REFERANDUMDA NEDEN HAYIR ÇIKMALI

0
58

REFERANDUMDA NEDEN HAYIR ÇIKMALI

Değerli Okurlar, Sevgili Hemşerilerim. 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda hangi oyu niye kullanacağımızı çok iyi düşünmeliyiz. Bilinmeden verilen yanlış kararlar çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Pişmanlıklada Sonradan fayda etmiyor. Oylayacağımız Anayasa değişikliği maddeleri olan 18 maddeyi okudunuz mu ?  İncelediniz mi ? Ben okudum inceledim. İçinde Yoksulluğa çare var mı ? – Hayır. İşsizliğe çare var mı  ? Hayır. Terör bitecek mi ? Hayır. Enflasyon düşecek mi ? Hayır. Pahallılık önlenecek mi ? Hayır. Kadın cinayetleri son bulacak mı ? Hayır. İşçi ölümleri son bulacak mı ? Hayır. Daha bu maddeleri çoğaltıp sıralayabiliriz. Hem de istemediğimiz kadar. Düşünmenizi incelemenizi istiyorum.

Diyeceksiniz ki bu maddeler anayasada ne işi var. Ama ülkemizin bu maddelerin çözümüne ihtiyacımız var. 18 yaşındaki birinin milletvekili olup iki yıl sonra ömür boyu ballı maaş almasına değil. Anayasa değişikliği ile yasama, yürütme, yargı, örtülü olarak tek elde toplanıyor. Yürütme-Partili Cumhurbaşkanlığı, Yasama- Kanun Hükmünde Kararnameler, Yargı- Anayasa mahkemesinin 15 üyesinin 12’sini Cumhurbaşkanı atayacak ve seçecek. HSYK’nın 4 üyesini direk atayacak. Bakan ve Müsteşar üye olacak. 7 kişiyi de meclis atayacak. Tespit edecek. Bağımsız ve tarafsız yargı bu mu ?

Bu anayasa değişikliği ile güçlü Türkiye olacak diyorlar. 15 yıldır her yönden güçlü olan hükümet neyi istedi de yapamadı. Her türlü imkanlar ellerindeydi. Örnek mecliste sayısal çoğunluğu vardı. Tek parti hükümeti idi. Yetkilerin tek elde toplanması ülke rejimini değişikliği anlamını taşıyor.

Parlamenter demokrasi bizim için en iyi yönetim biçimidir. Dünyada ki örnekleri en gelişmiş ülkelerdir. Tüm yetkilerin tek elde toplanacağı bir Cumhurbaşkanlığı (başkanlık) sistemi ülkeyi felakete götürür. Mevcut liderler emri hak vaki olursa, veya görevlerinden ayrılırsa Deli İbrahim gibi, Vahdettin gibi bir Cumhurbaşkanı seçilirse bu yetkilerle bu ülkenin hali ne olur. Bir düşünsenize.

Bazı arkadaşlar bu anayasa değişikliğine vatan için, bayrak için, cumhuriyet için evet diyeceklerini söyleyip yazıyorlar. Bu maddelerin hangisinde vatan var, bayarak var sorarım size. Değerli arkadaşlar bu ülkenin yapısı parlamenter demokrasi sistemine uygundur. Bizi seçtiğimiz T.B.M.M idare etmeli. Atanmış yardımcılar olmamalı. Halkın temsilcileri yönetimde görev almalı. Şimdi soruyorum evet diyecek arkadaşlar evet demeniz için gelecekte ülke yararına bir örnek gösterin. Hiç kimse bu işi pkk-fetö ile 15 Temmuz kalkışma hareketi ile ilişkilendirmesin. Yalanlar söylemsin. Bu halkın iradesi olan referandumdur. Kandırmalara meydan vermeyin. O beni kandırdı diye kimse diyemez dememeli. Tekrar herkesin bir daha düşünmesini istiyorum. Saygılarımla.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin