SAKA’DAN HODRİ MEYDAN

0
262

SAKA’DAN HODRİ MEYDAN

Merzifon Belediyesi Gençlik Korosu tarafından düzenlenen ‘90’lar’ konserinin olduğu gün Afrin’den gelen şehit haberleri üzerine MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka’nın yapmış olduğu eleştiriye Belediye Başkanı Alp Kargı düzenlediği basın toplantısıyla cevap vermişti.  Bunun üzerine MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka’dan da Başkan Kargı’ya cevap gecikmedi.

MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka, “Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı’ya yönelik Cumartesi günü gerçekleşen konserle ilgili bir açıklamamız oldu. Sayın Başkan, bize nazik, kibar bir dille cevap vermeye başlamış, daha sonra olayı amacından çıkarmış farklı yerlere götürmüş. Siyasi bir partinin ilçe başkanı olarak şahsıma da, partime de yapılan eleştirilere cevap vermek benim en doğal hakkım.” dedi.

19:00’da tüm Türkiye’nin haberi oldu

Konuyla ilgili basın acıkması yapan MHP Merzifon İlçe Başkanı Hüseyin Saka “Belediye Başkan Kargı açıklamasına önce eleştirimizden dolayı teşekkür ederek başlamış ve açıklama gereği duyduğunu belirtmiş. Kendisinin konserin olduğu saatlerde şehitlerle ilgili haber almadığını, kendisinin de konserde olmadığını ifade etmiş. Biz kendisinin konserde olmadığını biliyoruz. Bizim kendisine terkinimiz, saat 21:00’de Cumhuriyet’in, Milliyet’in dökümanları ile geliyor, kendisi basın danışmanlarına biraz daha dikkatli olmasını söylerse ogün haberler 18:45’ten itibaren düşmeye başladı, saat 19:00’da tüm Türkiye’nin haberi oldu. Velevki sayın Başkanın haberi olmadı, olabilirde. Saat 19:30’da tüm Türkiye ayağa kalktı. Terörün her türlüsüne karşı bizim olağan hayatımızın devam etmesi lazım. Konser de olsa, maçta olsa teröre karşı verilecek en büyük cevap normal sosyal yaşantımızın devam etmesi konusudur. Bunu bu şekilde açıklamış olsa, bende aynı şekilde düşünüyorum derim.  Açıklamasını bizim haberimiz olmadı, konser bittikten sonra haberimiz oldu diye sürdürüyor. Konsere bilerek devam etmediklerini ama konserin yarısında haberinin olduğunu söylüyor. Orada çıkacaksın, bugün acı bir haber aldık, 11 şehidimiz var deyip şehitlerimize başsağlığı dileyeceksin ve sonrasında iki tane seçeneğin var, ya biz bir savaşın içerisindeyiz, buna karşı şehitte vereceğiz, toprağımızı savunmak için gerekirse hepimiz de öleceğiz ama sosyal hayatta devam edecek diyeceksin. Böylelikle sen o gençlere yine şarkısını söylettir yine baş üstündesin. Ya da programa son vereceksin, orada bulunan insanlarda buna çok rahat anlayış gösterir. Bunları yapmadın hatalısın.” İfadelerini kullandı.

Biz milli, manevi duruşuna laf etmedik

Belediye Başkanı Kargı’ya eleştirilerini sürdüren Saka şunları kaydetti; Açıklamasında, milli, manevi değerlerimi sorgulatmam diyor. Hiç kimse kimsenin milli, manevi değerlerini sorgulayamaz. Biz milli, manevi duruşuna laf etmedik, etmeyiz, haddimiz de değil. Ne zaman ihanet boyutuna geçilirse o zaman insanın milli, manevi duruşuna laf söyleriz. Sorgulama kısmını kesinlikle kabul etmiyorum, öyle bir niyetimiz de yok. Bir siyasi partinin ilçe başkanı olarak bu konuda çıkıp insanlara konuyu aydınlatmasını istiyorum.  Orada sanki Alp Kargı’ya ben nasıl zarar verebilirim düşüncesine girildiğini söylüyor. Bu şekilde gidenlere de bizim söyleyecek sözümüz olur diyor. Ben zarar verebilirmiyim diye bu açıklamayı yapmadım. Sen bunu yapmadıysan buyur hodri meydan. Varsa çiğ tavuk yemişliğimiz çıkar at ortaya. Kimin çiğ tavuk yediği ortada. Biz, AK Parti’nin veya herhangi bir siyasi partinin il başkanının senin adını burada andığında, senin il başkanın, ilçe başkanın sana sahip çıkmadı. Ben dedim ki, her ne kadar siyasi rakibim olursa olsun, demokratik bir seçim oldu, insanlar Alp Kargı’dan yana oyunu kullandı, sen benim ilçeme laf edemezsin, ilçe başkanın laf etsin dedim. O zaman gerçekten Hüseyin Saka parti üstü düşünüyor, gerçekten Merzifon milliyetçisi diyen ben miyim? Bizim beklediğimiz cevap olan o saatlerde haberimiz olsaydı iptal ederdim sözü. Bunu hala söyleyemiyor. Sen Sibel Can’ı, Ferdi Tayfur’u getirmedin. Zarar verme konusunda da alttan alttan iğnelemek hiç tarzım değildir, netimdir. Zarar vermek istersem çıkar karşısına sen bunu bunu yaptın mı derim, o da yapmadığını söyler ben buna razıyım. Açık oturuma da, tv programına da, herşeye razıyım. Partim veya şahsım adına varsa söyleyecek sözü buyursun.”

Dün MHP Vatan safındaydı,

bugün yine Vatan safında

Ben bu zamana kadar Belediye Başkanına sen şunu yaptın, bunu yaptın demedim diyen MHP İlçe Başkanı Hüseyin Saka, “ Senin sağ kolun, yanındaki adam biryerlerde bir şey yaşarken orada ben vardım. Sen neredeydin? Bir yerlerde özgürlüğü kısıtlanmışken bu Merzifon’da ne oluyor diye ben oradaydım, sen neredeydin? Kimse yazı tura kabadayılığı yapmayacak.  Benim ilçemi yöneten insanlara karşı bir durum söz konusu olmuştur, ben bilgi almaya gittim. Benim arkadaşımın yanlışı da yanlışımdır, doğrusuda doğrumdur. Benim arkadaşlarımdan birisi olsa yanında olurdum, yanlışı olursa kulağından tutar içeri ben atardım, masumsa, suçu da yoksa bende çıkar elimle onu oradan alırdım. O gün saat 16:30’da telefon açıp geçmiş olsun bize düşen bir şey varmı diyen benim. Saat 17:00’de gel çay içelim başkanım diyen o. Saat 21:00 olmuş, ilçemizden sadece ilçe başkanı ben varım. Hepsine söylüyorum sıkar. Yanlışsa da doğruysa da bunun yeri adalettir ama ilçe başkanı olarak orada olacaksın. Ama benim yol arkadaşlarımdan birileri bir yerdeyse ne olursa olsun orada olurum. Suçsuz olduğu anlaşıldı serbest bırakıldı ama sen neredeydin? Bütünlük, beraberlik diye bahsediyorsan ben bunu sorarım. Özel bir amaca hizmet mi ediyor diyor. Ben sağı, solu, akı, karayı bilmem derdim tek vatandır, memlekettir, Merzifon’dur. Sayın Başkan diyorya benim duruşum nettir, yalpalamam, valla ben hiç yalpalamadım. 3 kişi kaldığımızda da bu partideydim, 300 kişi olduğumuzda da bu partideydim. O zamanki sözümde aynıydı, şimdiki sözüm de aynı. Hiç yalpalamadım, hiçkimseye hizmet etmedim, hiç kimseden de medet beklemedim. Hiç kimsenin de koltuğunun altına girip bir yerlere geleyim diye savaş vermedim.

Dün nerede duruyorsun, bugünde orada duracaksın diyor. Sen bir siyasi partinin ilçe başkanı, bir siyasi partinin belediye başkanı değilsin. Sen Merzifon’un belediye başkanısın. Benim gözümde bugüne kadar böyleydin. Ama bana söylediği sözlere karşı artık sen benim belediye başkanım değilsin, siyasi partinin belediye başkanısın.”  diye belirtti.

Vatan İçin Kolkola Girdik Yürüyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski ilçe Başkanı Ali Ekber Erdoğan ile aramdaki samimiyeti herkes bilir diyen MHP Merzifon ilçe Başkanı Saka, “Ağabey, kardeş ilişkisi vardı. Bugüne kadar ne CHP hakkında, ne de Genel Başkanı hakkında ağzımdan bir söz çıkmamıştır. Yukarıyı yukarısı bilir, onları da Genel Başkanlar yapsın, ben Merzifon’a bu ağızı getirmem dedim. Ben Alp Kargı şunu yapmadı demem, ne yaptıysa bir fazlasını yaparım dedim. Dün Milliyetçi Hareket Partisi vatan safındaydı, bugün yine vatan safında. Dün neredeysek bugün oradayız. Ey Alp Kargı, Pazar günü senin Genel Başkan Yardımcın neredeydi? Senin Genel Başkan Yardımcı’nın Apo’ya saygı duyulan HDP’nin kongresinde ne işi vardı? Haydi bir siyasi nezaket olarak gitti, Apo lehine atılan sloganları duydu, gördü neden kalkıp çıkmadı oradan. Senin milletvekillerinin terörist cenazelerinde ne işi var? 2011 yılında FETÖ’nün faaliyetleri durdurulsun, denetlensin diyen Devlet Bahçeli idi. 2012 yılında Afrin Bölgesi’nden Elbap’a kadar Suriye’nin 70 bin dönümlük koridoru tampon bölge yapıp oraya askerimizi yığın diyen Devlet Bahçeli değil miydi? Açılım safsatasına tek karşı çıkan Devlet Bahçeli değil miydi? Kendi partisinin Genel Başkanı açılımı yararlı buluyoruz, destekliyoruz demiyor muydu? Habur sınır kapısındaki safsataya ‘ümit var, düşünüyorum’ diyen kendi siyasi partisinden değil miydi? Teröristler yargılanırken bunu unutmayın, bugünü tarihe not edin, bugün Türkiye Cumhuriyeti peşkeş çekilmiştir diyen Devlet Bahçeli değil miydi? Baktığımızda biz mi bir çizgiye gitmişiz, orası mı doğruyu görüpte bizim çizgimize gelmiş. Bugün operasyonlar yapılıyor, tampon bölge kullanılıyor, FETÖ terör örgütü, açılım denen bir şey var mı yok, bugün asker tankın üzerine çıktığında Kızılelma’ya diyor. Bunu şahsıma ve partime yapılmış hakaret sayarım. Vatan sevmek, vatan sahiplenmek Milliyetçi Hareket Partisi’nin işidir. Bunu da 35-40 yıl önce 5 bin şehit vererek göstermiştir. PKK ile mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne destek olmamız elzemdir diyor çok doğru. Peki bugün Genel Başkanı çıkıp Afrin operasyonunun olmamasını söylüyor. Oradaki Özgür Suriye Ordusuna terörist diyor, YPG’yi terörist olarak görmüyor. Şahsına saygım sonsuz, siyasi partisi ile alakalı kısmı iyi okuması lazımdır diye düşünüyorum. İki ilçe başkanı kolkola girmiş gidiyor, Allah yollarını açık etsin diyor. Doğru söylüyor iki ilçe başkanı vatan için kolkola girdik yürüyoruz, gel sende gir vatan için kolumuza zarar görmezsin.” diye konuştu.

Kaynak-Haber: Nedime Soku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin