HAYATIN ANLAMI NE…!

0
42

HAYATIN ANLAMI NE…!

Eski zamanların birinde, bir adam hayatın anlamının ne olduğunu takmış kafaya… Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş, başkalarına sormaya karar vermiş. Ama aldığı cevaplarda ona yetmemiş. Fakat mutlaka bunun bir yanıtı olmalı diyormuş…

Herkese bunu sormaya karar vererek, köy köy, kasaba kasaba hatta ülke ülke dolaşmış. Ama zaman da yerinde saymıyor elbet. Tamda umudunu yitirmek üzereyken; bir köyde konuştuğu insanlar ona; Şu karşıki dağları görüyormusun, orada yaşlı bir bilge yaşar, istersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir demişler. Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye “HAYATIN ANLAMININ” ne olduğunu sormuş.-Bilge bunun cevabını söylerim ama; önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş. Bilge; Bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytin yağı doldurmuş. Şimdi çık ve  bahçede bir tur at tekrar buraya gel.Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin. Eğer bir damla bile eksilirse kaybedersin demiş. Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş; Bilge bakmış: Evet kaşıkta yağ eksilmemiş peki bahçe nasıldı..? Adam şaşkın; Kaşıktan başka bir yere bakmadım ki bahçeyi göreyim diyecek olmuş; Bilge demiş ki, şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun, kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel demiş. Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzelliklerden büyülenmiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü; Geri geldiğinde bilge adama; bahçenin nasıl olduğunu sorunca; adama bahçenin güzelliklerinden büyülendiği anlatmış. Bilge gülümsemiş,-Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış demiş ve eklemiş “Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Sadece bir noktayı görürsen hayatın akıp gider, sen farkında olamazsın. Yada görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında yaşarsın; akıp giden zamanın anlam kazanır. ’HAYATININ ANLAMI’ SENİN BAKIŞINDA GİZLİDİR, diyerek sorunun yanıtını vermiştir. Sonuç Gerçektende yaşamdaki anlamı FİKİR edebildiğimiz kadar anlam kazanır.Belki de; bugün insanoğlunun kendi canına kıyma (intihar)hastalığının özünde yaşama kavramının anlam yitirmesinin sonucu olduğu söylemek bilgiçlik taslama  mı olur..?

Bir temel fıkrası: Temel arkadaşı ile birlikte bir dolmuşta taksiye binmişler, haydi bakalım şoför efendi ne bekleriz diye sorar. Şoför–beyler bu taksi değil, dolmuş taksidir… Bir kişi bekliyoruz diye cevaplar şoför.Temelin arkadaşı; Onun parasını ben vereyim de gidelim der. Şoför şaşkın bir ifade ile: -Sen onu taniyormisin diye sorar.Hayır tanımıyorum der adam…   Eee tanımadığın adamnun parasını niye vereceksin oyleyse..!

Muharrem Özbilen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin