“KALP SAĞLIĞI İÇİN ALIÇ MEYVESİ”

0
111

“KALP SAĞLIĞI İÇİN ALIÇ MEYVESİ”

Herbalist Adnan Yıldırım; Alıç kalp sağlığı için çok faydalı bir meyvedir. Bu hem geleneksel hem de modern tecrübelerle görülmüştür. Kalpte ritim bozukluğu, kalp çarpıntıları, kalp kaslarında güçsüzleşme ve zaafiyet, hipertansiyon, damar sertliği gibi sağlık problemleri için alıç kullanılabilir. Alıç kalp sağlığı dışında; sinir sistemini yatıştırıcı olarak, idrar söktürücü, anti-müshilaj ( ishal kesici, kabız yapıcı ), spazmlara karşı kullanılır. Migrene, bağ ağrısına ve göğüs ağrısına karşı etkilidir. Bağırsak enfeksiyonları, bazı mide rahatsızlıklarına, uykusuzluğa karşı oldukça faydalıdır.” dedi.

Alıç’ın Faydaları:

Alıç, güçlü antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığını korumada oldukça aktif görev alıyor.

Ani kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklardan vücudu koruyor. Kalp üzerindeki etkileri saymakla bitmeyen alıç, aynı zamanda kalp ritminin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlıyor, göğüs ağrılarına engel oluyor. Damarlardaki kan akışının düzenini korumada etkili olduğu için dolaşım sistemine fayda sağlıyor. Kan akışında sağladığı bu düzen sayesinde yüksek tansiyon sorununu en aza indiriyor. Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında etki göstererek stres ve uykusuzluk sorunlarının aşılmasında oldukça etkili oluyor. Yine antioksidan özelliği sayesinde alıç, vücutta idrar söktürücü etki yaratıyor. Bu sayede idrar yolları ile ilgili rahatsızlıkların önüne geçiyor. Kan dolaşımını düzenlemesi sayesinde beynin çalışmasını da sağlıklı hale getiriyor ve bu sayede hafızayı güçlendiriyor. Alıç meyvesinin içinde bulunan tanenler, ishale karşı hızlıca iyileştirici etkiler gösteriyor.

Herbalist Adnan Yıldırım, Alıç bitkisinin faydaları zararları yan etkileri, kullanım dozajı ve ilaçlarla etkileşimleri hakkında gazetemize şu bilgileri aktardı; Hawthorn (Crataegus türleri ) 1. yüzyılda kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır. 1800’lerin başında, Amerikan doktorları onu dolaşım bozukluklarını ve solunum yolları hastalıklarını tedavi etmek için kullanıyorlardı. Geleneksel olarak alıç meyvesi, düzensiz kalp atışı, yüksek tansiyon, göğüs ağrısı, arter sertleşmesi ve kalp yetmezliği gibi kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bugün, yaprakları ve çiçekleri tıbbi olarak kullanılıyor. Alıç çiçeğinin hafif-orta dereceli kalp yetmezliği tedavisinde kullanıldığında etkili olabileceğini belirten ve tavsiye eden araştırmalar dahi vardır. Hayvansal ve laboratuvar çalışmaları, alıçta oligomerik procyandinler (OPC’ler, üzümlerde de bulunur) ve kersetin gibi antioksidanlar içerdiğini rapor eder. Antioksidanlar, vücutta hücre membranlarına zarar veren, DNA ile müdahale eden ve hatta hücre ölümüne neden olan bileşikleri yani serbest radikalleri yok eden maddelerdir. Serbest radikaller vücutta doğal olarak bulunur ve yaş ilerledikçe çoğalırlar. Çevresel toksinler (ultraviyole ışığı, radyasyon, sigara, bazı ilaçlar ve hava kirliliği de dahil olmak üzere) bu zararlı parçacıkların sayısını artırabilir. Bilim insanları, serbest radikallerin yaşlanma sürecine (kırışıklık gibi) katkıda bulunduğuna ve kanser ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorununun geliştirilmesine katkıda bulunduğuna inanıyorlar. Alınan antioksidanlar, özellikle kalp rahatsızlığı söz konusu olduğunda, serbest radikallerden kaynaklanan hasarların bir kısmının durdurulmasına yardımcı olabilir.

Bitki Tanımı: Hawthorn yani Alıç , dünyanın her tarafındaki güneşli ormanlık alanlarda 5 fit yüksekliğe kadar büyür. Türkiyede genelde karadenizin iç kısımlarında batıdan doğuya yoğun bir şekilde bulunur. Bu bitki Gül ailesinden olup  yaygın bir dikenli çalıdır. Mayıs ayında çiçek açar. Küçük beyaz, kırmızı veya pembe kümeler halinde büyürler.. Olgunlaştıklarında genellikle kırmızı veya sarıdır, ancak siyah da olabilirler. Hawthorn yaprakları parlak ve çeşitli şekil ve boyutlarda büyür. Benim yaşadığım şehirde köylüler alıç meyvelerini kolye gibi ipe dizer ve pazarda satarlar çocukluğumuzda boynumuza asar ve o şekilde tüketirdik.

Etken maddeleri nelerdir: Alıç kalbe fayda sağlayabilecek birçok madde içerir. OPC’ler de dahil olmak üzere bu antioksidan flavonoidler, kan damarlarını genişletmeye, kan akışını iyileştirmeye ve kan damarlarını hasardan korumaya yardımcı olabilir.

Alıç bitkilerinin meyvesi, yaprakları ve çiçekleri şifalı amaçlarla kullanılmıştır. Modern hazırlıkların çoğu, meyvesinden daha fazla flavonoid içerdiği düşünülen yaprakları ve çiçekleri kullanır. Son zamanlarda alıç sirkeside oldukça popüler olup kullancısı artmıştır. Avrupada  ve amerikada sirke kültürü olmadığı için faydaları hakkında bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

Tıbbi Kullanımlar ve Endikasyonlar: Hawthorn kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur ve yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol kontrolüne yardımcı olur. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, alıç tarafından koroner arter damarlarda kan akışında artış, kan dolaşımında artış ve kan basıncında düşüş olduğunu gösteriyor. Ayrıca yanık ve  cilt yaraları tedavisinde cilt üzerinde kullanılmıştır.

Kalp yetmezliği: Hawthornun, kalp yetmezliği olan insanlarda  (kalbin vücudun diğer organlarına yeterince kan pompalamadığı bir durum). ne kadar etkili olabileceğini anlamak için daha fazla bilimsel çalışma gereklidir. Çeşitli çalışmalar, alıç tarafından kalp işlevinin belirgin şekilde iyileştiğine karar verir. Çalışmalar aynı zamanda, bitkinin bir kişinin kalp yetmezliği sonrasında egzersiz yapma kabiliyetini artırabileceğini göstermektedir. Çalışmalara katılanlar alıç için, kalp  hastalığının semptomlarını önemli derecede düzelttiğini bildirmişlerdir (nefes darlığı ve yorgunluk gibi). Bir çalışma, alıç özünün (900 mg / gün) 2 ay süreyle alınmasının, kalp yetmezliği semptomlarını iyileştirmede düşük doz captopril (reçeteli kalp ilaçları) kadar etkili olduğunu bulmuştur. Büyük bir çalışma, standart bir alıç ektresinin kalp yetmezliği olan 952 kişide etkili olduğunu buldu. Çalışma, tek başına ve ilaçlara ek olarak alınan alıç çiçeği ektresinin kalp yetmezliğini (farklı ilaçlarla) tedavi etmek için ılaç tedavisi ile karşılaştırdır. İki yıldan sonra kalp yetmezliğinin klinik bulguları (çarpıntı, solunum problemleri ve yorgunluk) alıç ektresi kullananlarda önemli ölçüde azaldığı gözlemlendi. Ve alıç ektresi kullanan insanlar rahatsızlık ve septom durumları için daha az ilaç aldı. Kalp yetmezliği ciddi bir durumdur ve asla tek başına alıç ile kendinizi tedavi etmeye çalışmamalısınız. Alıç bu konuda tamamlayacı tıp ürünüdür.

Göğüs ağrısı (Angina): İlk kanıt, alıçların kalbe düşük kan akışından kaynaklanan göğüs ağrısı (angina) ile mücadelede yardımcı olabileceğini öne sürüyor. İlk yapılan çalışmada, angina kullanan 60 kişi, 180 mg / günlük  alıç yapraklı çiçek özütü veya plasebo ile 3 hafta verildi. Alıç özütü alanların kalbe daha iyi kan akışı yaşadığını ve ayrıca göğüs ağrısı çekmeden uzun süre egzersiz yapabildiklerini söyledi. Bununla birlikte, alıç özütünün  etkili olup olmadığını söylemek için daha fazla çalışma gerekmektedir.

Yüksek tansiyon: Alıç, yüksek tansiyonlu insanlarda özel olarak incelenmemiş olsa da, bazı insanlar kalp rahatsızlığını tedavi etmedeki faydalarının yüksek tansiyonun (hipertansiyon) tedavisine geçebileceğini düşünmektedir. Bununla birlikte, Alıcın kan basıncını düşürmede etkili olup olmadığını ve eğer öyleyse ne kadar kullanmanın kan basıncını düşürmekte etkili olduğu kanaatine varacak yeterli araştırma bulunmamaktadır. Böyle durumlarda alıç yaprak veya çiçeklerin günlük iki defa 3 er gram çay olarak alınması en sağlıklı yöntemdir.

Bir çalışmada alıç özütü, aynı zamanda reçeteli ilaç kullanan tip 2 diyabetlilerde hipertansiyon için etkili olduğu bulundu. Katılımcılar günlük 1.200 mg alıç almış ve çalışma16 hafta sürmüştür. Aynı anda başka bir grupta ise plesebo ilaç kullanılmış ve  Alıç alanlarda kan basıncı daha düşük bulunmuştur. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa alıç almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Mevcut Formlar: Hawthorn, standartlara uygun olmayan ve standartlaştırılmış kapsüller ve sıvı özütlerde, tentürler ve katı özlerle birlikte mevcuttur. Acı tatlı çay da kurutulmuş alıç yaprakları, çiçekler ve meyvelerden yapılabilir.

Nasıl Alınır pediatrik: Hawthorn çocuklara verilmemelidir. Ama marmelatında bir sakınca olmayıp çocuklar içinde kullanılabilir.

Yetişkin: Sizin için doğru dozu bulmak için bilgili bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Önlemler: Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana bağlı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, otlar yan etkileri tetikleyebilecek ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilecek bileşenleri içerir. Bu sebeplerden dolayı, bitkisel ilaç alanında uzman bir sağlık uzmanının gözetiminde, otları özenle almalısınız.

Hawthorn’un yan etkileri nadirdir, ancak baş ağrısı, mide bulantısı ve çarpıntılar (yarış kalp hissi) içerebilir. 5500’den fazla insana sahip 29 klinik çalışmanın bir derlemesi, önerilen dozlarda kullanıldığında alıçların güvende olduğunu tespit etmiştir. Güvende olduğu tespit edilen dozlar günlük 160 ila 1,800 mg, uzunluk ise 3 ila 24 hafta arasındaydı. 6 ila 12 hafta boyunca herhangi bir iyileşme fark etmeyebilirsiniz. Kalp hastalığı ciddi bir durumdur. Doktorunuza haber vermeden kalp rahatsızlıklarını kendiniz tedavi etmeyiniz. Eğer hamileyseniz veya emziriyorsanız alıç kullanmayın.

Alıç kullanımı sürerken hissettiğiniz değişiklikleri not etmek önemlidir. Yürürken veya egzersiz yaparken daha fazla ağrı, anjina atağı veya daha fazla yorgunluk yaşayan insanlar, alıç almayı bırakmalı ve acil tıbbi müdahale aramalıdır. Bu semptomlardan herhangi biriyle yaşamasanız bile, durumunuz 6 hafta boyunca alıçiçi tedaviden sonra düzelmediyse, sağlayıcıınıza bakın. Gelişmeniz her zaman doktorunuz tarafından izlenmelidir. Yan etkiler baş dönmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, migren ve çarpıntıları içerebilir.

Olası Etkileşimler: Reçeteli veya reçetesiz ilaç kullanıyorsanız, şifalı bitki takviyeleri almadan önce sağlık uzmanınızla görüşün. Halen şu ilaçlardan herhangi biriyle tedavi görüyorsanız, önce alıcınıza kullanmadan avuç ağzınızı kullanmamalısınız:

Digoksin: Hawthorn, düzensiz kalp ritimleri için kullanılan bir ilaç olan digoxinin aktivitesini artırabilir.

Beta blokerler: Bu ilaçlar kan basıncını düşürerek ve kan damarlarını genişleterek kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Hawthorn bu ilaçların etkilerini daha da güçleştirebilir. İçerirler: Atenolol (Tenormin), Metoprolol (Lopresör, Toprol-XL)

Propranolol (Enderal, İnderal LA)

Kalsiyum kanal blokerleri (CCB’ler): Bu ilaçlar kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonu ve angina tedavisinde kullanılır. Hawthorn bu ilaçların etkilerini daha da güçleştirebilir. İçerirler:

Norvasc (amlodipin), Cardizem (diltiazem), Procardia (nifedipin)

Fenilefrin: Bir laboratuar çalışmasında, alıç meyvesi alkol özütü, kan damarlarını kısıtlayan ve yaygın olarak nazal dekonjestan ürünlerde bulunan bir ilaç olan fenilefrin’in etkilerini azalttı. Kedi tırnağı, koenzim Q10 (CoQ10), çemen, balık yağı, zencefil ve diğer bitkiler dahil olmak üzere doğal ilaçlar.

Erkek cinsel işlev bozukluğu için ilaçlar (Fosfodiesteraz-5 inhibitörleri):Hawthorn ile birlikte kullanıldığında, kan basıncının çok düşük düşmesine neden olabilir.

Nitratlar: Bu ilaçlar kalpteki kan akışını arttırır ve Hawthorn’u onlarla birlikte alarak baş dönmesi veya hafif başlılık şansını artırabilir.

 

Kaynak-Haber: Berkan M.Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin