SEVDAMIZ EĞİTİM

0
32

SEVDAMIZ EĞİTİM

Sevgili okurlar…!  Eğitim de;  Aşk sözcüğü gibi giz dolu bir sözcüktür. İnsanlık var olduğundan beri bu iki sözcük için ciltleri dolduran tanımlar yapılmış halada yapılmaktadır. Çünkü ikisi de insan ve insanlığı ilgilendiren bir konu. Haa bugünkü anlamında eğitim tartışılmamış olabilir. Ama eğitim insanın varoluşu ile aynı yaşta olduğu halde hala tanım sonlanmamıştır. Çünkü her dönemin bir eğitim anlayışı bilgisi örfü olmasından kaynaklanan eğitim sözcüğü ve kendisine yüklenen anlam, sanki zaman sözcüğü gibi sonsuz ucu sonu olmayan bir kavramdır. Bende bugün değerli okurlarıma birkaç eğitim tanımı seçkisi sunmak istedim. Bu yılda ülkemizde okul zilleri sancılı çaldı. Okuldan öğretmenden yoksun yüzlerce yerleşim yerleri varken okul zillerinin sancısız çalması mümkün mü ?

Öğretmeni olan yerlerde tam anlamıyla eğitim yapılabiliyor  mu ? Birkaç gün önce bir yazımda; PISA’nın Türk öğrenciler okuduğunu anlamıyor raporu üzerine yazı yazmış eleştirmiştim. Demek oluyor ki; Sadece okul binası, özverili çalışan yüzbinlerce Öğretmen’in olması da eğitim yapmak için yeterli değil. İlla Devletin izlediği eğitim sistemi önemli. Neyse biz yine de seçkimizi sunalım. Yorumu siz değerli okurlarıma bırakalım. Eğitim; Emektir. Bir değerler sistemidir. Eğitim; İlim bilmektir. İlim kendini bilmektir. Işığı da insanlık terbiye iklimine girmektir. Eğitim; İnsan olma insan kalma mücadelesi savaşı mıdır ? Eğitim; Eşya ve varlığı fark etmedir. Eğitim; Bakış açıları geniş mutlu olmaktır. Eğitim; Hissetmek, özümsemektir. Eğitim; Hem bakmak, hem görmektir. Eğitim; Ötekinin gönlüne girmektir. Eğitim; Bildiğini bilmektir. Cehaleti öldürmektir. Eğitim; Özünü ve sözünü bilmek tanımaktır. Eğitim; Marka ve model olabilmektir. Eğitim; İnsanın kendisi olabilmektir. Eğitim; Tüketirken tükenmeden üretmektir. Eğitim; Hayatı ve varlığı zenginleştirmektir. Eğitim; Okumaktır, yazmaktır. Eğitim; Kişilerin fıtratında var olan sanat ve becerileri genişletmektir. Eğitim; İnsanların gönüllerine terbiye ve hoşgörüyü inşa etmektir. Eğitim; Tecrübe birikim zevklerine erişmektir. Eğitim; Savaşı durdurandır. Barış ortaya koyandır. Eğitim;  Kendini aşmış coşkun sular gibi çağlamadır. Eğitim; Olmazsa olmazımdır. Mevsimlerimizdir. Nazırdır. Eğitim; Güzel görmek, güzel bakmak, güzellikleri nakış nakış örmektir. Eğitim; Hayatın alanlarını aydınlatmaktır. Eğitim; Aydınlı yüzümüzdür. Bilgi yüklü sözümüzdür. Eğitim; İnsanların problemlerine çözüm üretendir. Eğitim; Bir ulusun varisleri, geleceği o milletin çocuklarıdır. Onların iyi yetişmeleri için tam varlığımızla onlara sahip çıkmak onları bilimsel bakış açısıyla yetiştirmektir. Devletin görevi; onların iyi yetişmiş donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi enaz devlet kadar anne ve babalara da düşmekte. Çocuklarımız canımız var oluş sevdamızdır.

Sevgili okurlar… Daha yüzlerce eğitim tanımı yapabiliriz. Asıl amaç tanım değil eğitimde özdür. Eğitimin özü de bilimselliktir. İyi yetişmiş, yetiştirilmiş öğretmenler eliyle olur. Tarihe bir not olarak bir kez daha düşelim. Ne yazıktır ki; Bugün hala öğretmen üniversitesi yoktur. Öğretmen yetiştiren Üniversite olmazsa iyi öğretmen yetiştiremezsiniz. Eğitimi bilimsel düzlemde tutamazsınız. Ziraatçıdan, veterinerden su ürünleri mezunlarından, öğretmen atayarak bu ulusun geleceği kurtarılamaz. Ekmeğe ihtiyacı olan bir kişi ekmeği fırıncıdan ister alır. Almalıdır. Yine de biz 2017 yılında verdiğimiz eğitim anlayışının egemen olacağı yıl olması dileklerimizle öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize mutlu eğitim yılı geçirme dileklerimizi iletelim. Ey Milli Eğitim Bakanı artık elinizi çekin eğitimin üzerinden. Onu, bilimin yüceltici ellerine bırakın.

Muharrem ÖZBİLEN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin