“MERZİFON’UN BAHTI AÇIK”

0
40

“MERZİFON’UN BAHTI AÇIK”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Türkiye’nin geleceğinin açık olduğunu, bu tablodan Merzifon’un da nasiplendiğini söyledi.

Merzifon’u “Türkiye’nin kalbi” şeklinde niteleyen Bostancı, insanlarının da kadirşinas olduğunu ifade ederek, “Merzifon sırtını dağlara dayamış, dikkatli gözlere büyük şehirin yapısını ve dokusunu içerisinde fısıldayan bir kenttir. Allah buraya herşeyi vermiş. Yolların üzerinde, tarihi bir şehir. Hikayesi var, çalışkan insanları var. Bereketli toprakları tamam ama üzerinde çalışkan insanları olmazsa, o toprağı alın teri ile bereketli hale getirecek çalışkan insanları olmaz ise orada hayat olmaz. Öyle bereketli topraklar vardır ki üzerinde insanlar tembel tembel otururlar. Oralarda geleceği beklerler, bir gün üzerinde çalışkan insanlar olsun onlarda toprağa alın terini katarak bereketi sağlasınlar diye. Merzifon’un bahtı açık. Bu baht açıklığı konusunda da herkes çalışıyor.” dedi.

Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hizmet binasının açılış törenine katılan Bostancı, ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

“SİYASİ REKABETİ ÜLKEYİ BÜYÜTMEDE GÖRMEK LAZIM”

“Her türlü hizmeti yerine getirmek, çalışmak hepimizin, bütün siyasetçilerin görevi” ifadesinde bulunan Bostancı, “1980’li yıllarda rahmetli Turgut Özal içerideki pastayı fazla büyütemiyoruz dışarıya gideceğiz, ekmeğimizi dışarıdan kazanacağız” dedi. Eline çantasını alan, tıpkı vahşi batıya giden Amerika’yı keşfeden insanlar gibi biraz çılgın, biraz deli, heyecan dolu bir geleceğe atılan insanlardı. Hem kendi ekmeklerini, hem de memleketine taşıyıp kardeşçe paylaşacakları ekmeklerini dışarıda aradılar. Onların arasında Merzifonlu kardeşlerimiz de vardı. Bugün de hala var. Başka bir şehre gittiğinde tanıdık var mı? diye sorguladığın kültürün içerisinden uzak diyarlara gideceksin, hiç tanımadığın, bilmediğin, bazen dil diş bilmediğin yerlerde tutunacaksın ve ekmek kazanacaksın. Birçok Türk müteşebbis yabancı dili bilmediği halde el işaretiyle, tarzancayla anlaştı ve ekmek kazandı. Bu memleketin büyümesinde, gelişmesinde, pastanın içeride katmerleşmesinde ya ben İngilizce öğreneyim, onlarla nasıl anlaşırız anlayışı olsaydı o iş olmazdı. Kervan yolda düzülür diye deli cesaretiyle yola çıktılar. Bu deli cesareti Merzifonlu kardeşlerimiz de var. Her türlü hizmeti yerine getirmek, çalışmak hepimizin, bütün siyasetçilerin görevi. Siyasi partiler rekabet edebilirler, farklı fikirleri olabilir ama bu ülke için ben inanıyorum ki herkes, her ne olursa olsun ülke güçlensin, ekmeği büyüsün, fakir fukara olmasın, bu ülke daha fazla demokrat, daha fazla özgür olsun diye düşünürler. Çünkü demokrasi ve özgürlük kendine güvenen insanların marifetiyle, o ülkelerin kuvvetli bir şekilde yol yürümesini sağlar inancında herkes birleşiyor. Siyasi rekabeti, sonuçta hizmette, ülkeyi büyütmede, ekmeği, aşı büyütmede, hizmeti daha iyi sunabilmede rekabet olarak görmek lazım. Öyle de görüldüğünü biliyoruz.” diye konuştu.

“ORTADOĞU’DA FARKLI HEVESLER VAR”

Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin de konuşan Bostancı, “Ülkemizin etrafında bir savaş var Suriye. Sebebi biz değiliz, Ortadoğu’da farklı hevesler var. Sadece Suriye ile de sınırlı değil, terör örgütleri var. Bunların arkasında bir takım ağababalarının olduğunu biliyoruz. Birilerinin bu terör örgütlerini kullandıklarını biliyoruz. Refah toplumu olma niteliğini yitirmiş, kendi içine dönmüş, ekmeği küçülen Avrupa’da ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının yükselmesi neticesinde kesinlikle nerede duracağı belli olmayan bir yabancı düşmanlığı var. Nerede duracağı belli olmayan diyorum, çünkü bugün yabancı Türkler’dir, yarın kendi içerisindeki insanlardır. Aynı şehrin içerisinde, dün aynı sofraya oturduğu insanları yabancı görmeye itebilecek şekilde bir hisleri var. Türkiye, dünyanın bu süreçleri içerisinde muhazaralı bir mecra da ilerliyor. Türkiye’nin dışarıdan bütün bu engellerle karşılaşmasının asıl nedeni milli politikalarının gelişmesi ve bölgede benim de söyleyeceklerim var noktasına geldiğidir. Büyüyen her ülke, gelişen her ülke, kendi milli politikalarında ısrar eden her ülke bu tür meydan okumalarla, bu tür meydan okumalarla, bu tür blokajlarla karşılaşıyor. Ama bu milletin birliği, beraberliği, geleceğe olan inancı, çalışkanlığı kesinlikle bu muhazaralı süreci kesinlikle yenecek. Bu ülke çok daha kudretli bir ülke haline gelecektir. Bugün 17’nci sıradayız, yarın hep birlikte ilk 10’un arasına gireceğiz. Buna inanan, bunu başaracak insanlar, yukarıdan aşağıya, şehrinde, köyünde, çobanından, siyasi kadrolarına her yerde bu ülkede mevcut. O yüzden ülkenin de, Amasya’nın da, Merzifon’un da bahtı açık. Bu baht açıklığı konusunda da herkes çalışıyor.” diye belirtti.

Kaynak-Haber: Hülya Karpuzcu