İCAT ÇIKARMA…!

0
64

İCAT ÇIKARMA…!

    Sevgili Okurlarım yukarıdaki başlık Türkçemizde birdeyim Hem de ne deyim…! Birisi bizim, düşündüğümüz yada söylediğimizin tersini (aksini) söylemeye kalksa; hemen tepki gösteririz.

İCAT ÇIKARMA” bu iki sözcük bomba gibi patlar kulaklarımızda… Yada birisi sizin gibi düşünmüyor. Şuna bak pire kadar aklıyla icat çıkarıyor, Halına bakmadan Hasan Dağına oduna gidiyor diye kınarız. Türkçemizdeki bu deyim ezber bozan, aydınlık düşüncelere karşı ket vuran anlamında görülerek anında susturulmaya çalışılır. İcat çıkarıp ortalığı karıştırıyor diye de kızarız.

Şaka bir yana Nevton ağaçtan düşen elmaya kafasını takmasıydı yer çekimi kuramını bulabilir miydi ? Belki bu bir rastlantıydı. Ama rastlantılar yetişmiş kafalara hizmet eder. Belki bu buluşu, senin benim dedem de bulabilirdi. Ama ona böyle bir aydın kafa, yetişkin beyin gelişimi ortamı yaratması da ondan. Yine Arşimet denen bilim adamı su dolu kurnada, hamam tasının oynadığını görüp çırılçıplak; Buldum, Buldum diye dışarı fırlayabili rmiydi ?Hep bunlar icat çıkarmaya çalışan bozguncular (!) dı.

Sevgili dostlar bir deyimden nerelere geldik. Bir delikanlı görüyorsunuz, taşı sıksa suyunu çıkarır cinsinden.  İmreni ile bakıyorsunuz. Ama o farklı şeyler söylüyor…”  Leyla Leyla kopta gel, yada yakalarsam şap şup ederimle vakit geçiriyor.

Çünkü ona aklını beynini geliştirecek, parlatacak olanakları yaratmamışız. Biraz parlak zekalara icat çıkarma, eski köye yeni adet çıkarma gözü ile bakmışız. Dünya ya artı değer yaratacak, parlak zekalar  yetiştirmemişiz. Hani bir söz var. “Onlar Ay’a biz yaya.”   Hey hat ne güzel anlamlı deyimlerimiz, ata sözlerimiz var. Sevgili dostlar, diploma almakla yetişmiş kafaya sahip olmak çok farklı. Tüm bunlardan şuna varmak istiyorum. Türk Milli Eğitimini yeniden göz geçirilerek,  “İCAT ÇIKARMA” anlayışından alabildiğine “İCAT ÇIKARMA” varmak için dünyaya artı değer katabilecek aydın kafalar yetiştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Rastlantıları yakalayabilecek aydınlık kafalara gereksinim var.             

“İCAT ÇIKARMA” diye susturma yerine;  olabildiğince “İCAT ÇIKAR” diyebilecek. Eğitime, yöneticilere çok ama çook ihtiyacımız var. Dostlarım; bu konuda ciltlerle yazı yazılabilir. Ama bizden bu kadar. Gözüm yolda, gönlüm darda kimse halimizi sormaz, rüyalarımız gerçek olmaz.                   “

Para ve ticaretin yıktığı tek bir millet yoktur. (Franklin)  Sevgili gençler: Siz yine olabildiğince “İCAT ÇIKARMAYA” bakın. SİZ YİNE ESKİ KÖYE YENİ ADETLER ÜRETİN.   Ulusun Kurtuluşu sizin ütopyalarınızdadır…!

Bunu biliyor muydunuz ? İngiltere Blacpoopda turistik amaçlar için kullanılan eşeklerin haftada kırksekiz saatten fazla çalıştırılamayacağına ve haftanın Cuma günleri izinli sayılmasına karar verilmiş. “Öğrencinin kapısı altın olsa; Yine öğrenciye Zekat düşer.” Parasızlık öğrenci ahalisine mahsus bir derttir…!

9 Şubat 2018 Saat: 21:45

Muharrem ÖZBİLEN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin