HERBALİST YILDIRIM: UYKUSUZLUĞA KARŞI PAPATYA ÇAYI

0
67

  HERBALİST YILDIRIM: UYKUSUZLUĞA KARŞI PAPATYA ÇAYI

Herbalis Adnan Yıldırım, “Uykusuzluk başta olmak üzere, yıpranmış sinirleri sakinleştirmek, mide problemlerini tedavi etmek, kas spazmlarını hafifletmek ve cilt sorunlarını ve hafif enfeksiyonları tedavi etmek için  bir çok hastalığa ve rahatsızlığa karşı kullanılır.” dedi.

Herbalis Adnan Yıldırım Mayıs Papatyasının faydaları zararları ve yan etkileri hakkında gazetemize şu bilgileri aktardı; Papatya, Batı dünyasının en popüler otlarından biridir. Papatya olarak bilinen iki bitki vardır: daha popüler olan Mayıs papatyasıda dedilen Alman papatyası ( Matricaria recutita ) ve Roma veya İngiliz papatyası olarak bilinen  (Chamaemelum nobile )türdür. Farklı türlere ait olmalarına rağmen, aynı sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılırlar. Her ikisi de yıpranmış sinirleri sakinleştirmek, mide problemlerini tedavi etmek, kas spazmlarını hafifletmek ve cilt sorunlarını ve hafif enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Papatya, eski Mısırlılar, Romalılar ve Yunanlılara dayanır ve binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak, aşağıdakileri de içeren birçok durumu tedavi etmek için kullanılmıştır: Göğüs soğuk algınlığı, Boğaz ağrısı, Apseler, Diş eti iltihabı (diş eti iltihabı), Kaygı, Uykusuzluk hastalığı, Sedef hastalığı, Akne Egzama’ya iyi gelir.” diye konuştu.

Birinci dereceden küçük yanıklar: İnflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit), Mide ülseri, Suçiçeği, bebek bezi döküntüleri ve kolik gibi çocuk hastalıkları. Papatya popüler olmasına rağmen, yukarıdaki saydırığım rahatsızlıkları tedavi etme konusunda işe yarayıp yaramadığı hakkında çok çalışma bulunmamaktadır. Hayvan çalışmaları Alman papatyasının iltihaplanmayı azalttığını, yara iyileşmesini hızlandırdığını, kas spazmlarını azalttığını ve uykuyla ilgili hafif bir sakinleştirici olarak hizmet ettiğini göstermiştir. Aynı şeyin insanlarda doğru olup olmadığını araştıran az sayıda araştırma var. Test tüpü çalışmaları papillanın bakteri, mantar ve virüsleri öldürebildiğini göstermiştir.

Kaygı, uykusuzluk: ABD’de papatya bitki çayı içen  çoğu insan, bunları kaygıyı hafifletmek veya uykularına yardımcı olmak için kullanmaktadırlar. Şimdiye kadar, insanlardaki kaygı tedavisinde papatya kullanarak kontrollü, randomize tek bir klinik araştırma yapılmıştır. Papatya kapsüllerinin, hafif-orta şiddette yaygın anksiyete bozukluğu (GAD) hastalarında anksiyete belirtilerini azalttığını bulgusuna ulaşılmıştır. Hayvan çalışmaları düşük doz papatya tentürünün veya çayının iltihapları azaltabilirken, yüksek dozların ise uykuya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Sindirim problemleri: Papatya geleneksel olarak mide krampları, irritabl bağırsak sendromu (IBS), hazımsızlık, diyare, gaz ve kolik tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle bağırsakları oluşturan düz kaslarda kas kasılmalarını rahatlatmaya yardımcı olur. Ancak bu koşullardan hiçbirinde net sonuç alındığını iddia edebileceğimiz şekilde  insan çalışmaları yapılmamıştır. Çeşitli araştırmaların birinde yapılan analizler, bitki özleri, nane ve papatya kombinasyonlu bir ürünün hazımsızlık semptomlarını hafifletmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Diş eti iltihabı ve ağız yaraları: Bazı insanlar bu tür ağız sorunları için papatya kullanıyorlar ancak şimdiye kadar işe yaradığına dair bir kanıt bulunmuyor. Bitki çayı gargara olarak kullanıldığında, papatya ağız yaralarının radyasyon ve kemoterapiden korunmasına yardımcı olabileceğine dair bazı klinik çalışmaları vardır, ancak çalışmaların sonuçları kesin ifadesini kullanmaz.

Deri tahrişleri, egzama: Papatya, özellikle de Avrupa’da tahriş olmuş cildi yatıştırmak için bir krem veya merhem formunda sıklıkla kullanılır. Çoğu kanıt, insanlarla yapılan çalışmalardan ziyade hayvan çalışmalarından gelir. İnsanlarda yapılan iki çalışmada, papatya kreminin egzama semptomlarını hafifletmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

Nasıl kullanılır: Papatya çayı, merhem ve özler, tentür şeklinde kullanılır. Çiçek başları kurutulur ve çay ya da kapsül olarak kullanılabilir ya da ilaç olarak kullanılan mavi bir yağ elde etmek için öğütülür ve buharda pişirilir. Yağ, yaralanmalarda şişmeyi azaltan maddeler içerir ve bakteri, virüs ve mantarların büyümesini durdurabilir.

Pediyatrik: Çocuğa papatya çayı vermeden önce doktorunuza danışın. 5 yaşın altındaki çocuklar günde yarım bardaktan fazla papatya  çayı içmemelidir. Kolikayı gidermek için: Bazı doktorlar 3-4 gr önermektedir. Doktorunuz diğer dozlarıda önerebilir.

YetişkinÇay: günlük doz 3-4 fincan. Hazırlanışı:  3-4 gr yanı bir çorba kaşığı bitkinin üzerine 1 su bardağı kaynar su dökün.10 ila 15 dakika den alasının bekleyin ve süzerek için . Yemekler arasında günde 3-4 defa içelim.

Tentür (1: 5,% 45 alkol): 30-60 damla tentür, günde 3 kez sıcak su ile alınacak

Kapsüller: 300 ila 400 mg günde 3 kez alınır.

Gargara: Yukarıdaki gibi bir çay yapın, sonra soğumaya bırakın. İstediğiniz kadar gargara yapın. 100 ml’lik ılık suda 10 ila 15 damla Alman Papatya özütü içeren bir oral durulama yapabilir ve günde 3 kez kullanabilirsiniz.

Buğu yöntemi :  Kaynayan 1l t suyun içine Bir miktar papatya yağı  veya çay kullanın buharını soluyun  ve öksürüğünüzü rahatlatır ve sinüsleri yumuşatır

Banyo: Banyo başına kuru çiçek 100 gr kullanın veya hemoroit, kesik, egzama veya böcek ısırıkları yatıştırmak için tam bir küvet suya 15 ila 20 damla uçucu yağ ekleyin.

Lapa: Toz haline getirilmiş bitkiyi su ile karıştırarak lapa yapın ve iltihaplı deriye uygulayın .

Krem: Sedef hastalığı, egzema veya kuru ve pul pul dökülen deri için% 3-10 papatya içeriğine sahip bir krem kullanın.

Önlemler: Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Otlar, diğer otlar, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu sebeplerden dolayı, bir sağlık kuruluşunun gözetiminde otları özenle almalısınız. Alman papatyası genellikle güvenli kabul edilir. Papatya astımı daha da kötüleştirebilir, bu yüzden astımlı insanlar onu almamalıdır.

Gebe kadınlar, düşük yapma riski nedeniyle papatya ilacından kaçınmalıdır.

Papatya vücutta östrojen gibi davranabilir, bu nedenle göğüs veya rahim kanseri gibi hormona duyarlı kanserler öyküsü olan kadınlar almadan önce doktorlarına sormalısınız.

Asterler, papatyalar, krizantemler veya kuş tüyü yağı alerjiniz varsa, aynı zamanda papatyaya karşı alerjiniz olabilir. Çok miktarda yüksek konsantrasyonda papatya çayı içmek kusmaya neden olabilir.

Papatya uyuşukluğa neden olabilir. Kanama riski nedeniyle ameliyat veya diş hekimliği ameliyatlarından en az 2 hafta önce papatyayı almayı bırakın.

Olası Etkileşimler: Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alırsanız, Alman papatyayı sağlık uzmanınızla konuşmadan kullanmanız gerekir:

Kan inceltici ilaçlar (antikoagülanlar ve antiplateletler): Papatya, varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) ve aspirin gibi kan tinerleri ile alındığında kanama riskini artırabilir.

Sakinleştiriciler: Sakinleştirici maddeler ile dikkatli olun, çünkü papatya bu ilaçları daha güçlü hale getirebilir: Fenitoin (Dilantin) ve valproik asit (Depakote) gibi anti-nöbet ilaçları,

Barbitüratlar, Benzodiazepinler, örneğin alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium)

Zolpidem (Ambien), zaleplon (Sonata), eszopiklon (Lunesta) ve ramelteon (Rozerem) gibi insomnia tedavisi için kullanılan ilaçlar, Amitriptilin (Elavil) gibi trisiklik antidepresanlar,

Alkol: Aynı şey kediotu, kava ve catnip gibi sakinleştirici otlar için de geçerlidir.

Kan basıncı ilaçları: Papatya kan basıncını hafifçe düşürebilir. Yüksek tansiyon için ilaçlar kullanmak kan basıncının düşmesine neden olabilir.

Diyabet ilaçları: Papatya kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları ile almak hipoglisemi veya düşük kan şekeri riskini artırabilir.

Hormonal tedaviler: Papatya, östrojene benzer olması nedeniyle nolvadex (Tamoksifen) gibi ilaçlarla potansiyel olarak müdahale edebilir.

Diğer ilaçlar: Papatya karaciğer tarafından parçalanacağından, aynı şekilde parçalanmış diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ilaçlar aşağıdakileri içerebilir: Feksofenadin (Seldane) Statinler (kolestrolü düşürebilen ilaçlar) Doğum kontrol hapları, Bazı antifungal ilaçlar.

Kaynak/Haber: Berkan M.Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin