Karakollukcuoğlu: İsrail ikinci bir devlet kurmak istiyor

0
71

Karakollukcuoğlu: İsrail ikinci bir devlet kurmak istiyor

BBP İlçe Başkanı Kani Karakollukcuoğlu , “Şubat ayında İsrail Başbakanı Netenyahu’yu Beyaz Saray’a davet eden Trump, bu görüşme öncesi çok tartışma getirecek bir hamleye girişti. Beyaz Saray bu konuda dün bir açıklama yaptı. Söz konusu hamle, ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını içeriyor.” dedi.

Tel Aviv’in, İsrail’in başkenti olarak tanınmakta olduğunu kaydeden Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı, “29 Kasım 1947 tarihli BM’nin 181 sayılı Genel Kurul kararınca, Ağlama Duvarı, Hıristiyan Kilisesi ve Harem-üş Şerif’in bulunduğu alan, üç büyük din açısından kutsal sayılan yerler, tek bir devletin Siyonist İsrail’in himayesine bırakılamaz. Fakat İsrail işgalci zihniyetini burada da göstermektedir. Aslında ABD 1960lardan beri büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayı tartışıyor. Trump’ın hamlesi yeni değil yani… Biz başkenti Doğu Kudüs’e değil Batı Kudüs’e taşıyoruz şeklinde kurnazlık yapıyorlar. Ama peyderpey Kudüs’ü BM ve Güvenlik konseyi kararlarının aksine işgal etmeye davam ediyorlar.” diye konuştu.

Karakollukcuoğlu, “ABD, Rusya, Türkiye, İran ve İsrail’in direkt diğer Batı ülkelerinin dolaylı olarak İsrail’in çevre coğrafyasında ve aynı zamanda bizim burnumuzun dibin de aktifken ABD’nin böyle bir hamlede bulunması ateşe benzinle gitmekten farksızdır. Bu tablo Orta Doğu barışını görünmez bir geleceğe taşır. , ABD’nin bu Kudüs kararından sonra İsrail ve ABD’ye Cumhurbaşkanlığı düzeyinde çok sert tepki gösterdi ve alınan kararlardan memnun olmadığını ifade etti ama bu kez daha farklı bir duruş sergilemeliyiz… Bu kez ülke olarak İsrail’e karşı yaptırımlarda daha sağlam durmalıyız.” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ  ve Genel merkez yöneticilerinin Kudüs başta olmak üzere Batı Şeria, Beytüllahim, Eriha ve Gazze’yi ziyaret ettiklerini ifade eden Karakollukcuoğlu , “Biz burada İsrail’in yayılmacı ve işgalci taarruzlarını, girişimlerini bizzat gözlerimizle görüp müşahede etmiş bir siyasi hareketiz. Hamas yetkilileri ile görüştük. Diğer Filistinli yetkililerle görüştük ve bunlarla görüştüğümüz içinde teröristlerle görüşmüşüz gibi İsrail iç kamuoyunda da o dönemlerde haberler yapıldı ve Kudüs dönüşü Havaalanında gözaltı süreci yaşadık.

Geçmişte de biliyorsunuz buna benzer durumlar yaşandı. Bizim hem Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden hem de bütün İslam Dünyasından beklentimiz geçmişte olduğu gibi gel git politikaları uygulanmamalı bir ileri bir geri politikalar uygulanmamalı burada çok sağlam duruş sergilemelidir. Asla geri adım atılmamalıdır. Geri adım sayılabilecek hiçbir söz, davranış ve fiilin içinde bulunulmamalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını beklememeli ve şimdi derhal İslam İşbirliği Teşkilatı toplanarak, toplantıya çağrılarak buna müsaade edilmemelidir. Sadece İsrail’e değil aynı dozda tepki Amerika Birleşik Devletleri’ne de verilmelidir. Bu kez biz de ülke olarak İsrail’e karşı uygulanacak olan yaptırımları çok geniş kapsamlı bir şekilde belirlemeli ve bunların arkasında da sonuna kadar sağlam bir şekilde durmalıyız.”

Karakollukcuoğlu , “Büyük Birlik Partisi olarak bir diğer düşüncemiz ise İsrail’in ve ABD’nin bu girişiminin sadece İslam Dünyası ile İsrail arasında bir gerginlik ya da ileride bir savaş başlayacak olması değil ABD’nin bu girişiminin ileride din savaşlarını beraberinde getirebilecek endişesini de taşıyoruz. Geçmişte bunlar çok acı bir şekilde yaşandı. Çünkü Kudüs hem Yahudiler için hem Hıristiyanlar için hem de biz Müslümanlar için kutsal bir şehirdir ve bu kutsallığına kimsenin dokunmaması ve herkesin de buna saygı göstermesi gerekir.” dedi.

Karakollukcuoğlu , “Biz Büyük Birlik Partisi olarak ABD ve İsrail’in son Kudüs hamlesini şiddetle kınıyoruz bütün İslam âlemine bu işgal girişimine karşı ayağa kalkmaya ve karşı durmaya davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak-Haber: Oya Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin