Kuzucu: “Memleketin geleceğini sizin şekil ve şartlarınıza teslim edemeyiz”

0
912

AK Parti Merzifon İlçe Başkanı Yasin Kuzucu, Belediye Başkanı Alp Kargı’nın geçtiğimiz günlerde yerel basında çıkan açıklamalarına cevap verdi.

“Memleketin geleceğini sizin şekil ve şartlarınıza teslim edemeyiz” ifadesinde bulunan Kuzucu,

“Geçtiğimiz günlerde 24 Haziran seçimleri değerlendirmesi için yapmış olduğumuz basın toplantısında, Eski Hal Binasının yıkılmasından sonra buranın “Kent Meydanı” yapılması ile alakalı teklifimizi gündeme getirmiştik. Hemen akabinde öncelikle Sayın Belediye Başkanı olmak üzere siyasi partilerimizin İlçe başkanları ve yöneticileri ile hem bu konu hakkında istişarelerde bulunmak hem de seçim sonrası nezaket ziyareti yapmak adına bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Yapmış olduğumuz bu teklifin hem siyasi partilerimizde hem de vatandaşlarımız tarafından olumlu karşılandığını gördük. “Kent Meydanı” teklifimizi yaparken bunun  yaşadığımız memlekete karşı tarihsel bir sorumluluk olduğunu, bu konunun siyasetin üzerinde olduğunu, memleketin önüne böyle fırsatların her zaman gelmeyeceğini ve bu sorumluluğun parasal bir değeri olmadığını üstüne basa basa söyledik.

Bizim bu teklifimizin hemen ardından Sayın Belediye Başkanının gazetecilere vermiş olduğu demecinde değindiği bazı hususlara bu vesile ile cevap verme ve kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissettik.

2014 yerel seçimleri öncesi Belediye Başkanı Adayı olan Sayın Belediye Başkanı o günkü seçim propagandasında Hal Binasını yıkmayacağını beyan ederken, biz Ak Parti olarak mevcut binanın yıkılması gerektiğini beyan etmiştik. Bugün bizim çok öncesinden bahsettiğimiz noktaya gelen Sayın Belediye Başkanının, bugünkü “Kent Meydanı” teklifimizi de olumlu karşılamasını bekliyoruz. Biz başından beri Hal Binasının yıkılmasına değil, yıkılıp yerine yeni bir binanın yapılmasına karşıyız. Bunu da gayet samimi bir şekilde, hiçbir siyasi hesap gütmeden, belediyenin kasasından kamulaştırma için tek kuruş para çıkmayacağını, buraya yapılacak binanın satılmasından elde edilebilecek gelirin şehrin geleceğinden daha kıymetli olmadığını, yapılacak yanlışın tekrar düzeltilmesinin zorluklarının endişesini taşıdığımızı açık yüreklilikle dile getirdik.

Biz belediyelerin para kazanma yeri değil şehrin geleceğini imar etme adına hizmet üretme yeri olduğunu söylediğimizde Sayın Belediye Başkanı geçmişte Ak Partinin Belediye idaresi döneminde yapılan bir takım işleri gündeme getirmiş ve bize de kamuoyunu bilgilendirme noktasında cevap hakkı doğmuştur.”dedi.

Kuzucu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Lise Caddesini alternatif cadde haline getirmek ve mevcut işyerlerinin bulunduğu alanın görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak adına “geçici” olarak yapmış olduğumuz işyerlerini, marifetli bir iş yapmış gibi resmileştirip sizin ifadenizle “çatır çatır” sattınız.

Organize Sanayisi gelişmiş, bütün tarihi eserleri gün yüzüne çıkarılmış, havaalanı yapılmış, hızlı tren projesine start verilmiş, yolların ve kültürlerin kesiştiği güzel Merzifon’umuza gelen konuklarımızın konaklayabileceği modern bir konaklama merkezine ihtiyacı olacağı planlarımız dahilinde idi. Bu yerin yapılması konusunda, eski tekel binasının arsasının çok cüzi bir rakamla uzun vadeli olarak Belediyemiz tarafından alınıp, ücret karşılığında Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmesi neticesinde , hem bu yatırımın Merzifon’a getirilmesi sağlanmış hemde Belediyemiz bu işlemden zarar ettirilmemiştir.

Eleştirmiş olduğunuz Şehit İlker Atan İş Merkezini planlarımız dahilinde olan Hal Binası yıkımı sonrasında orada ticaret yapan esnaflarımızı mağdur etmemek için  alternatif bir iş merkezi yapmayı planlamıştık. Bizim dönemimizde yapımına başlanan, sizin döneminizde bitirilen ve yine sözünüzle “çatır çatır” satıp çok ciddi rakamlar elde ettiğiniz hatta mensubu olduğunuz Cumuriyet Halk Partisine yer aldığınız iş merkezini de neden eleştirdiğinize de anlam verebilmiş değiliz. Eski İtfaiye binasının bulunduğu alana ilk başta Müftülük Hizmet Binası yapılabilmesi için bir imar düzenlemesi yapmıştık. Müftülük binası içerisinde Şeyh Abdurrahim Rumi Hazretlerinin türbesinin de içinde kalacağı güzel bir proje düşünmüştük. Fakat Diyanet İşleri Başkanlığımız Müftülük Binasının Merkez Camilerimize daha yakın bir alanda olmasını gerekçe göstererek bu projeden vazgeçmiştir. Daha sonra yapılan istişarelerde oranın geniş bir şekilde park olarak bırakılması durumunda orada medfun bulunan manevi şahsiyetin rahatsız olabileceği gündeme geldiğinden buranın konut alanı olarak kullanılmasının daha uygun olacağı düşünülerek satışı gerçekleşmiştir. Orada bulunan bir işyeri sahibinin işyeri açılışında hemen yanında bulunan manevi şahsiyetin aziz hatırasına hürmetsizliğini nasıl Ak Partinin idarecilerine bağlarsınız. Bundan sorumlu tuttuğunuz Ak Partinin idarecileri O manevi şahsın kabrinde hergün sizin tabirinizle “bas bas paraları Leyla’ya” şarkılarının çalınmasını engellemiş, O mübarek şahsın kabrinin bulunduğu alanı düzenlemiş, tertemiz pırıl pırıl bir hale getirmiştir. Keşke bu hassasiyetinizi İlçe Başkanı olduğunuz dönemde de gösterebilseydiniz.

Çınar Otelini “çatır çatır” sattık öyle mi? Bir şehire yüksekokul fakülte getireceksiniz, bu okullarda öğrenim görmek için yurdumun dört bir köşesinden şehrimize gelen yavrularımızı ortada bırakacağız öyle mi? Pes yani. Bu binayı yavrularımızın barınma ihtiyaçlarını karşılamak adına Kredi Yurtlar Kurumuna devretmeyecektik de açıkta mı bırakacaktık?

Hizmet Yapı Kooperatifi sorununu çözmek, hemen hastanemizin önündeki alanı kamulaştırıp Sağlık Bakanlığımıza devretmek adına ne kadar mücadele ettiğimizi o dönemde Meclis Üyesi şimdi de Belediye Başkan Yardımcınız Arif Bey’e sorarsanız onun size bunun detaylarını doğru bir şekilde aktaracağını umuyoruz.

Fakülteden bahsediyorsunuz. Yeri geldiğinde devlette devamlılık esastır diyorsunuz. Belediye olarak verilen sözün kararının olmadığından bahsederken, kendinizin Meclis kararı aldığından söz ediyorsunuz. Niye uzatıyorsunuz Sayın Başkan, vermedik, vermekte borcumuz değildi derseniz olur biter. Ne güzel söylediniz belediye üniversite binası yapmak zorunda değildir dediniz. Bu sözleriniz üzerine ne desek boş Merzifon sevdalıları adına.

Merzifon Polis Okulunun atış poligonunu gündeme getirmek bile başlı başına bir ayıp. Bu okula sahip olmak için Belediyesinden Milletvekiline varıncaya kadar yarış halinde olan şehirlerimiz vardı. Hem hassas dönem diyeceksin hem iş makinasının çalışmasından bahsedeceksin. Sayın Başkan Devlet güçlüdür, isterse hem yapar hem yaptırır.

Otoparktan bahsediyorsunuz, bir çivi bile çakmadınız diye. Çok haklısınız çivi çakılacak bir yeri yoktu. Beton yığını ucube dediğiniz yerler için keşke şunu söyleseydiniz. Bizim dönemimizde otopark için düşünülen yerin sonuna kadar arkasındayım ama böyle bir beton yığınını ve borcunu da ta Ak Parti dönemine kadar bırakan geçmişteki arkadaşlarıma da sitemim var deseydiniz. Hatta ilk geldiğim günden itibaren ne yapacağımı bilmediğim bu yere üniversitelerden hocalar getirdim, şehrim trafik sorununu çözeceğim diye felç ettirdiğinizi söyleseydiniz, inanın itirafınızdan dolayı bu halk size alkış tutardı. Otopark için Meclis’te bulunan arkadaşlarımız yıkılsın yerine yenisi yapılsın demedi mi? Para yok denildiğinde, sattığınız yerlerin parası ile yapılıp, şimdiye kadar yeni otopark çoktan parasını çıkartırdı denmedi mi? Kimsenin bilmediği Hıranın altındaki park diye yaptığınız o işin parası ile şehre başka otopark yapılırmıydı? Sahi bir sorsanız kendi arkadaşlarınıza bile o yaptığınız yeri biliyor mu?

Tüm bunları sizin ifadenizle CHP’li Belediye döneminde Belediye Binası içerisinde “çatır çatır”sattığınız 8 adet işyerinin kamulaştırmasını yapmak ve Merzifon’un prestij projesi olan “Meydan Projemiz” için yapılan yaklaşık 13 milyon TL lik kamulaştırma bedeli için yaptık. Siz bu kadar satılan yerler karşısında ne kadar kamulaştırma bedeli ödediniz onu da merak etmiyor değiliz.

Sayın Başkan ben iktidar partisinin ilçe başkanıyım. İnanın Merzifon’umuz için yapacağımız, takip edeceğimiz çok işler var. O niye böyle oldu, bu niye böyle oldu diyerek bizleri oyalamayın. Hal Binası alanı Meydan gibi şehrin geleceğidir. Bu şehrin geleceğini kısa vadede kasaya para koymak için heba etmeyin. Yöneticinin üç mektubunu siz çoktan açtınızda halkımızın haberi yok sanmayın. Halkımız herşeyi çok iyi biliyor merak etmeyin. Şurayı verirseniz burayı bırakırım diye şart koşularak memlekete hizmet edilmez. Memleketin geleceğini sizin şekil ve şartlarınıza teslim edemeyiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin