MÜCİZE YAĞ, MÜR YAĞI

0
239

MÜCİZE YAĞ, MÜR YAĞI

Herbalist Adnan Yıldırım,  Mür Yağı;  Birçok faydasıyla bir çok ülkede ün salmış mür yağı, solunum sorunu veya sindirim sorunu için olağanüstü faydalıdır. Ayrıca, hayal gibi gelse de bütün rahatsızlıkları çok hızlı bir şekilde çözer. Mür yağının alternatif tıpta da kullanılmasını sağlayan birçok potansiyel faydası vardır. Mür bitkilerle botanik familyalar açısından ilişkilidir ve dünyada en çok kullanılan uçucu yağlardan biridir.Mür toplamak için, mür ağacı gövdeleri kesilerek içindeki reçinenin serbest bırakılması gerekir. Reçinenin kurumasına izin verilir ve ağaç gövdesi boyunca gözyaşı gibi akarak yerleşir. Daha sonra bu reçine toplanır ve buhar distilasyonu yoluyla uçucu yağ elde edilir. “ dedi.

Mür yağının faydaları, yan etkileri ve  ilaçlarla etkileşimi hakkında, gazetemize şu bilgileri aktardı; Mür esans yağının sağlığa olan faydaları, antimikrobiyal, sıkılaştırıcı, balgam söktürücü, antifungal, uyarıcı, yağ asidi, mide, antikaratarrhal, diyaforetik, antireptik, bağışıklık güçlendirici, dolaşım problemleri , tonik, anti-inflamatuar ve daha ne olsun diye bahsebedebiliriz. Mür (Arapça’da murr), özellikle Yakın Doğu’da ilaç yapımında ve parfümeride yararlanılan, kokulu, yapışkan bir reçine türü. Başta Commiphora myrrha olmak üzere, çeşitli Commiphora türüne dahil ağaçlardan elde edilir.  Mürdeki yağ, reçineden çıkarılır. Myrr, bilimsel adlandırma sisteminde Commiphora Myrrha olarak bilinir ve Mısır’a özgüdür. Reçine eski Mısır’da tütsü ve parfümlerde sıklıkla kullanılıyor ve bu yağ, eski Yunan’da yaraları iyileştirmekiçin kullanılıyordu . Bu uçucu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, kadinen, limonen, cuminaldehit, öjenol, kresol, heerabolik, asetik asit, formik asit ve seskiterpendir.

Kullanılabilir kısımlar: Mür ağacının gövdesinin kabuğundan elde edilen reçine, medikal amaçlarla kullanılmaktadır.

İçeriğindeki Bileşenler: Uçucu yağ (seskiterpenler, delta elemene, beta ödesmol, alfa kopen, furoseskiterpenler, kurzeren, kurzenenon, triterpenler, alfa amirenon, müsilaj vs.. birçok bileşen içermektedir.

Etkileri ve Kullanıldığı Durumlar: Mür reçinesinin içerdiği uçucu yağ ve reçinenin, antimikrobiyal (mikrop öldürücü), antienflamatuar (iltihap ve yangı karşıtı), anti-tümör (tümor oluşumunu ve gelişimini önleyici) ve kanamayı durdurucu etkileri olduğu düşünülmektedir. Bunların yanı sıra karminatif (sindirim sistemindeki gaz birikimini giderici ve sindirim sistemini güçlendirici) ve yara iyileştirici özellikleri olduğu da sanılmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, antipiretik (ateş düşürücü) ve hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) etkilerinin yanında mide ülseri oluşumunu da önlediği görülmüştür.  Mür reçinesi düz kasların kasılmasını uyararak, muhtemelen peristaltik hareketleri (bağırsak hareketlerini) de uyarmaktadır. Mür reçinesi ayrıca uterustaki kan akımını da uyararak hızlandırmaktadır.

Kullanım Şekli ve Dozaj: Mür reçinesinin medikal amaçlı kullanımı hakkında tipik bir dozaj belirtilmemişse de bazı kaynaklarda günlük 3-4 gram kadar kullanılabileceği belirtilmektedir. Mür reçinesini %90 etil alkol ile 1/5 oranında karıştırarak mür tentürü hazırlayabilirsiniz. Bu tentürü günde 2-3 kez istenilen bölgeye topikal olarak uygulayabilirsiniz. Topikal kullanım için %100 saf mür yağı da satılmaktadır. Eğer mür tentüründen ağız gargarası hazırlamak istiyorsanız, 1 bardak suyun içine 30-60 damla damlatarak karıştırmanız önerilir. Ya da kullandığınız diş tozunuza %10 oranında mür reçinesi tozu ekleyebilirsiniz.

Güvenlik ve Yan Etkileri: Mür reçinesinin gıdalarda bulunan miktarda tüketimi güvenli kabul edilmektedir ve ABD’de gıdalarda kullanımı GRAS statüsündedir (güvenli). Mür reçinesinin medikal amaçlar için uygun miktarlarda ve uygun şekilde oral (ağızdan alınarak) veya topikal (sadece etkilenen bölge üzerine uygulanarak) kullanımı da güvenlidir, ancak oral olarak yüksek dozlarda kullanımı güvenli değildir. Mür reçinesinin gebelik ve emzirme döneminde kullanımı da sakıncalı olup kullanılmaması gerekmektedir. Mür yağı veya tentürünün topikal kullanımı nadir de olsa dermatite neden olabilmektedir. Ayrıca mür reçinesi tozunun 4 gramdan daha yüksek dozajlarda kullanımı sonucu diyare ve bazı böbrek rahatsızlıkları gibi durumlar da görülebilir. Daha da yüksek dozlarda kullanım sonucu ise kalp atım hızı etkilenerek daha ciddi tablolar ortaya çıkabilir.

Diğer Bitkilerle-Gıdalarla- Gıda Takviyeleriyle Etkileşim:  Herhangi bir etkileşim rapor edilmemiştir.

İlaçlarla Etkileşimi; Antidiyabetik İlaçlar: Teorik olarak mür reçinesinin hipoglisemik etkilere sahip olabileceği ve bu nedenle kan şekerini düşürebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle diyabet ilaçlarıyla beraber kullanımının ekstra hipoglisemik etkiye neden olarak kan şekerini beklenenden daha çok düşürebileceği tahmin edilmektedir.

Warfarin (Coumadin): Bazı bulgular, mür reçinesinin coumadin’in etkisini azaltabileceğini düşündürmüştür. İncelenen bir vakada düzenli coumadin kullanan ve INR değeri sabit olan bir hastanın, mür reçinesinden elde edilen sıvı ekstraktı tükettikten sonra, INR seviyesinde belirgin bir düşüş gözlenmiştir. Bahsedilen vakanın yaşadığı bu olay sonucu, mür reçinesi kullanımının coumadin’in etkilerini azaltabileceği akla gelmiştir.

Hastalıklar veya Durumlarla Etkileşimi: 
Diyabet: Teorik olarak mür, diyabet ilaçlarıyla etkileşim gösterebilir.

Yüksek Ateş: Yüksek ateş durumunda mür reçinesini dikkatli kullanınız,  çünkü durumu daha da kötüleştirebilir.                                                                                                                            Kalp ile İlgili Rahatsızlıklar: Kalp rahatsızlıkları olan kişilerin mür reçinesini dikkatli kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi yüksek dozda mür reçinesi kullanımının, kalp atım hızını etkileyebileceğine dair kesin olmamakla ilgili birtakım bulgular vardır.

Cerrahi Operasyon: Mür reçinesi kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden, cerrahi operasyon esnasında ve sonrasında kan şekeri takibini zorlaştırabilir. Bu nedenle cerrahi operasyondan en az 2 hafta öncesinden kullanımı kesilmelidir.

Sistemik Enflamasyon: Sistemik enflamasyon durumlarında , mür reçinesi kullanımı, mevcut durumu daha da kötüleştirebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Uterin Kanama: Uterin kanama , halk arasında rahim kanaması olarak da bilinir. Mür ise uterustaki kan akımını uyaracağından durumu daha da kötüleştirebilir.

Mür Yağının Faydaları: Aromaterapi alanında çok saygın bir yağ olmaktan başka, birçok tıbbi kullanımı da vardır. Hazımsızlık gibi sindirim sistemi sıkıntılarına karşı, Ülserlerin iyileşmesini hızlandırmak için, Soğuk algınlığı, astım, akciğer bronşlarının tıkanıklığı gibi üst solunum yoluyla ilgili bazı hastalıkların tedavisinde, Artrit kaynaklı ağrıların azaltılmasında, Bazı kanser türlerinin tedavisine yardımcı olarak veya önlenmesinde, Cüzzam ve frengi gibi bulaşıcı bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olarak, Antispazmodik özelliği sayesinde spazmların giderilmesinde, Menstural akımın (regl) uyarılarak arttırılmasını sağlamak için oral olarak (ağızdan alınarak) kullanılır. Mürrüsafi, halk arasında, Ağız ve boğazdaki mukozanın orta seviyeli iltihaplanmasında, Ağızdaki aftların iyileşmesini sağlamaya yardımcı olmak için, Diş çürümelerinde ve diş kayıplarında, Dudaktaki çatlakları onarmak için, Çeşitli yaraların ve cilt tahrişlerinin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olarak, Yatağa bağlı hastalardaki uzun süreli yatmaktan kaynaklanan yaraların tedavisinde, Kötü ağız kokusunu gidermek için, Hemoroid tedavisine yardımcı olmak amacıyla topikal olarak (sadece etkilenen bölgenin üzerine uygulanarak) kullanılmaktadır. Mür reçinesi ayrıca gıdalarda ve içeceklerde aroma vermek amaçlı olarak, kozmetiklerde de hoş koku vermek ve sabitlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bunların haricinde tütsü olarak da kullanımı yaygındır.

Mikrobiyal Büyümeyi Engelliyor: Mür esansiyel yağı, mikropların çoğalmasına veya sisteminize bulaşmasına izin vermez. Ateş , gıda zehirlenmesi, öksürük ve soğuk algınlığı, kabakulak, kızamık , çiçeği ve yaraların enfeksiyonu gibi mikrobik enfeksiyon nedeniyle oluşan birçok sorunun önlenmesi için kullanılabilir . Antibiyotiklerin aksine, karaciğer zayıflaması veya sindirim bozukluğu gibi olumsuz yan etkileri yoktur.

Sıkılaşmayı sağlayan Özellikleri: Mür esans yağı, sıkılaştırıcıdır, bu da diş etlerini, kasları, bağırsakları ve diğer iç organları güçlendirir ve cildi yumuşatır . Aynı zamanda saç dökülmesini önleyerek saç derisinin saç köklerini kavramasını da güçlendirir . Bu bükülgen özelliğin daha ciddi bir yanı, yaralarda kanamanın durmasıdır. Bu gerginlik kan damarlarını kasıp kanın akışını kontrol ettiğinde, yaralandığınızda çok fazla kan kaybetmenize engel olabilir.

Öksürüğü Dindirir: Mür uçucu yağı, öksürük ve soğuk algınlığı için iyidir. Öksürüğe neden olabilecek viral enfeksiyonlarla mücadele eder, geniz ve burun tıkanıklığını hafifletir ve akciğerler ve solunum yollarındaki balgam birikimini azaltır.

Mantar Enfeksiyonlarına Karşı Savaşır: Mür esansiyel yağı bir fungisid olarak da işlev görür. Fungal enfeksiyonlarla mücadele etmek için dahili ve harici olarak kullanılabilir. Özellikle tırnak mantarı tedavisinde ozon yğı ile beraber hazırladığımız formül çok güzel sonuçlar vermektedir. Bu şikayetiniz varsa bizimle irtibata geçip kapıda ödeme yöntemi ile temin edebilirsiniz.

Sinir Sistemini uyarır: Mür esansiyel yağ,  kan dolaşımı, sindirim , sinirsel aktivite ve ödem  atılımını  tetikler .  Kalbin daha sağlıklı çalışmasını , sindirim suları ve safranın mideye salınmasını uyarır ve beyni ve sinir sistemini harekete geçirerek sizi gün boyu aktif tutar.

Sindirimi Geliştirir: Bu esansiyel yağ, genelde utanç verici durumlara neden olan bağırsak gazır problemlerinin  rahatlatılmasına yardımcı olur.

Anti-catarrhal Özellikleri : Mürriyat esansiyel yağının bu mülkiyeti, tıkanıklık, solunum sıkıntısı, göğüste ağırlama ve öksürük gibi aşırı mukus ve balgam ve birikimi ile ilgili sıkıntılardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Terlemeyi arttırır: Mürrüz esansiyel yağı terlemeyi artırır ve toksinleri, ekstra tuzu ve vücudunuzdan ödemi atmamıza yardımcı olur. Terleme aynı zamanda cilt gözeneklerini temizler ve azot gibi zararlı gazların çıkmasına yardımcı olur.

İyileşmeyi hızlandırır: Mür esansiyel yağının özelliği, yaraları enfeksiyonlardan korur ve çabucak iyileştirir.

Enfeksiyonları Önler:Kesikler ve yaralar üzerine az miktarda mür uçucu yağ uyguladıysanız, bunların enfekte olmasından endişelenmeniz gerekmez. Bu yağ antiseptik bir madde olduğundan septikleşmelerini önleyecektir. Bir dereceye kadar sizi tetanozdan da koruyabilir.

Bağışıklığı Arttırıyor: Mür yağı veya sakızı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve aktive eder ve vücudu enfeksiyonlardan korur.

Kan dolaşımını harekete geçirir: Bu güçlü uçucu yağ, kan dolaşımını uyarır ve dokulara oksijenin uygun şekilde tedarik edilmesini sağlar. Bu, uygun bir metabolik hızı elde etmek için ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyidir. Vücudun tüm bölümlerine kan akışını arttırarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Özellikle hacamat öncesi hacamatçıların kullanmasını tavsiye ederim hacamat sonrasıda kırmızı kantaron yağının içerisine 5-10 damla katılarak kullanılabilir.

Genel Sağlığı Korur: Tonik olarak, mür yağları, vücudun tüm sistem ve organlarını aktive eder  ve onlara erkenden yaşlanma ve enfeksiyona karşı güç ve koruma sağlar.

Anti-inflamatuar özellikler: Mür esansiyel yağı, ateş veya viral enfeksiyonlarda çeşitli dokulardaki iltihaplanmayı hafifletir. Aynı zamanda baharatlı yiyeceklerin tüketiminden kaynaklanan hazımsızlığı tedavi eder ve dolaşım sistemini toksinlerden korur.

Spasmsları Azaltır: İstenmeyen kasılmaları veya spazmları rahatlatır ve bu nedenle krampları, ağrıları ve kas ağrısını azaltır.

Diğer Faydalar: Bu yağ aromaterapide yatıştırıcı, antidepresan ve spiritüel duyguların geliştiricisi olarak oldukça değerlidir. Uterus sağlığıyla ilgilenir ve o organı uyarır, yara izlerini ve lekeleri yok eder, pyorrhea, diyare ve egzama, karık kirlilik ve kaşıntı gibi deri hastalıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur . Ayrıca menstruasyonu normalleştirir ve ruhsal değişimler ve hormonal dengesizlikler gibi semptomları hafifleten bir emmenagogdur.                                                                                

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:  Mür bitkisel yağının bu faydalarına rağmen aşırı miktarda kullanıldığında toksik etkilere neden olabilir. Hamile kadınlarda uterusu uyarır ve düşük yapmaya neden olabileceğinden kaçınılmalıdır.

Masörler için mükemmel bir aroma terapik tarif: Frankincense, Lavanta, Palma Rosa, Patchouli, Gül ağacı, Sandal Ağacı, Çay Ağacı ve Kekik uçucu yağlar bu yağla iyi uyum sağlar. Eğer profesyonel bir masörseniz .

Kaynak-Haber: Oya Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin