“SESSİZ’LİĞİN SESİ ÇEKER KENDİNE”…!

0
36

 “SESSİZ’LİĞİN SESİ ÇEKER KENDİNE”…!

Sevgili okurlar…

Yukarıdaki başlık, Merzifon İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Cumhuriyet caddesine slogan olarak asmış olduğu güzel anlamlı bir sözdür. Aynı zamanda anlamlı bir çağrıdır.

Değerli Merzifon’lular; Güncel Haber Gazetesin de bir haber okudum. Merzifon İlçe Emniyet Müdürlüğü; Gürültü Kirliliği ile savaşımını ilan etmiş bu bağlamda da afişler yazdırarak halkın ilgisini çekmek istemiş. Bu yazının başlığı da onlardan biridir. Aslında tüm insanların sorunu olan bu kirlilik (her açıdan insana zarar veren) Merzifon İlçe Emniyet Müdürlüğü yasal çerçevede mücadele etmek için yola çıkmışlardır. Yukarı da değindik bu sorun sadece Merzifon halkının değil, tüm İnsanların bilhassa büyük Metropollerde yaşayanların da sorunları…

Ama Merzifon Emniyeti büyük bir cesaret ve kararlılıkla bunun üzerine yürümeyi, Merzifon halkını bu bilinçsiz yapılan davranışlardan korumayı amaçlamışlardır. Müzik kirliliği, yerli yersiz korna çalmak otomobilin radyo, teyp vs ses cihazlarını gereğinden fazla açarak çevreyi huzursuz etmek, motosikletlerin eksozların sırf hava olsun diye alabildiğine ses çıkartmak, düğünlerde konvoy oluşturarak gürültü yapmak yine düğün salonlarında hoparlörlerin gereğinden fazla açarak gürültü yapmak, daha yazamadığımız onlarca yüzlerce çeşitte gürültü imal etmek yaşamda doğada ses, gürültü kirliliğine neden olmaktadır.

Gürültü kirliliğini önlemek elbette sadece yasal çerçevede olası değildir. Halkında bu bilince ulaşıp, manevi, ahlaki, insani ve hatta ekonomik yönü de olan çok boyutlu bu ses gürültüsüne karşı çıkmakla olasıdır. Otomobilde müzik cihazını kendinizin duyacağı biçimde açmak, düğünlerde otomobil konvoylarında korna çalmak, ses ve gaz kirliliği yapmak, Düğün solanlarında hoparlör’leri gereğinden fazla açmak, maytap v.s. kullanarak hem ses hem gaz kirliliğine neden olmak tüm bunlar hem insan sağlığına zararlı hem insan haklarına karşı girişilmiş baş kaldırılarıdır.

 

Emniyetin görev alanına giren taraflarda elbette polis sizi, bizi ikaz edecek uyandıracak. Gerekirse para cezası kesecektir. Ama diğer yönden insan olarak başkalarına doğaya zarar vermeme bilincine ve ahlakına ulaşmak zorundayız. Aslında doğa sesizliğin bir simgesidir. Ondaki sesizliği kuşlar bile bozmamak için ahenkli ve kontrollü öterler sanki. Bu gün çağımızın modern hastalıkları arasında sayılan stres hastalığının en büyük ilacı kaliteli bir sesizliktir dersek abartmış olmayız. O halde olabildiğince ses, kirliliği yapanları, uyarmak kınamak, herkesin görevi olmalı diye düşünüyorum. İnsani olarak kendimizi; Sesizliğin sesine teslim ederek yaşamaya alıştırmaktır.

Merzifon İlçe Emniyet müdürlüğünün böyle bir kampanya başlatmaları, insan ve insanlık için büyük bir adım, muhteşem bir buluş anlamlı bir uğraştır diyerek yazımızı sonlandıralım. Dostlar iyi ki varsınız, Merzifon’un toplumsal teşekkürlerini iletirim. İsteriz ki kulaklarımızı sesizliğin sesi doldursun…! Onlara kış sesleri eşlik etsin…!

                                                                                                                                          Muharrem ÖZBİLEN

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin