TAMAMLAYICI VE ALTERNATİF TIP

0
180


TAMAMLAYICI VE ALTERNATİF TIP

Merzifon’da aktarlık yapan Herbisit Adnan Yıldırım, Tamamlayıcı ve alternatif tıp hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Tamamlayıcı ve Alternatif tıp TAT nedir?

TAMAMLAYICI VE ALTERNATİF TIP
Tamamlayıcı ve alternatif tıp ana tıp akım kaynağı olan batı tıbbı içinde kabul edilmez olduğunu söyleyen Herbisit Adnan Yıldırım,

“Batı tıbbının bir parçası olarak kabul edilmeyen bu metod alternatif tedavi yöntemlerinin geniş bir yelpazesi olarak tanımlanmış bir terimdir. Geleneksel tıbbın hedefi belirli bir hastalığın fiziksel kaynağını bulmak ve sonra onu tedavi etmektir. Herhangi bir kişide bir enfeksiyon var ise batı tıbbı o bakterileri öldürmek için antibiyotik reçete edebilir, Geleneksel yöntemlerde TAT uygulayıcıları ise sağlık için daha bütünsel bir yaklaşım içerisine girerler. Bunlar fiziksel, ruhsal,zihinsel,duygusal,genetik,çevresel ve sosyal faktörlerin karmaşık ilişkiler yumağıdır. TAT’ın uygulayıcıları ki bunu tüm dünyada farklı katagorize ve metodlara göre sınıflara ayırır isek: Akapuntur, Aromaterapi, Ayuverda, Biofeedback, Kayropraktik,Bitkisel ilaç,Hemopati,Hipnoterapi, Masaj, Zihin vücut Tıbbı, Naturopati, Beslenme teknikleri, Kırık çıkıkçılık, Gevşeme Teknikleri, Ruh odaklı teknikler, Terapötik dokunuş, Geleneksel Çin tıbbı, Yoga. Görüldüğü üzere TAT tamamlayıcı ve alternatif Tıp dediğimiz yöntemler Alt alanlara ayrılmış insanlığın varlığından beri kullanılan tedavi şekilleridir. Bütün bu bilgi ve kültür birikimini reddetip sadece batı tıbbını referans almak çok akıllıca bir yaklaşım olmasa gerek.
Dünyada Amerika ve Almanya gibi Tıp konusunda önde gelen ülkeler Bu yöntemleri Tamamlayıcı ve Alternatif tıp olarak kabul etmiş, ve uygulayıcılarına yasal olarak izin vermiştir. Bazen Batı tıbbındaki ilaçlar gibi Alternatif tıp yöntemleri klinik çalışmalara sokulmamış ve üzerlerinde hala araştırma yapılmaya devam edilse dahi yöntemlerin geneli hakkında şikayet batı tıp ilaçlarının yan etkilerine yapılan şikayetin binde biri kadar dahi değildir.
Tamamlayıcı ve Alternatif tıp ‘TAT’ ne demektir
Tamamlayıcı Tıp veya Alternatif Tıp bazen birbirinin yerine kullanılsa dahi, Alternatif tıp Batı tıbbı yerine kullanılan geleneksel tıp Tamamlayıcı Tıb ise Batı tıbbi ile birlikte kullanılan tamamlayıcı tedavi yöntemleridir.Tamamlayıcıtıbtan bir örnek Anksiyateyi azaltmak için ağrı kesici ilaçlarla birlikte hipnoz yöntemide uygulanmaktadır Ve Hipnoterapinin ağrı kesicilere göre daha sağlıklı olduğu isbatlanmıştır. Alternatif tıbba bir örnek: DEHB dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için ilaçlardan çok bitkisel otlar ve beslenme programları sonuç vermiştir ve çok daha sağlıklıdır.

Bütünleştirici ilaç nedir?
Dönem dönem Bütünleştirici tıp Alternatif tıp ve Tamamlayıcı Tıp birbirlerinin yerine kullanılır.Yukarıdada belirttiğimiz gibi bunların üçününde farklı anlamları vardır. Bütünleştirici ilaç ise Bir medikal tedaviye Tamamlıcı ve alternatif tıp ve batı tıbbının bir arada uygulanmasını içeren sadece profesyonellerin yapabileceği bir yöntemdir. örneğin: Alzheimer hastaları için entegre bir tedavi aşağıdaki komplikasyonları içerebilir.Bazı beyin kimyasallarını artırmak için reçete edilen ilaçlar, antioksidanlar. Zihin ve beden yenilemek için spor ve yürüyüş meditasyon programlarıMüzik terapi
Bu gün tıpta ileri teknoloji kullanan Amerika ve Almanya bütünleştirici tıp konusunda belli bir merhale kat etmiş ve hala üzerine çalışmalar yapmaktadırlar.
TAT’ın genel ilkeleri nelerdir
Ülkeden ülkeye yöntemler ayrıntıda değişmekle birlikte genel olarak ilkeler aşağıdaki gibidir.Kişilerin fiziksel,duygusal,sosyal ve ruhsal durumlarına odaklanma. Hastalık önleme birincil husus. Tedavi yöntemleri genelde bireyselleştirilmiştir.Tedaviler sonuçtan ziyade sebep odaklıdır.Tedaviler vücudun doğal iyileşme sürecini desteklemek için tasarlanmıştır.

 

Yıldırım: TAT’ın Tamamlayıcı ve

Alternatif Tıbbın Kullanıcıları Kimlerdir
Alternatif yöntemler giderek daha iyi tasarlanmış ve klinik çalışmalar yapılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor.Kişisel inanışım sonraki 20 yılda dünyada hastalıkları önleme yöntemleri çok yüksek kullanıcı potansiyeline sahip. Bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça ve ilaçların yüksek yan etkileri ile karşılaşılıp tedaviler hep kısır döngüde ilerledikçe insanlar immun sistemlerini tüm hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek için TAT uygulamalarına giderek artan bir biçimde teveccüh edecekler. İlaç üreticileri türlü lobi çalışmaları ile bunu engellemeye çalışsalar dahi kaçınılmaz son daha doğal bir yaşam aşkı olacaktır. Bu konuda tıp sektöründe bir çok ön çalışmada nasıl geç kaldı isek Alternatif tedavi yöntemlerinde de lider Ülke Amerika olacak gibi duruyor. Eğer yakın bir zamanda üniversitelerimizde Alternatif tedavi merkesleri kurmaz isek kendi endemik bitkilerimiz dünyada bilinmez ve tanınmaz olarak kalacak ve ülke ekonomisi milyarlarca dolar kaybedecek.Amerika birleşik devletlerinde 31000 kişi üzerinde yapılan bir ankette Alternatif tedavilere halkın bakışı şu şekildedir.Katılımcıların %43 ü kendi sağlığı için Yüce yaratıcıya dua ediyor. Katılımcıların %24 ü başkaların sağlığı içinde dua ediyor.%19 Tedavide sadece bitkileri kullanıyor. %12 si düzenli nefes egzersizleri yapıyor. Bir meditasyon grubuna katılım oranı %10,
Kayropraktik bakım %8, Yoga %5, Masaj % 5, Diyet programları yapan %4, Yetişkinlerin %55 i Geleneksel tıb kombinasyonlarının onlara yardımcı olduğu söyledi. %50 si tamamlayıcı ve alternatif tıbbı denemenin ilginç olacağını düşünüyor.%26 Muhakkak alternatif tıp metotlarını kullanıyor. Konvansiyonel tıbbı pahalı bulan %13 geleneksel tıp metotlarını kullanmak istiyor. Her yıl artan talep Amerika’yı bu konuda araştırma yapmaya itmiş ve bir çok üniversitesinde Alternatif tıp merkesi açmış.
TAT’ın Başlıca türleri nelerdir
Alternatif Tıp Sistemleri: 
Teori ve pratiğin komple sistemler üzerine inşası. örneklerHemopati, Doğal terapiler. Geleneksel çin tıbbı ve ayuverda

Biyolojik Tıp: Bitkiler otlar ve sağlıklı gıdaların vitamin ve minerallerin doğada bulunan formu ile kullanımı.

Enerji Tıbbı: Sağlık için enerji alanlarının kullanımını içerir.Biofield tedaviler olarak bilinir. Örnekler qiqong, Reiki, Terapötik dokunuş   (Biyoelektromanyetiğe dayalı tıp olarak bilinir)

Manuel Tıp: Vücudun belli başlı yerlerine manuel yapılan müdehalelerdir. Örneğin; osteopaty fizik tedavi, masaj, refleksoloji, chiropractic, feldenkrais vs.

Zihin Beden Tıbbı: Vücut fonksiyonlarını etkilemek için beynin gücünü artırmada kullanılan bir dizi tekniktir. Örneğin Biofeedback, Derin gevşeme, Katatimi, Hipnoterapi, Meditasyon, Dua, Dua grupları, ve yoga sayılabilir.

Kaynak – Haber  : Berkan Mahmut KAYACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin