“SAĞLIĞIMIZ İÇİN MAYDANOZ TÜKETMELİYİZ”

0
83

“SAĞLIĞIMIZ İÇİN MAYDANOZ TÜKETMELİYİZ”

YEŞİL MUCİZE MAYDANOZ                                      

Herbalist Adnan Yıldırım, “Sağlığımız için maydanoz tüketmeliyiz.” dedi.

Yeşil mucize Maydanoz’un, Ülkemizde özellikle salatalara katılarak tüketilen, küçük ama sağlık açısından çok önemli bir Akdeniz bitkisi olduğunu söyleyen Herbalist Adnan Yıldırım, “Maydanozun sağlığa faydalı olduğu en az 2000 yıldır bilinmektedir ve faydaları çoğumuzun düşündüğünden daha fazladır. Maydanoz, inanılmaz bir A vitamini deposudur. Ayrıca zengin miktarda K ve C vitaminleri içermektedir. Sindirim sistemine çok faydalıdır. Böbrek taşı, bağırsak, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlar, bronşit ve astım hastalıklarına karşı faydalı olduğu söylenmektedir. Yok denecek kadar yağlar içerir, kalori açısından zengindir, günlük olarak düzenli tüketildiğinde vücudun gerek duyduğu demir ve kalsiyum miktarının çoğunu karşılar. “Maydanoz birçok yemeğe hafif bir lezzet katan popüler ve çok yönlü bir bitkidir. Çoğunlukla, daha cazip bir sunum için tabağımıza ekleriz. Bununla birlikte, maydanozu, sadece bir garnitür olarak kullanırsanız bir çok faydasını hayatınızın içinden kaçırırsınız, örneğin hem çok kullanışlı, hem de çok yönlü bir esans yağı haline getirilebilir. Bu yazıda maydanoz yağı hakkında size kimsenin sunmadığı bilgileri vereceğim. En azından ne için faydalı ne için faydasız olduğunu beraber öğreneceğiz.” diye konuştu.

Herbalist Adnan Yıldırım, Maydanoz yağı ve maydanozun faydaları hakkında gazetemize bilgiler aktardı.

Maydanoz Yağı Nedir?

Maydanoz yağı, Apiaceae ailesinden alınan, sert ve kokulu biennal bitki olan Petroselinum crispum’dan çıkarılır. Maydanoz Akdeniz bölgesinin yerli, ama şimdi dünya çapında çok yönlü genel bir mutfak bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Adı, “taş” anlamına gelen Yunanca “petros” kelimesinden türetilmiştir, çünkü bu bitki genellikle kayalık arazilerde yetişir.  Maydanoz, çiçek açmadan önce yalnızca bir ila iki metre yüksekliğe ulaşır ve kısmi gölge ve güneşi az gören nemli  alanlarda en iyi gelişimini sağlar.  İtalyan maydanozu, ayrıca düz yaprak maydanoz olarak bilinen ve Akdeniz ülkelerinde popüler ve kıvırcık maydanoz olarak bir kaç türü vardır. İkisi arasında İtalyan maydanozu daha yoğun bir tada sahip olduğu söylenir ve pişirmek için daha popüler bir seçenek haline gelebilir. Maydanoz yağı ise, bitkinin tohumlarından, köklerinden ve yapraklarından çıkarılır. Tohumlar aslında daha uçucu yağlar içerir, ancak bütün bitki sapı ile çöpü ile  yağın üretimi için kullanılabilir. Maydanoz yağı renksiz veya çok soluk sarı renktedir ve taze bitki ile karşılaştırıldığında daha acı bir kokuya sahiptir.

Maydanoz Yağı Kullanımı

Endüstriyel uygulamalarda maydanoz yağı, sabun, kozmetik, deterjan, kolonya ve parfümlerin, özellikle de erkeklerin kokularının bir bileşeni olarak kullanılır. Ayrıca aromatherapeutic kullanım alanı da vardır ve sarılık ve sıtma gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu yağ aynı zamanda antibakteriyel olarak sivilce, akne ve cilt enfeksiyonlarının yanı sıra dezenfektan olarak gözeneklerin tıkanması ve siyah nokta tedavisine yardımcı olabilir en güzeli de antifungal özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, inceltilmemiş maydanoz yağını tropikal olarak kullanmayın. (özellikle konsantre formülasyonlar) yani üretici arkadaşların maydanoz extratını bir miktar kanola yağı ile size sunulmuş hallerini ki tvlerde boy gösterenler bundan. Özellikle maydanoz extratı cildinizi yakabilir ve lekeler bırakabilir. . Bunun yerine, şunları yapabilirsiniz: Zeytin veya acı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ  ile maydanoz yağını seyreltin ve sonra yüzüne uygulayın. Durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Çay ağacı yağı ve elma sirkesi ile maydanoz yağını karıştırın 1 damla maydanoz yağı kafidir cildinizi pamuk gibi ve lekesiz tutmak için günlük tonik olarak kullanabilirsiniz.  Seyreltilmiş maydanoz yağı saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmak için kafa derisine masaj yapabilir. Özellikle seboreik tedavisinde çok iyi sonuç alıyoruz ki bununla alakalı hazırlamış olduğumuz programımızda renagen saç solisyonunun %4 ünü maydanoz tohumu yağı oluşturmaktadır.

Maydanoz Yağı Kompozisyonu

Maydanoz yağının başlıca bileşenleri a-terpinen, a-pinen, apiol, kristal bir maddenin yanı sıra miristik, glukosid apiin, palmitik asit, oleorezin ve tetrametoksial-benzendir. Aynı zamanda apigenin, appiin luteolin ve crisoeriol gibi bazı flavonoidler içerir.

Maydanoz Yağı’nın Faydaları

Maydanoz yağı, antimikrobiyal, antiseptik, sıkılaştırıcı, yağ asidi içerir, sindirim, diüretik ve detoks özelikleri sergiler. Çeşitli sağlık faydaları aşağıdaki gibidir

Enfeksiyonlar – Maydanoz yağı çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruma, mikropları öldürmek ve onların büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Romatizma ve artrit – Çoğu zaman bu hastalık  tıkalı kan dolaşımı, kas ve eklemlerde ürik asit birikmesinden kaynaklanabilir.  Maydanoz, vücudunuzdaki toksinlerin detoksifikasyonuna yardımcı olur ve kanınızı tazeler. Ayrıca dolaşımı arttırır, bu da bu rahatsızlıkların getirdiği ağrıların hafifletmesine yardımcı olur.

Sindirim Sorunları – Maydanoz yağının gaz giderici özellikleri sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur ve hazımsızlık, bulantı, şişkinlik, kusma ve mide ağrılarını tedavi edebilir.

Yapılan hayvan çalışmaları, maydanozun güçlü uçucu yağlarının, özellikle de miristik’in,  akciğerlerde, tümör oluşumunu inhibe etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bence bu büyük bir bilgi ama ne yazıkki tvlerde size söylendiği gibi karaciğer yağlanmasına bi fayda tesbit edilememiştir hatta bu bahsi daha detaylı açacağız aşağıda. Akciğer üzerindeki olumlu etkileri , maydanozun ve uçucu yağının potansiyel olarak kimyasal koruma özelliklerine sahip olduğu anlamına gelir.

Maydanoz Yağı Nasıl Yapılır                             Günümüzde satılan maydanoz yağı markalarının çoğu yoğunlaşmış ve buhar distilasyonu ile üretiliyor. Bununla birlikte, mutfakta kolayca yenilebilir ev yapımı maydanoz yağı  hazırlayabilirsiniz.

İşte üretim adımları-Malzemeler: 3 demet düz yapraklı maydanoz. 3 su bardağı zeytinyağı (Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz)

Prosedür: Bir kabda suyu kaynatın. üzerine 3 demet maydanozu bir ilistir içerisinde koyun aynen ekmek buğlama yapar gibi bu arada ilistir metal delikli süzgeçin yöresel ismi maydanozlar yumuşamaya başlayınca al ve top haline getirerek içindeki suyu sık. Suyunu sıktığın maydanozu üç su bardağı zeytin yağının içine koy blanderle ez ve benmari usulü biraz ısınmasını sağla. Maydanoz hamurunu temiz bir cam kavanoz içine aktarın. Otlar kavanozun dibine çökünceye kadar bekleyin. Çok ince bir filtre ile süzün Sadece yağ kalsın maydanoz bitkileri süzgeçin üstünde kalsın. Bu maydanozu yağı infüzyonunu, salatalarınızın üzerine serpip onlara güzel bir yeşil renk ve lezzet katabilirsiniz. Porsiyon süslemeleri yapmak için de kullanabilirsiniz. Bir sirke içinde karıştırın, soğuk bir çorbaya ekleyin veya tavuk veya balıkları süslemek için kullanın. Buz dolabında saklamanızı tavsiye ederiz ortalama 6-8 ay taze kalır.

Maydanoz Yağı Nasıl fayda sağlar?                      Maydanoz yağı, çoğunlukla benzersiz bitki bileşikleri ihtiva eder.. Örneğin, apigenin, anti-kanserojenik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidandır. Bu arada, apiol antispazmodik ve vazodilatör etkiler ile ilişkilidir.

Maydanoz Yağı kullanmak Güvenli mi?             Maydanoz yağı aromaterapik kullanımı  yukarıdada bahsettiğimiz gibi eğer tohumlardan elde edilmiş ise seyreltilerek kullanılmalıdır. Maydanoz yağını , özellikle de büyük miktarlarda oral yolla tüketmeyin; hepatotoksik olabilir, bu ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar çekiyorsanız kullanmayın. Hamilelere ve emziren annelere bu yağı kullanmamalarını tavsiye ediyorum çünkü abortifaktır, yani düşüğe neden olabilir. Bu yağı çok küçük çocuklar için de kullanmayın. Topikal uygulama yaparken, maydanoz yağını zeytin, badem veya hindistancevizi yağı gibi güvenli bir taşıyıcı yağda seyreltin. Ayrıca alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmak için bu yağı kullanmadan önce cilt testi yapmanızı tavsiye ederim.

Maydanoz Yağı Yan Etkileri

Maydanoz yağı, araştırmaya göre beyincik ve omurga sinir merkezlerinde farklı bir uyarıcı görevi gören oleoresin içerir. Dikkat: çok fazla kullanımı  istenen etkinin tam tersi yönde etki edebilir ve tehlikeli olabilir. Ani düşük kan basınçlarına sebep olabilir. Kalpte çarpıntı yapabilir. Bu etkilerden herhangi birine şahit olursanız kullanmayı bırakın.

Maydanozun Kalp Sağlığına Faydaları: Bünyede yüksek miktarda bulunan amino asit, damar ve dolayısı ile kalp sağlığını tehdit eder. Maydanozda bulunan folatlar ise amino asitleri zararsız moleküllere dönüştürerek, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında vücudu inmelere ve koroner krizlere karşı dirençli hale getirir.

Maydanoz Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Düzenli olarak maydanoz tüketmek, cilt, sindirim sistemi, meme ve prostat kanseri gibi kanserin farklı çeşitlerine yakalanma riskini azaltır. Kayda değer derecede içerdiği anti kanser özelliği ile bilinen apeginen maddesi güçlü bir antioksidandır. Bu ve diğer maddeler yardımıyla iltihaplara karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Maydanoz içerdiği esansiyel yağlar aracılığı ile kalıcı iltihaplara karşı etkilidir.  İltihaptan kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranını düşürür ve bağışıklık sitemini genel anlamda korur.

Astım Hastalığına Faydalıdır:  Maydanozun astım hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir. Özellikle maydanoz suyunun astım ataklarının şiddetini azalttığı ve bronşları açtığı söylenir.

Damarları Koruyucu Özelliği Vardır: Maydanozun kalp sağlığına olan faydaları anlattığımızda, bünyede bulunan fazla miktarda amino asitlerin zararlı olduğunu söylemiştik. Amino asitler, aynı şekilde damarlar için de büyük bir tehdit oluştururlar.  Bu asitler kanda çok fazla miktarda olduklarında kalp krizi ve felç riskini arttırmaktadırlar. İşte bu tür asitlerin seviyesini maydanozda bulunan B vitamini dengeler ve damarları amino asidin oluşturacağı risklerden korur. Bol miktarda içerdiği beta karoten sayesinde ayrıca kılcal damarlar için de iyi gelmektedir.

Maydanozun İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Faydaları: Bastyr Üniversitesi tarafından maydanoz üzerine yapılan araştırmalar sonunda maydanozun idrar yolu enfeksiyonu için alternatif tedavi yolu olarak önerilebileceğini açıklamıştır. Maydanoz dışında bu tür enfeksiyon kaynaklı hastalıklar için başka bitkiler de belirtmişlerdir. Fakat yine de bu tür hastalıklar yüzünden ilaçlı tedavi görüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Sağlıklı Cilt İçin Maydanoz: Maydanozun en çok cilt sağlığını koruduğunu söylemek yanlış bir iddia olmaz. Maydanoz, serbest radikallere karşı çok etkilidir ve özellikle akne ve sivilce sorunlarına karşı etkilidir. Maydanoz suyunu kaliteli ve doğal zeytin yağına veya badem yağına karıştırarak cildinize uygulayın ve 30 dakika bekletin.  Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Bu uygulama cildinizde meydana gelen lekeleri temizlemek başta olmak üzere birçok soruna derman olacaktır.

Kemiklere Faydalıdır: İçerdiği C, B12, K ve A vitaminleri kemik sağlığı için hayati derecede önemlidir. Bunun yanında bu vitaminler sinir sitemi sağlığının korunması için önemlidir.

Maydanozun Böbreklere Faydaları:  İçerdiği vitamin ve bileşenler yardımıyla böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışması için fayda sağlar. Fakat aşırı tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Aksi durumda bazı sorunlar yaşatabilir.

Kan Basıncını Düzenler: Kan basıncının düzgün olması birçok açıdan vücut sağlığı için önemlidir. Maydanozun içerdiği folik asit kalp için çok faydalıdır. Ayrıca kan basıncı seviyesini düzenlediği için kalp krizi riskini azaltır.

Maydanoz Saç Bakımı İçin Kullanılabilir: Maydanozun içerdiği esansiyel yağlar saçlar ve kafa derisi için iyi gelir.  Maydanoz suyunun saçlar uygulanmasının saç dökülmesini engellediğini savunan uzmanlar vardır.

Romatizma ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir: Maydanoz ile ilgili yapılan birçok araştırma, maydanozun eklem ağrıları ve romatizmaya iyi geldiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra enfeksiyon ve iltihaplara karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Kabızlığa İyi Gelir: Genel anlamda sindirim sitemine ciddi katkı sağlar. Genelde hareketsiz kalan bağırsaklarda görülen kabızlık sorunları için önemli bir besin kaynağıdır. Kabızlık sorunu çözmenin dışında bağırsak kurtlarını döker.

Ruh Sağlığını ve Sinir Sitemini Korur: Uykusuzluk sorunlarını çözme özelliği vardır. Yatmadan önce bir yaprak tüketmeniz halinde rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Ayıca yorgunluğu giderici özelliği vardır. Sinir sistemini korur.

 

Kaynak/Haber: Berkan Mahmut Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin