KÜÇÜK RESSAMDAN BÜYÜK ESERLER

0
150

KÜÇÜK RESSAMDAN BÜYÜK ESERLER

Merzifon’da yaşayan 13 yaşındaki Asya Sazlı, yaptığı resimleriyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Lise birinci sınıf öğrencisi Sazlı, 3 yaşında yapmaya başladığı resimlerle ailesi ve öğretmenlerinin dikkatini çekti. Her bulduğu kağıda resim yapan küçük ressam, konu sınırlaması olmadan ona ilham olan her konuda resimler yapıyor.

Ailesi tarafından yeteneği fark edilip görsel sanatlar öğretmenine yönlendirilen Asya Sazlı, daha sonraları kendini geliştirerek resimlerindeki karakterlere yüzde çizmeye başladı. Giderek tekniğini geliştiren Sazlı’nın yaptığı kara kalem, desen ve yağlıboya resimler ilgi odağı oldu.

12 Yaşında İlk Kişisel Sergisini Açtı

En sevdiği etkinlik sorulduğunda ilk sıraya daima resmi koyan Asya Sazlı, yaşarken mutlu olduğu anları resmetmenin yanı sıra eserlerinin hayal gücünün yansıması olduğunu söyledi.

Küçük yaşta resim sergisi açtığını anlatan Asya Sazlı, hedefinin mimar olmak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Çocukluğumdan bu yana resimle uğraşmayı çok seviyorum. Kimi zaman insanı, kimi zaman doğayı tuvale yansıttım. Ailemin kazandırdığı atölyemde hayallerimi gerçekleştiriyorum. Resim, hayatın bir yansıması olduğu için bende hayata dair her şeyi resmediyorum. Yaptığım çalışmaların sayısı artınca geçtiğimiz yıl ilk kişisel resim sergimi açtık. Güzel övgüler almak bana umut verdi. Artık daha fazla şevkle çalışıyorum. Hedefim yeteneğimi ilerletip mimar olmak. Çalışmalarımdan kazançta sağlamaya başladım ama benim için önemli olan yeteneğimi ilerletmek.”

 

“Hiperaktif bir çocuktu”

Anne Sevgi Sazlı ise, kızlarının resim yeteneğini 3 yaşındayken keşfettiklerini aktardı. Asya’yı resim yapması konusunda teşvik ettiklerini anlatan Sazlı, şunları söyledi: “ Ben yoğun bakım ünitesinde hemşire olarak çalışıyorum. Kızım 3 yaşına geldiğinde benden dosya kağıdı istemeye başladı. Kağıtları aldım, baktım günlük 2-3 tane resim çiziyor. Hiperaktif çocuktu. Resim ilgisiyle hiperaktifliği de gitmeye başladı. Çünkü hayal ettiği herşeyi resmetmeye başladı. Bize de ona destek olmak kaldı.”

“Bulduğu her yere resim çiziyordu”

Baba Mustafa Sazlı da, kızlarının her bulduğu yere resim çizdiğini dile getirdi. Kızlarının küçük yaşta sergi açmasının kendilerine gurur verdiğini aktaran Sazlı, “Kızımızın başarısını görünce çalışmalarını daha rahat yapması için atölye yaptık. Evimizin çatı katında yaptığımız atölyede Asya hayal ettiği herşeyi resmediyor.  Eserlerin sayısı artınca bizde destek verdik ve sergi açtık. 7’den 70’e her kesimin katıldığı sergide kızımın eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunduk. Çok beğenilmiş olacak ki ünlü ressamlardan teklif aldık. Birçok çalışması da sergide satıldı. Kendisine kazançta sağlamaya başladı. Benöğretmenim. Bu yaştaki bir öğrencinin bu kadar başarılı olması takdire şayan. Kızıma da, tüm küçük ressamlara da başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Ünlü ressam Vedat Hazneci ise, Asya Sazlı’nın geleceğinden umutlu olduğunu belirterek, “Bakmayın siz onun yaşının küçük olduğuna, beni hayrete düşüren resimler yapıyor. Geleceğinden çok umutluyum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak-Haber: Hülya Karpuzcu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin