PAPATYA’NIN FAYDALARI

0
255

PAPATYA’NIN FAYDALARI

Herbalist Adnan Yıldırım, “Papatya şifalı bir bitkidir. Göğüs hırıltısı ve soğuk algınlığı, Boğaz ağrısı, Abseler, Diş eti iltihabı, Kaygı, Uykusuzluk hastalığı, Sedef hastalığı, Akne, Egzama, Birinci derece yanıklar, İnflamatuar bağırsak hastalığı, Mide ülseri, Suçiçeği, bebek bezi döküntüleri ve kolik gibi çocuk hastalıkları gibi Sağlık açısından birçok çok faydası bulunmaktadır.” dedi.

Papatya’nın faydaları, yan etkileri ilaçlarla etkileşimi ve kullanım dozajı hakkında Herbalist Adnan Yıldırım gazetemize şu bilgileri aktardı; Papatya, Batı dünyasında en popüler otlardan biridir. Papatya olarak bilinen iki bitki vardır: Alman papatyası (Matricaria recutita) ve Roma veya İngiliz papatyası (Chamaemelum nobile). Bu iki çeşit farklı türlere ait olmakla birlikte, aynı sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılırlar. Her ikisi de yıpranmış sinirleri sakinleştirmek, mide problemlerini tedavi etmek, kas spazmlarını hafifletmek ve cilt koşullarını ve hafif enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Papatyanın kullanımı, eski Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlılara dayanır ve binlerce yıldır  ilaç olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak, aşağıdakileri de içeren birçok durumu tedavi etmek için kullanılmıştır: Göğüs hırıltısı ve soğuk algınlığı, Boğaz ağrısı, Abseler, Diş eti iltihabı, Kaygı, Uykusuzluk hastalığı, Sedef hastalığı, Akne, Egzama, Birinci derece yanıklar, İnflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit), Mide ülseri, Suçiçeği, bebek bezi döküntüleri ve kolik gibi çocuk hastalıkları. Papatya popüler olmakla birlikte, bu koşulları tedavi edip etmediğine bakan  çok bilimsel çalışma  bulunmamaktadır. Hayvan çalışmaları, Alman papatyasının iltihaplanmayı azalttığını, yara iyileşmesini hızlandırdığını, kas spazmlarını azalttığını ve uykuyla ilgili hafif bir sakinleştirici olarak fayda sağladığını göstermiştir. Aynı şeyin insanlarda doğru olup olmadığını araştıran az sayıda araştırma bulunmaktadır. Test tüpü çalışmaları papatyanın bakteri, mantar ve virüsleri öldürebildiğini göstermiştir.

Kaygı, uykusuzluk: ABD’de papatya kullanan çoğu insan kaygıyı gidermek ya da uykularına yardımcı olmak için kullanıyor. Şimdiye kadar, insanlardaki kaygı tedavisinde papatya kullanılarak kontrol edilmiş, randomize tek bir klinik araştırma yapılmıştır. Papatya kapsüllerinin, hafif-orta şiddette yaygın anksiyete bozukluğu (GAD) hastalarında anksiyete belirtilerini azalttığını bulunmuştur. Hayvan çalışmaları düşük doz papatyanın  iltihabını hafifletebilirken, yüksek dozlar uykuya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Sindirim problemleri: Papatya geleneksel olarak mide krampları, irritabl bağırsak sendromu (IBS), hazımsızlık, diyare, gaz ve kolik tedavisinde kullanılmıştır. Kas kasılmalarını, özellikle bağırsakları oluşturan düz kaslarda rahatlatmaya yardımcı olur. Ancak bu koşullardan hiçbirinde insan üzerinde iyi bir çalışma bulunmamaktadır. Çeşitli  analizlerde , nane ve papatya çayının birlikte kullanılması ile  hazımsızlığın semptomlarını hafiflettiği gözlemlenmiştir.

Diş eti iltihabı, ağız yaraları: Bazı insanlar bu ağız sorunları için papatya kullanıyorlar ancak şimdiye kadar bunun işe yaradığına dair bir kanıt bulunmuyor. Gargara olarak kullanıldığında, papatya ağız yaralarının radyasyondan ve kemoterapiden korunmasına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak çalışmaların sonuçları net değildir.

Cilt tahrişleri, egzama: Papatya, özellikle de Avrupa’da tahriş olmuş cildi yatıştırmak için bir krem veya merhemde sıklıkla kullanılır. Çoğu kanıt hayvan çalışmalarıdır, insanlarla yapılan çalışmalar değildir. İnsanlarda yapılan iki çalışmada, papatya kreminin egzama semptomlarını hafifletmesine yardımcı olduğu bulundu.

Nasıl kullanılır: Papatya çayları, merhemleri ve özleri, beyaz ve sarı çiçek başıyla başlar. Çiçek başlıkları kurutulur ve çay ya da kapsül olarak kullanılabilir ya da ilaç olarak kullanılan mavi bir yağ elde etmek için öğütülür ve buharda pişirilir. Yağ, şişmeyi azaltan maddeler içerir ve bakteri, virüs ve mantarların büyümesini durdurabilir.

Mevcut Formlar: Alman Papatya kuru çiçek başları, çay, sıvı özü, kapsüller ve topikal merhem olarak mevcuttur.

Nasıl Alınır pediatrik: Bir çocuğa papatya çayı vermeden önce doktorunuza danışın. 5 yaşın altındaki çocuklar günde yarım bardak çay içmemelidir. Kolikayı gidermek için: Bazı doktorlar 1-2 oz önermektedir. Günlük çay. Doktorunuz diğer dozları önerebilir.

YetişkinÇay: 1-2 fincan kaynar suda 1 su bardağı kaynar su dökün. (2 ila 4 g) kurutulmuş ot, 10 ila 15 dakika dik. Yemekler arasında günde 3-4 defa içelim.

Tentür (1: 5,% 45 alkol): 30-60 damla tentür, günde 3 kez sıcak suda.

Kapsüller: günde 3 kez 300-400 mg alınır.

Gargara veya gargara yıkama: Yukarıdaki gibi bir çay yapın, sonra serin bırakın. İstediğiniz kadar gargara yapın. 100 ml’lik ılık suda 10 ila 15 damla Alman Papatya özütü içeren bir oral durulama yapabilir ve günde 3 defa kullanabilirsiniz.

Soluma: Sıcak suyun içine birkaç damla uçucu papatya yağı ekleyin (veya çay kullanın) ve bir öksürüğü sakinleştirmek için buharı boşaltın.

Banyo: Banyo başına kuru çiçek 1/4 lb. kullanın veya hemoroit, kesik, egzama veya böcek ısırıkları yatıştırmak için tam bir küvet suya 5 ila 10 damla uçucu yağ ekleyin.

Nem: Toz otu su ile karıştırarak yapış yapınız ve iltihaplı cildi uygulayınız.

Krem: Sedef hastalığı, egzama veya kuru ve pul pul deri için% 3-10 papatya içeriğine sahip bir krem kullanın.

Önlemler: Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana bağlı bir yaklaşımdır. Otlar, diğer otlar, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu sebeplerden dolayı, bir sağlık kuruluşunun gözetiminde otları özenle almalısınız. Alman papatyası genellikle güvenli kabul edilir. Papatya astımı daha da kötüleştirebilir, bu yüzden astımlı insanlar onu almamalıdır.

Hamile kadınlar, düşük yapma riski nedeniyle papatya ilacından kaçınmalıdır.

Papatya vücutta östrojen gibi davranabilir, bu nedenle meme kanseri veya rahim kanseri gibi hormona duyarlı kanserler öyküsü olan kadınlar almadan önce doktorlarına sormalısınız.

Asterler, papatyalar, krizantemler veya kuş tüyü yosunlarına alerjiniz varsa, aynı zamanda papatyaya karşı alerjiniz olabilir. Çok miktarda yoğun konsantre papatya çayı içmek kusmaya neden olabilir.

Papatya uyuşukluğa neden olabilir, bu yüzden almayın VE sürmeyin.

Kanama riski nedeniyle ameliyat veya diş hekimliği ameliyatlarından en az 2 hafta önce papatyayı almayı bırakın.

Olası Etkileşimler: Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alırsanız, Alman papatyayı sağlık uzmanınızla konuşmadan kullanmanız gerekir:

Kan inceltici ilaçlar (antikoagülanlar ve antitrombositler): Papatya, varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) ve aspirin gibi kan tinerleri ile alındığında kanama riskini artırabilir.

Sakinleştiriciler: Sakinleştirici maddeler ile dikkatli olun; çünkü papatya bu ilaçları daha güçlü hale getirebilir: Fenitoin (Dilantin) ve valproik asit (Depakote) gibi anti-nöbet ilaçları,

Barbitüratlar. Benzodiazepinler, örneğin alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium)

Zolpidem (Ambien), zaleplon (Sonata), eszopiklon (Lunesta) ve ramelteon (Rozerem) gibi uykusuzluk tedavisinde kullanılan ilaçlar, Amitriptilin (Elavil) gibi trisiklik antidepresanlar, Alkol, Aynı durum, kediotu, kava ve catnip gibi sakinleştirici otlar için de geçerlidir.

Kan basıncı ilaçları: Papatya kan basıncını hafifçe düşürebilir. Yüksek tansiyon için ilaçlar alarak tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Diyabet ilaçları: Papatya kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları ile almak hipoglisemi veya düşük kan şekeri riskini artırabilir.

Hormonal tedaviler: Papatya, östrojene benzer olması nedeniyle nolvadex (Tamoksifen) gibi uyuşturucuları potansiyel olarak etkileyebilir.

Diğer ilaçlar: Papatya karaciğer tarafından parçalanacağından, aynı şekilde parçalanmış diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ilaçlar aşağıdakileri içerebilir: Feksofenadin (Seldane), Statinler (kolestrolü düşürebilen ilaçlar), Doğum kontrol hapları, Bazı antifungal ilaçlar.

Kaynak-Haber: Berkan Mahmut Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin