MERZİFON CHP İLÇE SEÇİMİ VE KOPARAN

0
123

MERZİFON CHP İLÇE SEÇİMİ VE KOPARAN

   Dostlarım Genel seçimin yaklaştığı şu günlerde Türkiye Cumhuriyetindeki tüm partiler, İl ve İlçe belde yöneticilerini belirlemek için sandık başına gidiyorlar. Bu bağlamda CHP Merzifon yönetimini belirleyecek olan delege seçimlerini geçen Pazar günü 15 Ekim 2017’de yaptı. Yerel Gazetelerin haberlerine göre Merzifon Geneline % 80 yüzde seksen delege çoğunluğunu kazandı. Bunlarda ileriki tarihlerde Merzifon İlçesi CHP İlçe Başkan ve yönetimini seçecekler. Elbette yine Hasan Koparan seçilecektir.

Sevgili Okurlar bu durumu nasıl okunmalı, Merzifon Belediye Başkanlığı CHP’nin elindeyken… Bize göre bu durum Sayın Koparan’ın önce kişiliği ile ilgili olmakla beraber, CHP anlayış ve algısına dürüstlüğüne, usanmadan, bıkmadan, küsmeden CHP’de kalabilmesine bağlı.

Kısaca Hasan Koparan kimdir ? Geçtiğimiz genel seçimlerde yine Hasan Koparan Merzifon CHP İlçe yönetimine aday olmuş, o zamanlar anımsayabildiğim kadarıyla, CHP’nin içine bir fitne sokularak (Alevi-Sünni) ayrımcılığı sokuşturmuşlar. Koparan’ı suçlayarak seçilmesini engellemişlerdi. Aradan geçen zaman içerisinde köprünün altından nice sular akmış, yeniden bugüne gelinmiştir. Merzifon’da tüm mahallelerin delege sayısını yüzde seksen oranında kendine çevirebilmiştir. Dostlarım bu cümleyi yeniden yineleyelim. Çevirebilmiş midir ? Yoksa başka nedenler mi olayın bu hale gelmesine katkı sağlamıştır ? Bana göre Hasan Koparan’a verilen bu oyların büyük çoğunluğu; Merzifon Belediyesine ve onun başkanı Alp Kargı’ya tepki olduğunu düşünüyorum.

Demek oluyor ki; Alp Kargı yönetimi beş yılın sonuna yaklaştığımız bu zaman dilimi içerisinde verdiği hizmetler yetersiz kalmıştır. Merzifon’a ve halkının yaşam kalitesini yükseltmek için yeterli çalışması olmamış hep şekilden öteye gitmemiştir. Her tarafı bayraklarla donatmak, kamu kurum ve belediye araçlarına TC yazdırmak gibi duygusal ve gösterişten kurtulamamıştır. Şehrin Merkezinde Medrese parkını ve çay ocağını düzenlemiş yazın ve kışın emeklilerin oturabileceği çay içebileceği bir ortam oluşturmuştur. Bu iyi bir şey… ! Ancak Halkın kaliteli bir su içme isteği ne yazık ki bir başka bahara ertelenmiştir. (Belediyeye çok işçi) çalışan almakla beraber kentin halka yönelik güzelleştirici, daha çok yeşil alana ulaşabilme isteği yeterince yerine getirilmemiş, caddeleri, sokakları çamur çukur rahat yürünür bir durumda değildir. Yağmur yağdığı zaman caddelerdeki sular sel olup akmakta, çünkü yer altı logorlar yoktur. Bizim aklımıza takılanlar bunlar. Halka sorulsa kimbilir başka noksanlıklar da çıkar ortaya…

Dostlarım demem o ki;  Hasan Koparan’a verilen oyları CHP Belediye Başkanı ve yönetimi de kendilerine pay çıkarmalı diye düşünmeden edemiyorum. Ama tüm bunlara karşın umarız ve bekleriz ki; CHP ilçe yönetimi ile Belediye yönetimi birlikte Merzifon’umuzu daha çağdaş, yaşanabilir bir kent haline getirebilirler. Merzifon göç alan bir bölge kenti olmasına karşın, kent yönetiminin bu kalabalıklaşmaya ve gereksinimlerine yeteri kadar hızla katkı verdiği söylenemez. Kentin denetimsizliği ve trafik akışının yeterince denetlenmediği motosiklet terörünün hala önlenemediği, araçların rastgele park edildiği, yaya yollarına, yaya yollarının hemen ağzına yani engelli vatandaşların ve annelerin rahatça yaya yoluna çıkış yerlerinin otomobiller tarafından park edilerek kapatıldığı artık Merzifon’da bir alışkanlık haline getirildiği de insanların sessiz nefretlerini oluşturuyor. Tüm bunlardan sadece belediye mi suçlu ? Elbette değil. Ama, sessizliği ve denetimsizliği nedeniyle pekala katkısının olduğu söylenebilir, en azından halkın algısı bu. Daha iyi sağlıklı yaşanabilir bir kent özlem ve umuduyla efendim…

Sevgili okurlar izninizle birazda Güncel Haber Gazetesinden (bizden) bir haberi paylaşmak istiyorum.  Övünmeyi hiç sevemem, zaten beceremem de. Ama bu güzel olayı paylaşmak geldi içimden efendim. Amasya’da Gazeteciler Cemiyeti kuruldu. Güncel Haber Gazetesi İmtiyaz sahibi Oğuz Gürgen yönetime seçildi. Gazetemiz yazı işleri müdürü Hülya Karpuzcu kızımız da; ulusal basına terfi etti. Bunlar şunu gösteriyor. Yerel haber ve yorumları açısından bölge Gazetesi olarak bundan sonra daha doğru, gerçekçi haber ve yazılar okuyacaksınız demektir. Bu gelişmeler Güncel Gazetesine prestij kazandırdı. Okurlarımla bunları paylaşmak istedim. Siz dostlarımın daha çok ilgilerini, eleştirilerini ve elbette övgüye layık görüyorsanız, övgülerinizi bekleriz. Çok daha güzel, iyi haberler vermek, okumak dileğiyle sağlık içinde kalınız.

21.09.2017 M.Ö