İftar Sonrası Şerbet Sahur Öncesi Çay

0
68

İftar Sonrası Şerbet Sahur Öncesi Çay

Herbalist Adnan Yıldırım, Öncelikle Hafızoğlu baharat ailesi olarak tüm İslam aleminin Ramazanının hayırlara vesile olmasını Yüce Yaradandan niyaz ediyoruz. Bu topraklarda diğer İslam ülkelerinde farklı bir geleneğe sahip olan ramazanın dolu dolu geçirilmesi ve hem dinen hem sağlık yönünden hemde insani olarak faydalanılması tek temennimiz. İnsanlarımız sağlığı el verdiği müddetce son bin yıldır anadolu topraklarında orucuna özel ehemmiyet göstermektedir. Bazı münferid olumsuz örnekler bu ayın neşvesini inşallah bozmasın deyip açlık hazımsızlık ve susuzlukla nasıl daha kolay başa çıkabileceğimizi sizlerle paylaşmak isterim.

“İFTAR SONRASI SİNDİRİM İÇİN

ÇİÇEK BAMYASI ÇORBASI İÇİN”

Aslında günümüz ramazan sofraları her ailede biraz zengin. Onun haricinde Uzun saatler ve yaz ramazanı iftarda biraz fazla kaçırmamıza kendimizi kontrol edemeyişimize sebep olabiliyor. Ve iftarla sahur arasındaki kısa mesafe sindirim açısından ilk hafta çok olumsuz sonuçlar ile karşılmamıza vesile olabilir. Özellikle beslenme uzmanlarının hafif iftar öğünlerini bir ay boyunca hem internetten hem tv kanallarından takip edebilirsiniz bizim size bu konuda tavsiyemiz midemizi saframızı ve bağırsağımızı biraz rahatlatacak bir ramazan şerbeti ve akabinde keyifle içilecek bir ramazan çayı.
İlk olarak sindirimimizi son derece rahatlatacak iki farklı seçenek ile başlayalım.
Özellikle Orta Anadolu şehirlerimiz Afyonkarahisar, Konya, Kırşehir, Nevşehir gibi vilayetlerin iftar menülerinde muhakkak kuru bamya çorbası mevcuttur. Doğru olan bence bu. Bir Karamanoğlu beyliği geleneği olan ve Selçuklu dönemininde baştacı yemeklerinden olan Amasya’nın çiçek bamyasının çorbası iftar sonrası sindirim için çok değerli bir seçenek. Herkese tavsiyem öğüne başlarken değil Afyonluların yaptığı gibi öğünü bitirirken 1 kase içilmesi. Bu girizgahdan sonra size vereceğimiz tarif evde kendinizin kaynatabileceği bir ramazan şerbeti. Aslı Osmanlı saray mutfağına dayanmaktadır. Özellikle Düşük rütbeli memurlar ile meşhur olmuş bu tarif verilen ziyafetler sonrası gümüş sürahilerde ılık olarak servis edilir konukların gece mide fesatı geçirmesinin önüne geçilirmiş. O günki organik beslenme ayrıcalığınıda düşünürsek bu gün bizim bu tarife daha çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Tarifin malzemelerine bu gün bir çok aktardan ulaşabiliriz lakin bazı püf noktaları varki geçmişte hiç bir baharat sadece aroması veya tadı için kullanılmamış bilakis sağlığa katkıları evveliyatla tercih sebebi olmuş. Bundan dolayı Bazı baharatların isimlerini çok duymamış olabilirsiniz. Bu tarifte bir kaç kelime ile neden katıldığını size açıklamaya çalışacağım Her baharat için sayfalarca bilgi bulabilirsiniz Biz sadece bu tarifteki faydası hakkında bilgiler aktaracağız.

SUSUZLUĞU GİDEREN MA-İ CARİ ŞERBETİ

Ramazanda sindirime yardımcı olan ve susuzluğu gideren şerbet tarifini veren Herbalist Adnan Yıldırım,
Ma-i Cari şerbetinin en önemli faydasının Mideyi boşaltır ve temizlediğini söyledi.

Ma-i Cari şerbeti hakkında bilgiler aktaran Yıldırım gazetemize şu bilgileri verdi; Genelde aileler büyük olduğu için verilen tariflerde en az uygulanan ölçü 5 LT ve bu şerbetler 20 gün bozulmadan durabildiği için size de tavsiyem 5 LT kaynatmanız. Ölçüler orjinal tarifte dirhem verilmiş. 74 gram kurumuş gül yaprağı (safrayı dengeler), 2 adet iri rendelenmiş muskat cevizi  (gaz problemine faydalı), 230 gr kuşburnu       ( yağ parçalanmasına yardımcı olur), 15 gr sinemaki veya yerine açlık otu katılabilir (sindirimi kolaylaştırır), 230 gr erik kurusu ( mide asidi için faydalı), 300 ml saf gül suyu (aroma veriri ve aşırı terlemenin önüne geçer), 1 adet vanila çubuğu ( aroma verici) 550 gr bal (soğuduktan sonra katılır) Tabi o dönem bal değerliydi ve sahtesi yok idi siz şeker katın veya renk için kızamık şekeri aynı ölçülerde katılabilir bal katabilene de saygımız sonsuz. 3 kök zencefil (özellikle mide için çok faydalı sindirimi rahatlatır şişkinliği alır) 11 adet karanfil ( güç kuvvet verir) 11 adet kakule ( mide sancısına faydalı) Hepsi bir tencerede 45 dk kısık ateşte kaynatılıyor ılıyınca süzülüyor ve gül suyu ile bal katılıyor ve iyice karıştırılıyor eğer bal ile değil şeker ile yapacak olursanız kaynamaya başlayınca şekerini katın. Her kanuk için önerilen dozaj 100 ml dir, üzerine çıkmasınlar dikkat edin. Yemekten 30 dakika sonra verin kuş gibi hafifleyecekler teravihe kadar.

Susamamak için DA Da’l Çayı

Ramazan ayında Teravih’den sonra ertesi gün rahat oruç tutmak ve susamamak için sahur öncesi özel bir çay tarifini gazetemiz okuyucularıyla paylaşan Herbalist Adnan Yıldırım, Genelde Aileler siyah çaya yüklenir çok nadirde olsa bitki çayları içerler bu tarif sade 4 adet bitki ile yaz ramazanlarında vücudumuzu nasıl serin tutarızın şifrelerini içeriyor.  2 lt su, 130 gr ıhlamur çiçeği (yaprağı ile beraberde olabilir.) 4 kök meyan, 3 kök zencefil. 2 kök tarçın, Bu çayımız şekersiz içilir dikkat edin. iki üç bardak ikram edebilirsiniz.

Kaynak/Haber: Berkan M.Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin