. Bunun halledilmesiyle birlikte karşımıza bu kez enerji kimlik belgesi çıktı. Belediye Başkanı Alp Kargı ile görüşmemizde enerji kimlik belgesinin herhangi bir makine mühendisi tarafından çözüme kavuşturulabileceğini öğrendik. Bunu da Merzifon’dan bir makine mühendisi arkadaşımız kanalıyla hallettik. Hatta makine mühendisine ödenecek ücreti Belediye Başkanı Alp Kargı beraber ortak halledebileceğimizi söyledi. Daha sonra da AK Parti İlçe Başkanı Yasin Kuzucu bu ücretin üçe bölünmesini kendisinin de faturaya ortak olduğunu belirtti. Nihayetinde bu sorunu da halletmiş olduk ve Enerji Kimlik Belgesini aldık. 3,5 ayda ancak alınabilir denilen belge 3,5 saatte alındı” dedi.

Enerji kimlik belgesinin alımının ardından Belediye’de sabaha kadar ruhsat işlemlerinin basımının tamamlandığını da söyleyen MHP İlçe Başkanı Hüseyin Saka, “Belediye’deki ruhsat işlemleri tamamlandıktan sonra bulamadığımız TOKİ yetkilisi çıktı geldi ve ruhsatlar kendisine teslim edildi. Ankara’ya kendimiz götürmek istedik ancak kanunen yetkimizin olmamasından dolayı bu yetkiliye teslim edildi. Ankara’dan da iki gün içerisinde ruhsatlar tekrar Merzifon’a gönderildi. Bu süreç içerisinde de Belediye Başkanı, AK Parti İlçe Başkanı ve şahsım yine beraber mücadele ettik” dedi.

TOKİ’de şuanda da asansör probleminin yaşandığını söyleyen Saka, “Asansör firmasının asansörlerdeki kartları sökmesinden dolayı şuanda da yeni bir problemle karşı karşıya kaldık. Anlam veremediğimiz konu TOKİ’nin 1., 2. Ve 3. Etapta bu belgelerin hiç birini istememesine rağmen 4. Etapta neden istediği. Şuanda tüm evraklarımız tamam ve hiçbir problem yok olmasına rağmen neden bu mağdurların anahtarlarının teslim edilmediğini merak ediyorum. Burada Belediye Başkanı’na mı, AK Parti İlçe Başkanına mı yoksa bana karşımı bir tavır var. Herşey tamamken daha ne bekleniyor anlamış değilim” dedi.

TOKİ mağdurlarına bu işlere öncülük edenlerin mahkemeye verileceğinin söylendiğini de belirten MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka, “TOKİ mağdurlarına bu işe öncülük edenlerin mahkemeye verileceklerini söylemişler. Buyrun beni verin. Buna köpeksiz köy bulup, değneksiz gezmekten başka bir şey denilemez. Tüm evraklar tamam ve mağdurların evlerine girebilmeleri için hiçbir sorun yok. Bundan sonra kimse evrak eksik demesin” dedi.

Haber: Nedime Soku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin