ŞİFALI BİTKİLERLE MİGREN TEDAVİSİ

0
260

ŞİFALI BİTKİLERLE MİGREN TEDAVİSİ

Herbalist Adnan Yıldırım, “Migren deyince akla baş ağrısı gelir. Bu ağrı çok şiddetlidir.  Hayatı sürdürmeniz çok güçleşir. Migren ağrısı çalışmayı, dinlenmeyi, eğlenmeyi, çalışmayı engelleyecek düzeyde şiddetli bir ağrıdır. Genellikle tek taraflı şakak, göz, baş yarısında olmakla birlikte tüm başta, alında, ensede, tepede olabilir. Baş ağrısıdır ama tarif etmek zordur. Zonklayıcı, oyucu, saplanıcı, sıkıştırıcı, batıcı, patlayıcı, yanıcı benzeri  tanımlamalar sıklıkla kullanılır.” dedi.

Migrenin Tedavisi Nasıl Yapılır

Herbalist Adnan Yıldırım, Migren baş ağrısı hakkında gazetemize şu bilgileri aktardı; Migrenler bazen diğer semptomlarında eşlik ettiği son derece can sıkıcı, tekrar eden baş ağrısıdır, diğer septomlara örnek olarak  görme bozukluklarını ve uyku problemlerini verebiliriz. 1- Ortak migren denilen auralı migren, 2- Klasik migren olarak adlandırılan, aura içermeyen migren Auralı bir migreniniz varsa, baş ağrısı başlamadan yaklaşık 30 dakika önce yıldızlar veya zikzak çizgileri gibi şeyleri görebilir veya geçici bir kör noktaya sahip olabilirsiniz. Bir aura yaşasanız dahi, baş ağrısı başlamadan önceki, tatlı isteği, susuzluk, uyku hali veya depresyon gibi başka uyarı işaretleri olabilir. Migren için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, nöbet sıklığını azaltarak ve bir nöbet başladıktan sonra acıyı azaltarak durumu yönetebilirsiniz.

Belirti ve bulgular: Aura ile veya aura olmadan migren baş ağrısı, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Zonklama, vurma ya da titreyen ağrı, Başınızın bir tarafında başlar ve her ikisine de yayılarak veya bir tarafta kalabilir, Yoğun ağrı genellikle alnın kenarlarında yoğunlaşır, 4 ila 72 saat arasında sürebilir.

Aşağıdaki septomlar ise  baş ağrısı ile

aynı zamanda veya baş ağrısı başlamadan

önce meydana gelebilir: Mide bulantısı ve kusma, Baş dönmesi, baş dönmesi veya baş dönmesi (oda gibi bir duygu eğiriyor), İştah kaybı, Yorgunluk, Görsel arızalar, yanıp sönen ışıklar veya zikzak çizgileri, geçici kör noktalar veya bulanık görme görme gibi. Vücudunuzun bazı kısımları uyuşuk, zayıf veya tingly hissedilebilir. Işık, ses ve hareket, özellikle eğilerek baş ağrısı kötüleşir. Karanlık, sessiz bir odaya yatmak istersiniz. Sinirlilik.

Baş ağrısı gittikten sonra bile

devam edebilecek semptomlar: Düşünceniz açık ya da keskin olmayan zihinsel olarak donuk hissetmek, Uykuluk, Boyun ağrısı.

Sebepler: Araştırmacılar, migrenin nedeninin ne olduğundan emin değiller, ancak beyindeki kan akışında meydana gelen  değişiklikleri içerdiğini biliyorlar. Başlangıçta kan damarları daralır veya kireçlenir, kan akışını azaltır, bu durum ise  görme bozukluklarına, konuşmada güçlük, zayıflık, uyuşma veya karıncalanma hissine yol açar veya benzer semptomlar verir. Daha sonra, kan damarları genişler ve kan akışı artar ve şiddetli bir baş ağrısı meydana gelir. İşte migrenin tüm olayı budur

Migren  ile  ilgili genetik bir bağlantı da olabilir. Migren hastalarının yarısından fazlası gene migrenli olana  bir aile üyesine sahiptir. Migren tetikleyicileri aşağıdakiler gibidir dikkat edin:

Alkol, özellikle bira ve kırmızı şarap, Yaşlı peynirler, çikolata, fıstık, fıstık ezmesi, bazı meyveler (avokado, banana ve narenciye gibi), monosodyum glutamatlı (MSG) gıdalar, soğanlar, süt ürünleri, nitrat içeren etler (domuz pastırması, sosisli sandviç, salam , Ve etler) mayalanmış veya turşu yemekleri, Öğün atlamak, Ağlıyor, Hormonlarda, örneğin hamilelikte, döneminizden önce ve sırasında ve Menopozdaki dalgalanmalar, Parfüm veya duman gibi belirli kokular, Parlak ışıklar, Yüksek ses

Stres, fiziksel ya da duygusal. Baş ağrısı sıklıkla stresli bir zamanda rahatlarken olur. Çok az ya da çok uyku, Kafein, Sigara ya da tütün dumanına maruz kalma, Bazı ilaçlar, Isı, yüksek nem ve yüksek rakım

Baş ağrısı ilaçları. Baş ağrısı ilaçlarını aşırı kullanmak, daha sık ve daha şiddetli baş ağrısına neden olabilir. İlaç aşırı aşırı baş ağrısı olarak adlandırılan bu baş ağrısı, migren de dahil olmak üzere her türlü baş ağrısını zorlaştırabilir.

Risk faktörleri-Cinsiyet: Kadınlar erkeklerden yaklaşık 3 kat daha fazla migren geçiriyor.

Migren  olan diğer aile üyelerine sahip olma. 40 yaşın altında olmak; Migren yaşlandıkça daha da iyi olma eğilimindedir. Eğer migrenler östrojen düzeylerindeki değişikliklerden etkileniyorsa doğum kontrol haplarını almak. Yukarıda listelenen olası tetikleyicilerden herhangi birine maruz kalma ve duyarlılık

Teşhis: Doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi öykü alacaktır, böylece bir gerginlik veya sinüs baş ağrısı gibi migren veya diğer baş ağrısı türleriniz olup olmadığını belirleyebilir. Doktorunuz ağrınızın ne zaman oluştuğu, ne kadar süreyle başladıklarını, ne sıklıkta geldiğini, ağrının yerini ve baş ağrılarında eşlik eden ya da bunlardan önce gelen belirtileri soracaktır. Bazen doktora görünmeden önce baş ağrısı hakkında bir günlük tutmanız yardımcı olur; dolayısıyla ne sıklıkta olduklarını doğru bir şekilde kayıt altına alırsınız. Belirtilerinize ve cevaplarınıza bağlı olarak, doktorunuzun sipariş verebileceği testler şunları içerir: Baş ağrısına neden olabilecek diğer sorunları araştırmak için bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, Beyin anormalliklerini aramak ve beyindeki kan damarlarını yakından görmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRI), Omurga deliği (omurga musluğu), eğer doktorunuz menenjitten veya diğer koşullardan şüpheleniyorsa.

Aşağıdaki belirtilere sahipseniz,

118’i arayın veya acil servise gidin: Konuşma sorunları, görüş değişikliği, dengesizlik veya ekstremite hareket zorluğu gibi alışılagelmemiş belirtiler yaşıyorsunuz. Baş ağrısı bölgeniz veya yoğunluğunuz farklı ise “Yaşamınızın en büyük baş ağrısını” yaşıyorsanız. Bunlar inme, beyindeki kanama veya diğer ciddi durumları gösterebilir.

Tedavi Yaklaşımı: Migren tedavisi, bir nöbet başladıktan sonra bunları engellemek ve acıyı azaltmak üzerine kurulmuştur. Migreninizi ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve tamamlayıcı terapiler kombinasyonu ile kontrol edebilirsiniz. Biyogeri geri besleme, kan damarlarının ilk daralmasını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri nöbetlerin sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Yaşam tarzı: Bir migren günlüğünü tutmak, özellikle migrene ilk başladıysanız baş ağrısı tetiğini tanımlamanıza yardımcı olabilir, böylece migreni tetikleyen şeylerden kaçabilirsiniz. İlk önce başladığı tarihi ve saati yazın. Önceki 24 saat boyunca ne yediğinizi, önceki gece ne kadar uyuduğunuzu, baş ağrısı başlamadan hemen önce ne yaptığınızı, hayatınızdaki alışılmadık stres, baş ağrısının ne kadar sürdüğünü ve bunu durdurmak için ne yaptığınızı unutmayın.

Migren sayısını azaltabilecek diğer yaşam tarzı önlemleri şunları içerir: Sigarayı, kafeini ve alkolden kaçınma, Düzenli egzersiz yapmak, Her gece yeterince uyuyorsun, Yaşamınızdaki stresin rahatlatılması ve azaltılması (bkz. Zihin-Vücut Hekimliği bölümü), Düzenli yemek yemek.

Bir baş ağrısı veya migren belirtileri başladıktan sonra, aşağıdakilere yardımcı olur:

Sessiz, karanlık bir odada dinlenin, Özellikle kusarsanız, dehidrasyonu önlemek için sıvıları için

İlaçlar: Migren için kullanılan ilaçlar, iki ana kategoride sınıflandırılabilir: nöbetleri önlemek için tasarlananlar ve ağrıdan kurtulmak için tasarlanmış olanlar.

Önleyici İlaçlar Beta blokerler: Kalp hastalığını tedavi etmek için de kullanılır; Araştırmacılar, beyindeki kan damarlarının daralmasını ve genişlemesini engelleyebilecek olsalar da, migren için neden çalıştıklarını bilmiyorlar. Beta blokerler şunları içerir: Atenolol (Tenormin), Metoprolol (Lopresör, Toprol-XL), Propranolol (İnderal, İnderal LA)

Kalsiyum kanal blokerleri: Aşağıdakiler de dahil olmak üzere migrenleri önlemeye yardımcı olan bir diğer kalp rahatsızlığı ilacı: Verapamil (Calan, Isoptin), Diltiazem (Cardizem, Dilacor)

Antidepresanlar. Trisiklik antidepresanlar, migren de dahil olmak üzere her türlü baş ağrısının önlenmesinde yardımcıdır. Trisiklik antidepresanlar şunları içerir: Amitriptilin (Elavil) Nortriptyline (Pamelor), Doxepin (Sinequan), Imipramin (Tofranil)

Antikonvulsanlar: Divalproeks sodyum (Depakote), Gabapentin (Neurontin), Topiramat (Topamax)

Botoks: Botulinum toksininin saflaştırılmış formundan yapılan bir ilaç olan botoks, migren tedavisinde onaylandı.  Migreni tedavi etmek için Botox, alında, şakaklarda, boynun arkasında ve omuzlarında bir dizi enjeksiyon olarak verilir. Enjeksiyonlar her 3 ayda bir verilir.

Tedavi için ilaçlar: Migreni hissettiğinizde bu ilaçlar alınmalıdır.

Triptanlar: Ağrı, bulantı ve ışık ve ses hassasiyetini gidermek için bu ilaçlar reçete edilen ilk ilaçlardır. Beyindeki kan damarlarını sıkıştırarak çalışırlar. Triptanlar şunları içerir: Almotriptan (Axert),

Eletriptan (Relpax), Frovatriptan (Frova), Naratriptan (Amerge), Rizatriptan (Maxalt), Sumatriptan (Imitrex), Zolmitriptan (Zomig).

Ergotlar: Ergotlar da kan damarlarını sıkıştırarak çalışır ancak triptanlardan daha fazla yan etkiye sahiptir. Ergotlar şunları içerir: Dihidroergotamin (Migranal), Ergotamin (Ergomar, Cafergot)

İzomethepten, dikloralfenazon ve asetaminofen (Midrin): Midrin, migreni önlemek için ağrı kesici (asetaminofen) ve sedatif (dikloralfenazon) ile kan damarlarını kısıtlayan bir ilaç (izomethepten) birleştirir.Baş ağrısı ağrısı veya ilişkili semptomları tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar:

Antenausea ilaçları;: Asetaminofen, aspirin ve kafein (Excedrin Migren), FDA tarafından onaylanmış ve reçetesiz satılan migren tedavisidir. İbuprofen (Advil Migren, Motrin Migren) aynı zamanda FDA onaylı tezgah üstü migren ilacıdır. Kladin gibi narkotikler bazen triptanlar veya ergotları kullanamayan insanlar için kullanılır, ancak bağımlılık ve baş dönmesi baş ağrılarına neden olabilirler.

Beslenme ve Diyet İlaveleri Diyet: Aşağıdaki gıdalar migreni tetikleyebilir; Çikolata, Peynir

Monosodyum glutamat (MSG), Çin lokantalarındaki yiyeceklerde sıklıkla bulunan aroma arttırıcıdır.

Kırmızı şarapta bulunan amino asit tiramin, yaşlı peynir, füme balık, tavuk karaciğeri, incir ve bazı fasulye içeren gıdalar. Fındık, Fıstık ezmesi, Avokado, muz ve narenciye gibi bazı meyveler, Soğanlar, Günlük Ürünler, Domuz pastırması, sosisli sandviç, salam, kürlenmiş etler gibi nitrat içeren etler

Fermente veya turşu yemekleri, Bu gıdalardan herhangi birinin migrene neden olduğuna inanıyorsanız, bu listedeki tüm öğeleri diyetinizden kaldırmayı ve bir seferinde teker teker tekrar deneymeyi deneyin. Bazı yiyecekleri yedikten sonra baş ağrılarının sayısı artıyor ise dikkatli olun. O halde hangi tetikleyici gıdalardan kaçınacağınızı bilirsiniz. Belirli hassasiyetlerinizi veya tetiklerinizi belirlemek için gıda alerjisi testi yapmak isteyebilirsiniz.

Takviyeleri 5-hidroksitriptofan (5-HTP): Vücudunuz amino asit 5-HTP’yi yapar ve önemli bir beyin kimyasalı olan serotonine dönüştürür. Araştırmacılar, kan damarlarındaki anormal serotonin işlevinin migrenle ilişkili olabileceğini ve migreni tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların serotonini etkileyerek çalıştıklarını düşünüyorlar. Çeşitli çalışmalar, 5-HTP’nin bazı reçeteli migren ilaçları kadar etkili olabileceğini ve saldırı yoğunluğunu ve sıklığını azalttığını göstermektedir. Ancak tüm çalışmalar kabul etmiyor. Bir çalışma, 5-HTP’nin beta blokör Inderaldan daha az etkili olduğunu bulmuştur. 5-HTP’nin migrende tedavide yardımcı olduğuna emin olmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Psikiyatrik hastalık öykünüz varsa, bir antidepresan veya St. John’s wort veya SAMe gibi takviyeleri kullanıyorsanız, doktorunuzun gözetiminde olmak dışında 5-HTP almamanız gerekir.

Magnezyum: Migren geçiren insanlar genellikle migreni olmayan insanlardan daha düşük magnezyum seviyesine sahiptirler ve birkaç çalışma magnezyumun düşük magnezyum seviyesindeki insanlarda migren ataklarının sıklığını azaltabileceğini önermektedir. Bir çalışmada, magnezyum kullanan insanlar plasebo alanlardaki saldırı sıklığını% 41.8, plasebo alanlardaki% 15.8’e azalttı. Bazı çalışmalar, magnezyumun, migreni dönemlerine göre tetiklediği kadınlara yardımcı olabileceğini önermektedir. Magnezyumdan kaynaklanan yan etkiler düşük kan basıncını ve diyare’yi içerebilir. Magnezyum, kalp ilaçları, diüretik veya su hapları, bazı antibiyotikler ve kas gevşeticiler gibi ilaçlarla etkileşime girebilir.

B2 vitamini (riboflavin): Birkaç çalışma riboflavinin migren sıklığını ve süresini azaltabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, riboflavin alan insanlarda saldırı sayısının% 50’den fazla azaldığı görülüyor. Bununla birlikte, bütün çalışmalar, riboflavinin etkili olmasını sağlamıştır. Daha fazla araştırma gerekiyor. Riboflavin, trisiklik antidepresanlar, çeşitli koşulları tedavi etmek için kullanılan antikolinerjik ilaçlar, antisepture ilaç fenobarbital ve gut tedavisinde kullanılan probenesid gibi ilaçlarla etkileşime girebilir. Ön araştırma, bu takviyelerin migreni önlemeye yardımcı olabileceğini, ancak bunu kesin olarak söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti:

Koenzim Q10 (CoQ10): CoQ10, warfarin (Coumadin) gibi kan incelticileri, bazı kanser ilaçları ve yüksek tansiyon ilaçları gibi çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir.

Melatoni: Melatonin bir takım ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle almadan önce doktorunuza danışın.

Otlar: Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu sebeplerden dolayı, bir sağlık uygulayıcısı gözetiminde otları özenle almalısınız.

Feverfew : (Tanacetum parthenium) Feverfew, geleneksel olarak baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılmıştır ve iyi tasarlanmış birkaç çalışma, migreni önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Migren hastalarının bir çalışmasında, her gün 4 ay boyunca ateşe dayanıklı kapsül kullananlar, saldırı sayısının önemli ölçüde azaldığını ve bunun yanı sıra, mide bulantısı ve kusma gibi çok az semptom plasebo alanlara kıyasla önemli bir düşüş gördüler. Ancak bazı çalışmalarda karışık sonuçlar var. Kelebek kanaması, kanama riskini artırabilir ve varfarin (Coumadin) veya klopidogrel (Plavix) gibi kan incelticileriyle alınmamalıdır. Feverfew potansiyel olarak birçok ilaçla etkileşime girebilir. Doktorunuzla konuşun. Hamile ya da emziren kadınlar kızgınlık kullanmamalıdır.

Yırtıcı kuşa alerjiniz varsa, Ayrıca feverfood alerjisi olabilir. Feverfew’ün uzun süreli kullanımının güvenliği konusunda çok fazla araştırma yapılmadığı için bilgili bir reçeteyle çalışılmalıdır.

Bu otların işe yaradığını gösteren hiçbir bilimsel çalışma olmasa da, bazen migreni ve diğer baş ağrılarını tedavi etmeleri önerilir. Kan inceltici ilaçlar kullanan veya kanama bozukluğu olan insanlar, bu otları almamalı ve aldığınız ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzla görüşmemelisiniz:

Dong quai: ( Angelica sinensis ) Bazı ilaçlarla etkileşim kurabileceğinden veya bazı kanserlere sahip kişiler için sorunlara neden olabileceğinden, dong quai almadan önce doktorunuza danışın.

Zencefil: ( Zingiber officinale ) Ginkgo Biloba.

Söğüt kabuğu: (Salix türleri) . Aspirine duyarlı insanlar söğüt ağacını almamalıdır.

Düz yapraklı aslan pençesi: Üzerine herhangi bir klinik araştırma yok lakin ben kişisel görüşlerimi bu konuda paylaşabilirim. Yaklaşık 5 yıldır özel olarak 1500 m rakımdan topladığımız bu bitkiyi migreni olan insanlara günlük iki kupa bardağı toplam 4 gr çay olarak içiriyiroz ve bir çok insanda migren nöbetlerinin bittiğine şahit olduk.

Karabaş çiçeği: Kafatası süzgeci olan bu bitki kısa vadede değil ama 6-12 ay içerisinde size çok yardımcı olabilir

Akupunktur: Akupunktur, migren baş ağrısı tedavisinde 20 yıldan fazla bir süredir çalışılmaktadır.
Araştırmacılar akupunkturun güvenli olduğu ve bazı insanlar için işe yarayabileceği konusunda hemfikirler. 2003 yılında yayınlanan bir çalışmada, migren semptomları ilk başladığında bir akupunktur tedavisi görmenin yanı sıra Imitrex ilacının alınmasının önerildiğini belirtti. Ancak semptomlar devam ettikçe, ilaç akupunkturdan daha iyi sonuç verdi.

İğneleme tedavisine ek olarak, akupunktur uzmanları, spesifik solunum teknikleri, qi gong egzersizi ve diyet değişiklikleri gibi yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir.

Kiropraktik: Birkaç klinik çalışma spinal manipülasyon tedavisinin migren baş ağrısı tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. bir çalışmada, kayropraktik manipülasyon alanların% 22’si nöbetlerde % 90’dan fazla azalma olduğunu bildirdi. Ayrıca,% 49u ise migren yoğunluğunda önemli bir azalma olduğunu bildirdi. Bir başka çalışmada, migren baş ağrısı olan insanlara, rastgele olarak, spinal manipülasyon, günlük bir ilaç (Elavil) veya bunların her ikisinin kombinasyonu verildi. Spinal manipülasyon, migreni azaltmada Elavil’in yanı sıra çalıştı ve daha az yan etkisi vardı. Tedavileri birleştirmek daha iyi sonuç vermedi.

Masaj ve Fizik Tedavi: Refleksoloji, vücuttaki tüm alanlara karşılık geldiği düşünülen eller ve ayaklar üzerinde belirli “refleks noktaları” üzerinde baskı oluşturan bir tekniktir. Ön çalışmalar, ağrıyı hafifletebileceğini ve migreni olan kişilerin daha az ağrı kesici ilaç almasına izin verdiğini ileri sürüyor. Daha fazla araştırma gerekiyor. Uygulayıcılar, refleksolojinin, ağrı başlamadan önce gelen migreni hissetmenize yardımcı olabilecek kendi vücut sinyallerinin daha fazla farkına varmasına yardımcı olduğuna inanıyorlar. Ayrıca, refleksolojinin genel refah ve enerji seviyesini iyileştirmesine yardımcı olduğuna inanıyorlar.

Homeopati: İnsanların homeopatik bakım talep ettikleri en yaygın nedenlerden biri kronik baş ağrılarını tedavi etmektir. Bununla birlikte, bilimsel bir incelemeye dahil edilen 4 araştırmadan sadece 1’i, bireysel olarak reçete edilen homeopatik ilaçların, migren sıklığını, ciddiyetini ve süresini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Bu etkili hukuk yollarının bazıları aşağıda listelenmiştir.

Profesyonel homeopatlar ayrıca bilgi ve klinik deneyimlerine dayanarak tedaviler önerebilir. Bir çare yazmadan önce, homeopatlar bireyin anayasal türünü göz önüne alır. Homeopatik terimlerle, bir kişinin anayasası onun fiziksel, duygusal ve entelektüel makyajıdır. Deneyimli bir homeopat, belirli bir birey için en uygun çare bulmak için bu faktörlerin tümünü değerlendirir.

Aşağıda, etkili olduğu tespit edilen bazı telafi yöntemleri verilmektedir:

Belladonna: Aniden ortaya çıkan zonklama baş ağrıları için; Bu tür baş ağrısı hareket ve ışıkla daha da kötüye gitme eğilimi gösterir, ancak basınç, ayakta durma, oturma veya geriye yaslanma ile kısmen rahatlatılır.

Bryonia: Baş kısmında başın arkasına yayılan, alnında sürekli ve keskin bir ağrı olan baş ağrısı; Bu tür baş ağrısı hareket ve hafif dokunma ile daha da kötüye gitir; ancak sıkı baskı ile iyileşir; Bu çare, sinirli olan kişilere ve bulantı, kusma ve kabızlık yaşayanlar için en uygun seçenektir.

Gelsemiyum: Kafanın etrafında uzanan ve sıkı bir daralma bandı gibi hissedilen ağrı için; Ağrı genellikle başın arkasından kaynaklanır ve idrara çıkma sonrasında rahatlayabilir; Bu çözüm son derece zayıf hisseden ve gözlerini açık tutmada zorluk çeken bireyler için en uygun seçenektir.

Ignatia: Kafatasına sürüklenen bir şey hissi olarak tanımlanabilen ağrı için; Bu tür baş ağrısı keder veya kaygı da dahil olmak üzere duygu tarafından tetiklenmeye eğilimlidir ve tedavi hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur.

Iris versicolor: Bulanık görme ile başlayan periyodik migren, özellikle tatlı yedikten sonra; Ağrı genellikle başın bir tarafında ortaya çıkar ve nazik hareket ve / veya temiz hava ile kısmen rahatlayabilir.

Kali bikromikum: Alın üzerindeki ağrıyan ve basan ağrılar için (özellikle gözlerin arasında ve arasında); Sinüs tıkanıklığı veya mide bulantısı ve kusma eşlik edebilir; Bu çözüm, karanlık bir odaya yatmayı tercih eden ve sıcaktan ve yeme rahatlığını yaşayan bireyler için en uygun seçenektir.

Lachesis: Başın sol tarafında, genellikle sabahları menstruasyon öncesinde daha kötü olan migren; Bu tip baş ağrısı sıcaklık ve güneş ışığına maruz kalır ve açık hava ve sıkı baskı ile hafifletilir.

Natrum muriaticum: Migren baş ağrısı için kullanılan en yaygın çarelerden biri, özellikle “başını dayayan çekiçler”; Birey yalnız, sessiz bir karanlık odada yatarken ağrı hafifler; Bu migren menstrüel veya keder deneyimiyle ilişkili olabilir ve gün ortasında daha kötüdür; Bu çözüm, solgun görünen, mide bulantısı, sinirlilik ve duygusallık hissi veren çocuklar için en uygun seçenektir.

Nux vomica: Baş ağrısı “başa itilmek” olarak tanımlanan baş ağrısı için; Genellikle bulantı ve / veya baş dönmesi eşlik eder; Bu çare, kabız ve huzursuz olan kişiler için en uygun yöntemdir.

Sanguinaria: Boyundan başlayıp yukarı doğru hareket eden sağ taraflı baş ağrıları için, tahmin edilebilir bir şekilde tekrarlayın (örneğin her 7 günde bir) ve bulantı ve kusma eşlik eder; Ağrı hareket, ışık veya güneşe maruz kalma, koku ve ses ile şiddetlenir; Baş ağrısı nedeniyle yemek yemeye genellikle başkalarına rağbetmelerine rağmen, baharatlı veya asidik gıdalar için özlem duyabilen çocuklar için uygundur.

Sepya: Mide bulantısı eşlik eden migrenler ve birey yatarken rahatlar; Işık ve hareket belirtileri kötüleştirir; Bu çözüm, karamsar olan ve yalnız kalmaktan, ancak başkalarıyla olmaktan endişe duyan kişiler için en uygun seçenektir.

Homeopatlar ayrıca bilgi ve klinik deneyimlerine dayanarak aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

Pulsatilla: Zengin, yağlı gıdalar, özellikle dondurma yiyerek tetiklenen baş ağrısı; Acı hareket etme eğilimi gösterir, ancak alında veya başın bir tarafında yoğunlaşabilir; Sindirim problemleri eşlik edebilir veya menstrüasyon zamanında ortaya çıkabilir; Bu ilaçların uygun olduğu çocuklar genellikle okulda iken bu semptomları geliştirir.

Spigelia . Sıklıkla başın sol tarafında ağrıyan, yanan veya zonklama ağrısı olarak tanımlanan migren için; Semptomlar soğuk havaya maruz kalma ve harekete maruz kalma ile kötüleşir, ancak soğuk kompreslerle ve birey başı desteklenmiş olarak sağ tarafta yatarken geçici olarak hafifletilir.

Zihin-Vücut İlaçları: Stresle baş etmeyi azaltmak ve öğrenmek, baş ağrılarının sayısını ve yoğunluğunu azaltmanıza yardımcı olabilir. Yardımcı olabilecek teknikler şunları içerir: Kendi kendine hipnoz, Biyogeri korumaBir destek grubuna katılma, Progresif kas gevşemesi (alternatif olarak bedeninizdeki kasları kasıp bırakan), meditasyon ve yönlendirilmiş görüntüler gibi gevşeme teknikleri

Psikoterapi.

Gebelik: Migrenleri önlemek veya tedavi etmek için kullanılan ilaçların, şifalı otların ve takviyelerin çoğunun gebelik sırasında kullanılmaması gerekir. Herhangi bir ilaç, reçetesiz satma veya reçete veya herhangi bir tamamlayıcı terapi hamilelik öncesi veya sırasında kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Bazı doktorlar, gebelik sırasında hafif-orta dereceli saldırıların asetaminofen (Tylenol) ile tedavisini önerebilir.

Uyarılar ve Önlemler: İlaçları sadece yönlendirildiği şekilde kullanın. Bazı ilaçları düzenli olarak kullanmak rebound baş ağrılarına neden olabilir. Yeni baş ağrısı, önceki baş ağrısı kalitesinde bir değişiklik veya baş ağrısı alışkanlığı yaşarsanız veya genellikle ağrı kesen bir ilaç artık çalışmıyorsa doktorunuzu arayın.

Prognoz ve Komplikasyonlar: Migren baş ağrısı genel sağlık durumunuzu tehdit etmez, ancak kronik, tekrarlayan, sinir bozucu olabilir ve günlük hayatınızı etkileyebilir. İnme şiddetli migrenden oldukça nadir görülen bir komplikasyondur. Diğer çalışmalar migren baş ağrısı kalp hastalığı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Migreni olan insanlar depresyondan muzdarip olma olasılığının 4 katına kadar yükselir. Migren hastalarında anksiyete ve panik bozukluğu oranında da artış var.

Ergen migreni, astım ve mevsimsel alerjiler gibi iltihaplanma koşullarının yanı sıra epilepsi, sürekli kabuslar ve hareket hastalığı ile ilişkilidir. Birçok kişi migrenin remisyona girdiğini, yani uzun süre durduklarını ve yalnızca seyrek görüldüğünü, hatta daha da büyüdükçe tamamen yok olduğunu keşfederler. Kadınlar için, bu menopozdan sonra düşük östrojen seviyeleri ile ilişkili olabilir.

 

Kaynak-Haber: Oya Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin