HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ MUCİZE FAYDALARI

0
179

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ MUCİZE FAYDALARI

Herbalist Adnan Yıldırım, “Hindistan cevizi yağının mucizevi faydaları vardır” dedi.

Hindistan cevizi ne çok tükettiğimiz bir meyve, nede hakkında yeterli bir bilgimiz var diyen Herbalist Adnan Yıldırım “Tropikal iklimlerde yetişen bu meyve türünü son zamanlarda marketlerde oldukça fazla görmeye başladık. Pekala hindistan cevizi yağı faydalımıdır. Evet soğuk preslenmiş hindistan cevizi yağı sağlık açısından son derece faydalıdır. Hindistan cevizi yağı tropikal bölgelerde yüzyıllardır nesiller boyu kullanılmıştır. Bir dönem dünya sağlık örgütü hindistan cevizi yağının sağlık açısından iyi olmadığını söylemiş. Aynen bizim memleketimizde 1970’li yıllarda başlayıp 2000’li yıllara kadar devam eden tereyağı zararlı kampanyaları gibi. Margarin denilen tamamen sağlıksız ürünü o dönem insanlar tereyağına tercih eder olmuşlar ve margarin tereyağından pahalı olup margarin kullanmak orta gelirin üstündeki insanlar için bir övünç kaynağı dahi olmuş. Bu Ali cengiz oyunu sadece tereyağı için uygulanmamış başka coğrafyalarda halkın yoğun kullandığı sağlıklı ürünler içinde sergilenmiş.” diye konuştu.

Herbalist Adnan Yıldırım, Hindistan Cevizi Yağının mucizevi faydaları hakkında gazetemize bilgiler aktardı.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağı birçok açıdan vücudumuzun fayda sağlar. Antimikrobiyal,

Antibakteriyel, Anti-mantar, Antiviral, Anti-parazit tüm gastrointestinal için çok rahatlatıcı yani- sindirimi çok kolay ve sağlıklı bağırsak florasını rahatsız etmez.Kolesterolü yükseltmez aksine, düşürür. Troid bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kan şekeri seviyesini düzenler

Mükemmel bir nemlendirici olup cildi besler ve gençleştirir deride yaşlılık lekesi dediğimiz – karaciğer lekelerini önler. Ve yara iyileştirici özelliği vardır. Güneş yanığı ve sedef gibi veya kuru kaşıntılı deri ve cilt hastalıkları için iyi bir yatıştırıcıdır. Gün içerisinde enerjinin düşmesini önler – kronik yorgunluk karşı yardımcı olur. Grip için faydalıdır. Kızamık rahatsızlığında topikal krem olarak kullanılır. Sinüzit ve geniz akıntısı için faydalıdır. Gıda Zehirlenmesi, İdrar Yolu Enfeksiyonları, Çürük, Bel soğukluğu, Mantar Enfeksiyonları, Hepatit C Candida,

Herpes ve Epstein Barr gibi birçok rahatsızlıkta faydaları klinik çalışmalarla isbat edilmiş bir doğal destek ürünüdür

Hindistan Cevizi Yağının kullanım alanları

Hindistancevizi yağı sağlık yönünden faydalarının yanında başka bir çok alanda da kullanılabilir. Kozmetik ürünlerin içinde mutfakta saç köklerini beslemek için vs.

Nemlendirici olarak iyi bir tercihdir. Makyaj çıkarma sütü olarak kullanılabilir

Ev yapımı diş macunu yapılabilir. Diş etleri ve diş eti çekilmesi için diş etlerine masaj yapılır

Ev yapımı sivrisinek kovucu. Ev yapımı dudak kremi. Cilt nemlendirici ev yapımı losyon

Güneş kremi, Masaj yağı, Saç köklerini besler Saç serum / Saç tedavisi için kullanılabilir

Bebeklerde konak için kullanılır, Çok güzel patates kızarması yapılabilir çünkü hindistan cevizi yağında ısı stabil kalabiliyor, Salata soslarında kullanılabilir.

Soğuk Preslenmiş hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır 

Geçen yıl Taylandlı bir aile ile tanışmıştım ve bu insanlar bir kaç kuşaktır soğuk pres hindistancevizi yağı üretiyorlardı. ve son 40 yıldır da soğuk preslenme denilen yöntemle bu yağı üretmeye devam ediyorlarmış. Tabi teknoloji geliştikçe kullanılan aletler değişse de genel çerçeve hep aynı kalmış. İnsan gücünün yerini son 14 yıldır makineler almış.

İlk önce çalışanlarına olgun hindistan cevizlerini toplatıyorlar. Hindistancevizi olgunlaştıkça içerisinde yağ oranı artıyormuş. Olgun toplanmış hindistancevizi meyveleri ilk önce yukarıdaki resimde görüldüğü gibi dış kabukları soyularak marketlerde de görmeye alışık olduğumuz şekle getiriliyor. Makinede üst sert kabukları soyulan hindistancevizleri yağı çıartılabilecek halegetirilip rendeye sokuluyor. Yukarıda yapılan işlemler hindistancevizini işlenebilir hale sokmak içindi bundan sonraki adımlar yağ çıkartmak için uygulanacak. Özellikle Hindistancevizinin dış kabuğunu kran makine ilgimi çekti ve memleketimizdede buna benzer bir şey yaptırabileceğimizi düşünüyorum. bizim çekiçle kırdığımız o sert kabuğu kolaylıkla ve bir kaç saniyede kırıyor. Bu insanlar hindistan cevizi suyunu kefir yapımında da kullanıyor ben kefirin Orta Asya’ya özgü bir içecek olduğunu düşünüyordum Tayland da da biliniyormuş.

 

Kaynak/Haber: Berkan Mahmut Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin