“Öğretmen Geçmişin geleceğin İmzasıdır”

0
37

“Öğretmen Geçmişin geleceğin İmzasıdır”

Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, “Öğretmenlik, peygamber mesleği olarak ayrı bir öneme haizdir. Öğretmenin; geçmişin geleceğin imzasıdır öğretmen. “dedi.

“Cumhuriyetimizin kurucusu, öğretmenlerimizin Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesi nedeniyle 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve bu yıl 34.sünü kutladığımız Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla kutluyorum.” ifadesinde bulunan Yozgat, “ Böyle kutsal bir mesleği elbette ki bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak birlik-beraberliği sağlama, sorunlarımızı konuşma ve çözüm yolları arama; en önemlisi de öğretmenlik gibi kutsal bir meslek hakkında toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlama ve kamuoyu oluşturma açısından önemlidir. Bu açıdan her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir diye düşünüyorum.

Bilgeliğin, gelecek nesillere ufuklar açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, çağdaşlığın, güvenin, başarının, hoşgörünün, dayanışmanın, sevmenin, saymanın, hayati fark etmenin, kendini gerçekleştirmenin, bir şeyler beklemeden hep vermenin, bir harf, bir sayı öğrenildiğini görünce sevinçten uçmanın ve onunla gurur duymanın, kısaca öğrenmenin, öğretmenin; geçmişin geleceğin imzasıdır öğretmen.

“Çocuk boş bir levhadır, üzerine neyi yazarsanız onu okursunuz.” Bu sözden anlaşılıyor ki öğretmenler insanlığın en önemli unsurlarıdır. Ayrıca öğretmenlik, peygamber mesleği olarak da ayrı bir öneme haizdir.

İnsan hayatında çok önemli yere sahip olan öğretmenlere, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal, 1923‘te Kütahya Lisesi ziyaretinde şöyle sesleniyor:

“Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanı kurtaran, koruyan asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.

Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.

Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki, sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

Bir millet, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır.”

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi vatan, millet ve bayrak aşkı ile yoğurmak, cumhuriyetimizin kazanımlarını yaşamak ve yaşatmak güçlü bir irfan ordusuna sahip olmakla mümkündür.

Gazi Mustafa Kemal’in de söylediği gibi Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. Atatürk’ün bu teveccühüne layık olabilmek ve geleceğimizi emanet ettiğimiz yeni nesille beraber muasır medeniyet seviyesine ulaşmak arzusuyla ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, emekli olanlara hayırlı ve uzun ömürler, görev başında olan öğretmenlerimize de üstün başarılar diliyorum. Saygıdeğer öğretmenlerimiz öğretmenler gününüz kutlu olsun. Hepinize saygı ve sevgilerimi arz ederim.”

Haber-Kaynak: Oya Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin