“KIZILCIK SUYU DOĞAL BİR KALSİYUM KAYNAĞIDIR”

0
424

“KIZILCIK SUYU DOĞAL BİR KALSİYUM KAYNAĞIDIR”

Merzifon da aktarlık yapan Herbalis Adnan Yıldırım, “Kızılcık suyu doğal bir kalsiyum kaynağıdır. Kızılcık meyvesinin, sağlık açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli sebebi ise içerdiği zengin miktardaki vitamin, mineral ve bileşenlerdir.” dedi.

Herbalis Adnan Yıldırım, “Kızılcık diye bildiğimiz meyve crenberry veya karadeniz halkının kullandığı ortak isimle kiren sağlık için nüvesinde binbir şifayı barındırır. Yurdumuzun nerde ise tüm bölgelerinde yetişebilen bu meyve türü ham yabani dağ bitkisi olarak hemde kültürlü bahçe meyvesi olarak topraklarımızda sıklıkla görülür. Yazın mevsiminde köylü kardeşlerimizin ilaç değmemiş yabani ortamından dağlardan toplayıp pazarda getirdiklerini görürseniz bütçeniz elverdiği ölçüde 5-10 kg alın ki kış boyu şifa kaynağı tariflerimizin bir çoğunu uygulama şansınız olsun.Halk arasında bilinen faydaları ile kiren (kızılcık) meyvesi idrar yolu enfeksiyonları, Böbrek taşı(bu konuda klinik araştırmalarda iki ayrı veri var faydalı olduğunu söyleyen araştırmalarda mevcut faydalı olmadığını söyleyen araştırmalarda) Kanser kalp hastalıkları, Diş plağının neden olduğu mide bozuklukları, Diyabet, diş eti rahatsızlıklarında faydalıdır.Kızılcık çok yönlü bir meyvedir. Benim ideal yeme şeklim tam olgunlaşmamış meyveleri mevsiminde bir miktar kaya tuzu ile birlikte mayhoş tüketmet tarzında ama çok yönlü olduğu için tüketim türevleri de oldukça geniş. Mesela marmelat yapılabiliyor. Köyümüzde özellikle anneannemin yöntemi ile ekşisi yapılabiliyor. Şurubu yapılabiliyor. Suyu çıkartılabiliyor. Hayatımıza bir şekilde entegre edebileceğimiz çok sağlıklı bir meyveden uzak yaşadığımızı düşünüyorum. Zaten ekşi kültürü bir narda kaldı halbuki koruk, erik, elma, kzılcık sumak, ayva, vb ekşiler kışın bakterinin başlıca düşmanları. Sonra eskiden bu kadar hastalık yoktu şimdilerde mille hastalıktan kırılıyor deriz. Ama düşünmemiz gereken şey eskiden beslenme farklı idi şimdi ne değişti olmalı bence.” İfadelerini kullandı.
KIZILCIK MEYVESİNİN BESİN DEĞERİ

Kızılcık meyvesinin besin değeri hakkında bilgiler aktaran Herbalist Yıldırım, “Kızılcık suyu iyi bir antioksidandır. C vitamini bakımından gleborudan çok daha zengindir. Salisik asit içerir.Bir kupa bardağı kızılcık suyu sadece 45 kalori içerir. Mineraller açısından Kalsiyum, magnezyum, demir , fosfor, sodyum, potasyum, çinko içerir. Ayrıca tiamin, riboflamin, niasin gibi B vitamini grublarınıda içerir, B-6 (alfa tokeferol), Ve K vitaminide vardır.” dedi.
KIZILCIK MEYVESİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Kızılcık meyvesinin güçlü doğal bir antioksidanve c vitamini kaynağı olduğunu söyleyen Herbalist Adan Yıldırım, Kızılcık meyvesininsağlığa faydaları hakkında gazetemize şu bilgileri aktardı.

KIZILCIĞIN, İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONUNA FAYDALARI                                      

Yapılan klinik çalışmalar göstermiştir ki kızılcık suyu bakterilerin yüzeylere bağlanmasını engellemektedir. Bakteriler yüzeylere bağlanıp biyofilm denilen yoğun bakteri kümeleri oluştururlar. Buda rahatsızlığın iyileşme süresini oldukça uzatır.
ANTİ TÜMÖR ETKİSİ
Anti tümör etki meyvenin içindeki polifenoller sayesinden olmaktadır. Özellikle NCIB de yayınlanan klinik verilere göre günde 200 ml kızılcık suyu veya 250 gr meyva tüketimi: Akciğer, meme, kolon, prostat, ve diğer kanserli tümörlerin yayılmasını inhibe ettiği görülmüştür. Kızılcık, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinleri içerir. Çalışmalar, flavonoidler bakımından zengin besinlerin kanser ve kanserden kaynaklanan ölüm riskini azaltmada önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle kızılcık suyu tüketimi kolon ve mesane kanserine kaynaklanan riskini ciddi anlamda azaltabilir. Çünkü zengin miktarda anti kanserojen bileşenler içermektedir.

KARDİYO VASKULER SAĞLIK
Kızılcık içerisindeki flavinoidler sayesinde kalp rahatsızlığı riskini düşürmeye yardımcı olabileceğini söyleyenHerbalist Yıldırım, “Ateroskleroz Atardamarları arterleri etkileyen bir hastalıktır.  Orta boy ve büyük arterlerde görülen “aterom” veya “plak” olarak adlandırılan yapısal bozukluklardan (lezyonlardan) oluşur. Aterom, hangi safhada olduğuna bağlı olarak çeşitli yapılar barındırabilir. Bu rahatsızlık vücudun belli bölümlerine oksijen bakımından zengin kanın yeteri miktar geçişini önlerve Kalp krizi felç gibi ölümcül sonuçlara yol açabilir. Ama şifa kaynağımız burda kızılcık suyu günde bir bardak için. Antioksidan özelliği sayesinde ateroskleroz tehdidini azalttığı düşünülmektedir.
Yeni yapılan araştırmalar göre kızılcığın diş çürüklerini önlediği tesbit edilmiştir. Proontosiyanidin denilen diş sağlığını ciddi orada koruyan bir bileşene sahiptir. Özellikle Plak üretimini engellediği ve dişleri koruduğu tesbit edilmiştir.“ Şeklinde konuştu.
KIZILCIK MEYVESİ, SOLUNUM ENFEKSİYONLARINI ENGELLER

YineNCBI verilerine göre kızılcık suyu solunum enfeksiyonuinfluenza’yıinhibe ettiği saptanmıştır.Özellikle çocuklarımıza kış boyu hergün bir bardak içirmeliyiz.Kızılcık suyu doğal bir kalsiyum kaynağıdır. Özellikle bayanlarda osteaproza yakalanma riskini azaltır.

KIZILCIK KEMİK VE DİŞLERİ GÜÇLENDİRİR

Kızılcık suyu doğal bir kalsiyum kaynağı olmasına rağmen, birçok meyve suyu firmaları kızılcık suyu için ekstra kalsiyum ekler. Doğal yıllarla veya başka yollarla alınan kalsiyum osteoporoz olarak adlandırılan bir çeşit kemik hastalığına yakalanma riskini azaltır.
Kaynak – Haber : Berkan Mahmut KAYACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin