MOBİL DÜNYA PROJESİ MEYVELERİNİ VERİYOR

0
74

MOBİL DÜNYA PROJESİ MEYVELERİNİ VERİYOR

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülen Erasmus + Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrencisi ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında 2017 Erasmus+ Teklif Çağrısı döneminde Merzifon Mithat Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 2017-1-TR01-KA102-041064 numaralı “Mobil Dünya” adlı projesi kabul edilerek; 28.740 Avro hibe kazanmıştır. Yapılan kurslar ve eğitim programlarıyla katılımcılar yurtdışı hareketlilik öncesinde hazırlıklarına başlamışlardır.

Proje kapsamında 2 refakatçi öğretmen, 7 Bilişim Teknolojileri Alanı ve 7 Muhasebe ve Finansman Alanı öğrencisi Letonya – Daugavpils ve Almanya – Datteln’de 21 günlük mobil uygulamalar konusunda beceri eğitimi alacaklardır. Proje kapsamında öğrenciler yapılacak kültürel faaliyetlerle bu ülkeleri tanıma imkanı sağlamış olacaklar ve Avrupa Birliğine üye olan ülkelerde yapılan faaliyetlerde öğrencilerimiz mesleki bilgilerini ve becerilerini artırma fırsatı elde edeceklerdir. Yurtdışında kaldıkları süre içerisinde öğrencilerimiz İngilizce dil gelişimlerine katkı sağlamanın yanında Almanca, Letonca dillerinde eğitimler alarak 2020 Avrupa Eğitim Stratejisi hükümlerine göre 2. yabancı dil öğrenmelerine ve sosyal ortamda anlaşabilecek seviyeyi yakalayabilecek fırsatları olacaktır. Proje, yararlanıcıların Almanya ve Letonya’daki aldıkları eğitimler ve belgelerle mezuniyetleri sonrasında iş piyasasında istihdam edilmelerinde katkı sağlayacaktır. Kültürlerarası ortak paylaşımların neticesinde Avrupa’daki ülke kültürlerinin, iş hayatının, farklı dillerin, eğitim ve sağlık hizmetlerinin öğrenilmesi ile yararlanıcıların farkındalık düzeylerinin artmasına, bakış açılarının gelişmesine katkıda bulunarak özgüvenlerini artmasına katkı sağlayacaktır. Yurtdışı hareketlilik sürecine yönelik tüm katılımcıların hazırlıkları heyecanla devam etmektedir. Projenin yurtdışı hareketliliği öncesinde yapılan tanıtım ve yaygınlaştırma toplantılarına sektör temsilcilerine,  öğretmenlere, velilere, bölgemizde yükseköğretim düzeyinde faaliyet gösteren kurumlara bilgilendirmeler, sunumlar ve bilgi paylaşımlarında bulunulmuştur. İlçemizdeki ve İlimizdeki ortaöğretim düzeyinde mesleki bilgisayar ve muhasebe eğitimi alan öğrencilerimizin Avrupa ülkelerinde yaşayacakları bu deneyim ile hem hayata bakış açılarında hem de özgüven edinmeleri hususunda olumlu yol kat etmeleri beklenmektedir.

Projemiz Erasmus + Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında 2017 Erasmus+ Teklif Çağrısı döneminde Amasya İlinde kabul gören projeler arasında olması bizleri gururlandırmakta olup; proje kurullarımız ve tüm katılımcılarımız tüm aktivitelerde örnek olma, disiplinle çalışmaları sürdürme yönünde, süreci titizlikle takip etmektedirler. Önceki yıllarda proje sahibi ve ortağı okulumuzun tecrübeleri, projemizin ürünlerini amaçlarına uygun biçimde neticelendirecektir.  Öğrencilerimizin, Avrupalı olma ve Avrupalılaşma konularında önemli fikir sahibi olmalarını sağlayan projenin eğitim programları ve etkinlikleri başarı ile tamamlamalarını diler; Projede emeği geçen tüm paydaşlara, personele, katılımcı öğrencilerimize, yurtdışı alıcı ortaklarımız yöneticilerine ve çalışanlarına, katkılarını ve emeğini esirgemeyen Merzifon Kaymakamı Sayın Gürkan Demirkale’ye ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet Yozgat’ a teşekkür ederiz.

Haber-Kaynak: Oya Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin