“TİROİD HASTALIĞI DOĞAL YÖNTEMLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİR”

0
539

“TİROİD HASTALIĞI DOĞAL YÖNTEMLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİR”

Herbalist Adnan Yıldırım, “Tiroid hastalığı doğal yöntemlerle tedavi edilebilir. Tiroit aktivitesini potansiyel olarak düşürebilen gıdaların arasında; brokoli, lahana, brüksel lahanası, karnabahar, kelem, ıspanak, şalgam, soya, fasulye ve hardal gibi yeşillikler başata gelmektedir.” dedi.

Tiroid’in tüm insanlarda bulunan birorgan olduğunu belirten Herbalist Adnan Yıldırım,” Bu organın salgıladığı tiroksin denilen bir hormon vardır. Tiroid organının az veya çok çalışması sonucu bu hormonun kandaki seviyesinin düzensizleşmesi sonucu vücutta dengesizlikler oluşur buna tiroid hastalığı denir. Tiroidit, tiroid bezinin bir enflamasyonudur. Bir enfeksiyon veya travmadan kaynaklanan acı verici olabilir veya otoimmün rahatsızlık veya ilaçlardan kaynaklanan ağrısız bir rahatsızlık gözlemlenebilir.” diye konuştu.

Herbalist Adnan Yıldırım, Tiroidit hastalığının detayları ve doğal tedavisi hakkında gazetemize şu bilgileri aktardı.

Tiroidit çeşitleri: Birkaç tiroidit türü vardır. En yaygın biçimler şunlardır: Hashimoto hastalığı

Subakut granülomatoz tiroidit, Doğum sonrası tiroidit, Subakut lenfositik tiroiditi İlaca bağlı tiroidit.

Çoğu tiroidit şekli 3 faz ile sonuçlanır: Aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), Yetersiz tiroid (hipotiroidizm), Normal bir dönüş. Tiroid iltihaplandığında, çoğunlukla çok fazla tiroid hormonu salgılar ve hipertiroidi oluşturur. Daha sonra bedene serbest bırakılacak daha fazla tiroid hormonu olmadığında, vücudun yeterli olmaması hipotiroidizme neden olur. Genç ve orta yaştaki kadınlar bu konuda en büyük risk altındaki gruptur. Bununla birlikte, tiroiditin bazı biçimleri her yaştaki erkek ve kadınlarda görülür. Bazen, tiroiditi tedavi ettirseniz bile, yıllar sonra hipotiroidizm gelişebilir.

Belirtileri ve Bulgular: Tiroidit türüne bağlı olarak, tiroit bezindeki belirtiler şunlar olabilir:

Tiroid bezinde gözle görülür veya elle hissedilebilir büyüme, Genişlemiş troid bezi  ve çene veya kulaklarda ağrı hissetme, Boğazın etrafında şişlik, ancak acı vermez. Tek tarafta büyüme, taş gibi sert şişlik  ve diğer boyun yapılarına yapışma. Ayrıca aşağıdaki belirtilerden birine veya birkaçına sahip olabilirsiniz: Soğuk, kuru cilt, Yavaş nabız sayısı (dakika başına 60 atımdan daha az), Gözlerin etrafında şişme, Ses kısıklığı, Yavaş refleksler, Yemek arzusunda azalma iştah kaybı, Yorgun ve enerjisiz hissetmek, Hafif bir ateş, Kabızlık, Isıya tahammülsüzlük, Hızlı kalp atışı, hafif sinirlilik, endişe ve artmış terleme, 5 ila 10 kilo arasında kilo kaybı. Bazı vakalarda, özellikle postpartum tiroiditlerde belirtiler olmayabilir.

Troidit’in  Olası Nedenleri nelerdir: Bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, Virüsler, Ateş bozuklukları, Amiodaron, interferon-alfa, interlökin-2 veya lityum gibi belirli ilaçlar, Bazen tiroidit, hipertiroidiye neden olan bir otoimmün bozukluk olan Graves hastalığına yakalanılırsa ortaya çıkar. İlk trimestrde tiroid antikoru için pozitif çıkan gebe kadınların doğumdan sonra tiroidit gelişme olasılığı% 30 ila% 50 arasında değişir. Çok fazla iyot, tiroit rahatsızlıklarına olmasına katkıda bulunabilir. Bazı tiroidit vakalarında herhangi bir neden bulunamaz.

Doktor ve sağlık kuruluşlarından Neler Beklenmelidir:

Doktorunuz boynunuzu tiroid bezinin büyümüş veya iltihap olup olmadığını görmek için  eli ile muayne edebilir ve parmaklarında troidin büyüklüğünü hisseder ve tiroid bezinden ultrason çekinmenizi söyleyebilir. Doktorunuz, immun sisteminizdeki tiroit hormonları ve antikor düzeylerini kontrol etmek için kan testleri de yapabilir. Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olması için ilaç alabilirsiniz. Doğal tıp uygulayıcıları genellikle tiroid işlevinin laboratuar sonuçlarına farklı bir bakış açısı getirirler. Pek çok doğal doktorlar, T3 hormon seviyelerine özel önem verirler.  T3 Hormonu Vücudunuzun aktif olmayan bir tiroid hormonu olan T4’den aldığı aktif tiroit hormonu şeklidir. Konvansiyonel laboratuvar testleri genellikle T3 düzeylerini incelemeksizin T4 ve tiroid uyarıcı hormonu (TSH) ölçer. Hipotiroidizmi varsa doktorunuz T4 seviyelerini normal sınırlara getirmek için T4 ile tedavi edebilir. Vücudunuz T4’ü T3’e dönüştüremezse, testleriniz normal olabilir, ancak hâlâ hipotiroidizm belirtileri yaşayabilirsiniz. Hipotiroidizm tedavisinde T3 laboratuar testleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Tedavi seçenekleri: Tiroidit genellikle 3 evre içerir; Aşırı aktif faz, Yetersiz etkin aşama

Normale dönüş. Tedavi yaklaşımları tiroidit türüne ve faza bağlıdır.

İlaç Terapileri: Belirli tiroidit türüne bağlı olarak, bir doktor aşağıdaki tedavilerden bir veya daha fazlasını reçete edebilir: Levotiroksin, hipotiroidizm veya geniş guatr için Ağrı ve iltihap giderici. Ağır vakalarda inflamasyonu azaltmak için prednizon veya deksametazon gibi kortikosteroidler. Hipertiroidi için propanolol. Tirozin, tiroid hormonunun yerini almak için (hipotiroidizm vakalarında) Hipertiroidi semptomları için kısa vadeli beta blokerleri.

 

Antibiyotikler– Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Nadiren de olsa, tiroidin kısmi olarak alınması basıncın rahatlamasına yardımcı olabilir. Ama ne yazıkki bu konuda bizim memleketimiz pek hevesli doktorları oldukça fazla barındırmaktadır.

Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler: Alternatif terapiler, doktorunuzun verdiği ilaçlarla birlikte kullanıldığında size yardımcı olabilir. Tiroiditi tedavi etmek için kafanıza göre alternatif terapiler kullanmayın muhakkak işinde uzman bir herbolog veya aktara danışın. Bazı takviyeleri konvansiyonel ilaçlarla etkileşime girebilir.

Beslenme ve Gıda Takviyeleri: Tiroit aktivitesini potansiyel olarak düşürebilen gıdalar şunlardır; brokoli, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, kelem, ıspanak, şalgam, soya, fasulye ve hardal yeşillikleridir. Tiroid beziniz aşırı aktifse (hipertiroidi) bu gıdalar düşmesine yardımcı olabilir. Düşük etkinlikte ise, bu gıdalardan kaçınmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun. Pişirme yöntemleri, bazı tiroid düşürücü etkileri devre dışı bırakır. Dikkatli olun, çünkü tiroiditli hastalar hipertiroidizmden hipotiroidizme çok çabuk geçebilirler. Rafine yiyecek, şeker, süt ürünleri, buğday, kafein, alkol kullanmaktan kaçının. Esansiyel yağ asitleri, keten tohumu yağı, balık yağı ve borage yağı içinde bulunur, anti-inflamatuardır. Özellikle varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin gibi kan incelticilerini kullandıysanız, kanama riskini artırabilirler. Ananas meyvesinin içinde  bir enzim olan Bromelain, iltihaplanmayı azaltabilir. Bunu zerdeçalla birlikte içmenizi tavsiye ederim, zira zerdeçal bromelain’in etkilerini daha da güçlendirir. C vitamini; Vitamin A; B kompleksi, B2 vitamini (riboflavin), B3 (niasin) ve B6 (piridoksin); Selenyum, vitamin E ve çinko normal tiroit hormonu üretimi için gereklidir. D vitamini, tiroiditten korumak için önemlidir. Bazı çalışmalar, D vitamini eksikliğinin tiroidit gelişme riskini arttırdığını ileri sürmektedir. Doktorunuzla konuşun.

L-karnitin, benign guatr için tiroid hormonunun alınmasından kaynaklanan hipertiroidi tedavisinde yardımcı olabilir. Tiroid hormonunu guatr için kullanmak bazen biraz fazla alım yaparak hafif hipertiroidizm oluşturur. Bir çalışma, benign guatr için tiroid hormonu kullanan kadınlar arasında l-karnitin almak suretiyle kalp çarpıntısı ve sinirlilik gibi semptomların azaldığını ortaya koydu

Tiroid hormon ilaçları kullanırsanız, soya yemeden önce doktorunuzla konuşun. Bazı kanıtlar soyağın tiroit hormonunu vücudun kullanmasına engel olduğunu ortaya koymaktadır. Demir aynı zamanda tiroid hormonu ilacının emilimini de etkileyebilir. Selenyum tiroidit önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ayrıca bir hipertiroid veya hipotiroid durum için belirli beslenme takviyeleri önerebilir.

Otlar: Otlar, vücudun sistemlerini güçlendirmenin ve seste düzeltmenin bir yoludur. Herhangi bir terapide olduğu gibi, tedaviye başlamadan önce doktorunuzla birlikte çalışmanız gerekir. Kurutulmuş özler (kapsüller, tozlar veya çaylar), gliseritler (gliserin özleri) veya tentür (alkol özütü) olarak otları kullanabilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe, çayları 1 çay kaşığı ile hazırlayın. (5 g) bitki sıcak su için. Dikler yapraklar veya çiçekler için 5-10 dakika, kökler için 10-20 dakika kaplıdır. Günde 2 ila 4 bardak için. Belirtildiği şekilde tek başına veya birlikte tentür kullanabilirsiniz. Özellikle reçeteli ilaç kullanıyorsanız, tiroidit için otları almadan önce doktorunuzla konuşun. ( Keşke bitkiler ile alakalı doktorlarımız birşeyler bilsede sorularımıza bu konuda tatmin edici cevaplar verebilseler )

Hipertiroidi koşulları için,

Bugleweed ve limon balsamı: Aşırı aktif tiroidi normalleştirebiliriz. Bazı hayvan ve test tüpleri araştırmaları bugweed’in troidin çalışmasını normal hale getirmek için yardımcı olabileceğini göstermektedir. , ancak insan çalışmaları yeterli değildir daha fazla çalışma yapılmasına gerek vardı. Bugleweed bazı diyabet ilaçlarıyla etkileşime girebilir.

Motherwort: Hipertiroidi için ortak bir semptom olan hızlı kalp atışını düzenlemeye yardımcı olabilir. Bazı antihistaminikler dahil, sedasyonan ilaçlarla birlikte almayın.  Yabani otlar birçok kalp ilaçlarına potansiyel olarak müdahele edebilirler. Doktorunuzla konuşun.

Zerdeçal: Bromelain’in etkisini daha da güçlendirir. Zerdeçal ve bromelain kanaman riskini artırabilir, özellikle de varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin gibi kan incelticilerini kullanırsanız. Safra kesesi sorunlarınız varsa zerdeçalı günlük 3 gramdan fazla almayın.

Hipotiroid durumlar için: Coleus forskohlii . Ayurvedik tıpta tiroid fonksiyonlarını uyarmak için kullanılmıştır, ancak hipotiroidizmi tedavi etmek için kullanan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin veya nitrogliserin gibi nitratlar gibi kan sulandırıcıları kullanıyorsanız, Coleus almayınız. Coleus kan basıncını düşürebilir, bu nedenle yüksek tansiyon için ilaç kullanırsanız, tansiyonunuzun düşmesi riski çok düşük olur. Coleus, bir takım ilaçlarla, özellikle de kardiyovasküler hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir.

Tiroiditin hipertiroidizmden hipotiroidizme hızla geçebileceği için tiroid işlevini düşürmek veya yükseltmek için herhangi bir tedaviyi dikkatle izlemelisiniz.

Homeopati: Homeopati hem hipotiroidizm hem de hipertiroidi için destekleyici bir terapi olarak faydalı olabilir.

Fiziksel Tıp: Egzersiz hem hipotiroidizm hem de hipertiroidizm için tiroid işlevini geliştirmeye yardımcı olur.

Akupunktur: Akupunktur, hormon dengesizliklerinin düzeltilmesine yardımcı olabilir ve altta yatan eksiklikleri ve tiroiditle ilgili aşırılıkları giderebilir.

Masaj: Terapatik masaj stres rahatlatabilir ve iyi olma hissini artırabilir.

Takip etmek: Sağlık uzmanınız, tiroid hormon düzeylerinizin normal aralıkta kalmasını sağlamak için sık sık kan testi isteyebilir.

Özel HususlarTiroid rahatsızlıkları gebe kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluklardan biridir. Hafif tiroid hormon eksikliği bile fetusta sorunlara neden olabilir, bu nedenle doktorunuz thryoid düzeylerini yakından izleyecektir.

Kaynak- Haber/Fotoğraf: Berkan M.Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin