Hipertansiyona dikkat

0
41

Hipertansiyona dikkat

Merzifon Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Gülşah Gökçe, Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, hipertansiyonun basit olarak yüksek kan basıncı olarak anlatılabileceğini belirtti.

Yaş, cinsiyet ve ırkın kan basıncını etkilediğini vurgulayan Gökçe, “Hipertansiyon kalp hastalıkları için ana risk faktörlerindendir. Eğer tedavi edilmezse beyin dolaşımı, kalp damar, göz ve böbrek hastalıkları için ciddi oranda hastalık ve ölümlerde artışa neden olur. Tuz kullanımı, aşırı beslenme, hareketsiz yaşam ve stresin tansiyon üzerinde olumsuz etkileri vardır” dedi.

Hipertansiyonun belirtileri arasında yorgunluk, bulantı, görme bozuklukları, fazla terleme, ciltte kızarma ve solukluk, burun kanaması, endişe, sinirlilik, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, kulaklarda çınlama ve uğultu olduğunu ifade eden Gökçe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek Tansiyon Gelişimi Nasıl Önlenebilir?

Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

Yüksek Tansiyonu Olan Bireylerin Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?

Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli, Sağlıklı beslenmeli, Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli, Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı,  Tuz kullanımını azaltmalı, Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı,  Kan basıncı düzenli izlemeli/izlenmesini sağlamalıdır.”

Kaynak/Haber: Oya Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin