KADINLAR-ANNELER

0
55

KADINLAR-ANNELER

 

Değerli Okurlarım. Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlanmasında tansiyonum yükseldi, bir düştü, hastaydım. Çok istediğim halde günü değerlendiren yazımı yazamamıştım. Anneler Günü nedeniyle kadınlarımızı, annelerimizi bir kez daha tarihe not düşmek istedim. Kadınlar, analarımız, bacılarımız, halalarımız, teyzelerimiz, sevgilimiz, eşimiz, kadınlarımız bizim her şeyimiz..! Bir elmanın yarısı gibiyiz.

 

Çocuklarımızın anaları..! Kadın, Eşref-i Mahlukatın en şerefli, en yücesi kadınlarımız. Sevgi denen duygunun yoğurarak ortaya çıkardığı, soy- sopumuzun ıdamme ettirecek çocuklarımızın anneleri, kadınlarımızı ne kadar övsek yüceltsek azdır. Ancak ona Yüce Allah’ın (C.C.) bahşettiği taçlandırdığı sözde; ‘Cennet Anaların Ayakları Altındadır.’ Diyen Rabbimizin cümlesiyle anlatabiliriz. Anne evin direği, aile birliğinin çimentosudur. Kadın, kadınlığının bilincinde huy, ahlak kavramlarını yücelttiği kutsadığı takdirde erişilmezliğe ulaşabilir.

 

Ancak kadını, anneyi anlatmak ciltler dolusu yazılar yazılsa da olası değildir. Ama kendisi bir kadın olan kadınlıktan çokça nasibini almış bir ninenin kadını tanımlamasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Merzifonumuzun yetiştirdiği şair ve (Derinöz) ağıtı romanı yazarı Muhsin Salman’ın ebesinin (ninesinin) bir kadın tanımını paylaşmak isterim.

“Kadın Vardır, Arpa Ununu Aş Eder. Kadın Vardır, Kertik Pasın Yaş Eder.” sözlerinin üstüne konulacak her söz’ün bu tanımlamanın karşısında yeterli olmayacağını düşünüyorum. Gerçekten de kendini bilen, kadınlık bilinç ve düşüncesinin kutsallığına ulaşmış kadınlara, annelere, annelerimize selam olsun..! Yaşı ilerlemiş annelerimizin sevgiyle öpülesi ellerini öpüyorum, genç anne ve anne adayı kadınlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Değerli Dostlar. Sizlere Kadınlarla ilgili birkaç anlamlı sözleri paylaşarak yazımı sonlandırıyorum. Bu güzel günde, bu güzel günün öznesi olan annelere ithaf ediyorum.

1-“Kadın Dünyanın Süsüdür.”

2-“Kadın Var İlaç Gibi Her Derde Çaredir.”

3-“Kadın Var Sevgi Dolu, Kadın Var Erkeğin Eli Kolu.”

4-“Kadın Var Anasının Gözü, Hep O Söyler Son Sözü.”

5-“Kadın Vardır Arpa İle Aş Eder, Kadın Vardır Ordu İle Baş Eder.”

6-“Kadın Vardır Veziri Rezil Eder, Kadın Vardır Rezili Vezir Eder.”

7-“Kadın Vardır On Parmağında Hüner, Kadın Vardır Ona Kadar Sayamaz.”

8-“Kadın Ol İffetini Koru, Sevil.”

9-“Kadın Ol, Para Şöhret Uğruna Olma Rezil.”

10-“Kadın Dediğin Dilinden Bal Akmalı, Parmak Çalıp Yalanmalı.”

11-“Kadın Var Uğrunda Çekinmeden Ölüme Gidilmeli.”

 

Değerli Dostlar. Kadın ve annelerimiz üzerine söylenmiş ciltler dolusu atasözü, özdeyişlerimiz vardır. Bizim köşemize ancak bunları sığdırabildik. Bizden yana kadınlarımıza, annelerimize olan Haklarımız Helal Olsun. Allah Onlara Sağlıklı Mutluluklar  Versin..!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin