“GÖBEK YAĞLARINDAN KURTULMAK MÜMKÜN”

0
113

“GÖBEK YAĞLARINDAN KURTULMAK MÜMKÜN”

Herbalist Adnan Yıldırım, Göbek yağlarından bitkisel ürünlerle kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi. Hem kadınların hem de erkeklerin en büyük problemi olan göbekten kurtulmanın yolları hakkında Herbalist Adnan Yıldırım, gazetemize şu bilgileri aktardı. Yaz aylarında hem kadınların hem de erkeklerin en büyük sorunu kilolarıdır. Özellikle göbek hem kadın da hem de erkekte başlıca problemdir. Göbeğiniz oturduğunuzda akordeon misali kat kat katlanıyorsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, ondan kurtulmak için diyet ya da egzersiz tek başlarına yeterli olmayacaktır.

Göbek Eritmenin Sırları: İnce bir vücuda sahip olduğu halde göbeğinden yakınanlara veya ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar göbeklerini bir türlü eritemeyenlere sıkça rastlarsınız. Aslında ‘göbek problemi’, kulaktan dolma diyet ve egzersiz yöntemleriyle çözümlenemeyecek kadar önemli bir sorun. Bu konuda uzman önerileri doğrultusunda hareket etmek ve sabır göstermek, ‘sıkı ve düz bir karna sahip olmanın’ anahtarı. İstenilen ölçülerde, düzgün ve orantılı bir vücuda sahip olmak ve göbeğinizden kurtulabilirsiniz.
Zencefil çayı: Zencefil, vücut ısısını artırarak yağ yakımını hızlandırır. Özellikle göbek yağları stres, yaşlanma kaynaklı hormon eksikliği ve hareketsiz hayata bağlı sebeplerden kaynaklanıyorsa tüm bu sorunları zencefil tüketimini arttırarak çözebilirsiniz. Bel ve karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmak için zencefil çayından yararlanabilirsiniz.

Kızılcık suyu: Kızılcık, içerdiği organik asitler olan malik asit ve sitrik asit sayesinde sindirim enzimlerini harekete geçirme rolünü üstlenir. Bununla da kalmayan kızılcık meyvesi, karaciğerden atılamayan ve karaciğerin işleyemediği inatçı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Bu şekilde  bel bölgesindeki yağların yakılmasına yardımcı olur.  Unutmamanız gereken saf kızılcık ve şekersiz kızılcık suyu içilmesi gerektiği.

Chia Tohumu: Güney Amerika’da Maya ve Aztek’lerin kullandığı antik çağlardan günümüze gelen çok faydalı bir tohum olan Chia göbek yağları için çok önemli bir bitkisel ürün olarak karşımıza çıkıyor.  Günlük beslenmesine balık ve balık yağını katamayanlar için için oldukça iyi bir besin kaynağı da olabilen Chia tohumu içerdiği omega-3 asitleri sayesinde kendinizi daha güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlar. Sadece omega 3 içermekle kalmayan bu tohumlar anti oksidan, demir ve lifli yapısı ile kişiyi daha tok tuttuğu biliniyor. Diyetisyenler 4-8 yemek kaşığı chia tohumu tüketmenin göbek yağlarından kurtulmak için önemli biri kaynak olduğunda uzlaşıyorlar.

Tarçın: Tarçın, zencefil gibi vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandıran bir bitkidir. Tarçın sayesinde hızlanan metabolizmanız sadece göbek değil tüm vücudunuzdaki yağları hızlı bir şekilde yakacaktır. Diyetinize her gün ekleyeceğiniz biri çay kaşığı tarçının sizin metabolizmanızı hızlandırmaya ve hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Yeşil çay: Amerika’da yapılan araştırmalara göre her gün içilen  4 bardak  yeşil  çay metabolizmanızı hızlandırarak 8 haftada kilo verilebileceğini göstermiştir. Şerdiği anti oksidanlar vücudunuzdaki toksinleri temizler ve sizi sağlıklı bir bedene kavuşturur.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı içerdiği yararlı aitler ve yağlar sayesinde metabolizmanızı hızlandıran benzersiz bir seçenektir. Karaciğerinizi temizleyen Hindistan cevizi yağı, sizi birçok hastalıktan koruyacaktır.                                             Soya Sütü: Göbek yağlarından kurtulmada En etkli protein kaynaklarından birisi de Soya Sütüdür. Amerika da bilim adamları her gün düzenli olarak soya sütü içeren içecekler içmenin, göbek bölgesindeki yağlanmayı ortadan kaldırdığını tesbit ettiler. Alabama Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, soya sütü fazla şekerin vücutta yağa dönüşmesini önleyerek günlük olarak alındığı zaman karın bölgesindeki yağların erimesini sağlamaktadır. ”dedi.
Limonlu su: Yorgun kraciğer, metabolizmanın yavaşlamasına ve göbek çevresinin yağlanmasına neden olur. Limonlu su enzimlerin çalışmasını sağlayarak karaciğerinizde biriken toksinleri atarak görevini daha iyi yerine getirmesini sağlar. Bu yöntemin işlemesi için uzun süreli kullanılması gerekmektedir.                                       Beslenme: Düz bir karın istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ‘beslenme’ konusudur. Yağlardan kurtulmak için öncelikle kan şekeri seviyesini kontrol altına almanız gerekiyor. Bu da en iyi günde 4-6 öğünle sağlanır. Tabii 6 öğün deyince aklınıza, masalar dolusu yemek gelmesin. Bir öğün, sebzeli bir omlet de olabilir, meyve doğradığınız bir mısır gevreği de, ya da yarım fincan pilavla bir parça tavuk ve bolca salata veya bir elma. Temel olarak üç ana ve üç ara öğün tüketebilirsiniz. Burada amaç, az ama sık yemektir. Böylece ihtiyacınız kadar protein ve karbonhidrat ve az miktarda da yağ tüketmiş olursunuz.
Oranlar: Alınan kalorilerin yüzde 80’inin karbonhidratlardan gelmesi halinde, sıkı ve düz bir karna sahip olmak pek mümkün olmuyor. Oranlar değişebilir, ama kalorilerin yüzde 55’inden fazlasının karbonhidrattan alınması, vücuttaki yağdan kurtulmada pek yardımcı olmaz. Vücut tolere edebiliyorsa, az miktarda karbonhidrat alarak diyet yapılabilir. Önemli olan, yüzde 55 sınırını aşmamaktır.
Zamanlama: Bünyeye giren yağ miktarı azaldıkça, vücut bir tür alarma geçerek, alınan yağı depolamaya çalışır. Bu nedenle gün içinde her 2-3 saatte bir, bir şeyler yenilmesi öneriliyor. Bu, vücuttaki yağı yakmaya yardımcı olur.
Kalori: Yukarıda belirtilenlerin hepsini uyguladığı halde, yine de düz bir karna sahip olamayanlar, kilolarını sabit tutmak için günde kaç kalori alacaklarını öğrenmeleri gerekiyor. Bunu da biraz uğraşıp deneme yoluyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, tükettiğiniz toplam kaloriyi, kaç gram protein, karbonhidrat ve yağı tükettiğinizi de belirleyip yazmalısınız.
Kalori azaltma: Kiloyu sabit tutmak için alınması gereken günlük kalori miktarı bulunduktan sonra, alınan kalori miktarının 200 kalori kadar azaltılması gerekiyor. Hedef, yiyebildiğiniz kadar yiyip, yine de yağ yakmaya devam etmek ama bu arada da kas kaybına uğramamaktır. Olabildiğince az yemeyi hedeflerseniz, elde edeceğiniz tek şey metabolizmanızı yavaşlatmak ve kas dokusundan kaybetmek olacaktır. İlk hafta sonra verdiğiniz, kilodan çok, vücutta birikmiş su olacaktır. Esas ondan sonra kilo vermeye başlarsınız.
Tutarlılık: Haftanın 6 günü bu program uygulanıp, haftada bir gün istenilen bir besinden bir porsiyon tüketilebilir. Ancak burada önemli olan şey abartmamaktır. Çünkü abartmanız halinde kan şekeri seviyesi tekrar yükselebilir ki, bu da yağ yakmanızı durdurur.
Ağırlık çalışması: Haftada 2-3 kez yapılacak 35 dakikalık (bir saate de çıkılabilir) ağırlık çalışması, hem vücuttaki kas kütlesini, hem de metabolizma hızını arttırır; çünkü kas, yağdan daha çok kalori yakar. Bu şekilde günde fazladan 30 ila 50 kalori yakabilirsiniz. Ağırlık çalışmasına karın egzersizlerini de dahil etmelisiniz. Böylece bir yandan vücudunuzdaki yağ miktarını azaltırken, diğer yandan da karnınızı sıkılaştırmış olursunuz.
Kardiyovasküler egzersizler: Haftada 3 ila 5 gün, 30-40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri (yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet vs) yapılması da önerilenler arasında. Başlangıç seviyesindekiler, egzersizin yoğunluğunu kademeli olarak arttırmalılar. Eğer zaten belli bir seviyedeyseniz, haftanın iki günü daha yoğun program uygulayabilirsiniz. Bunu düzenli uygular, yediklerinize dikkat eder ve bu rutini her 3-4 haftada bir değiştirirseniz, düz bir karna sahip olabilirsiniz.

Yiyecekler: Fasulye, nohut, mercimek gibi gıdalar ile kiraz, çilek, vişne gibi küçük meyveler en iyi yiyeceklerdir. Kuru fasulye, böğürtlen, kuru kayısı, kış meyvelerinin taze sıkılmış suları kilo vermede en etkili yiyecekler olarak sıralanıyor. Bu yiyecekler sizin tok hissetmenizi sağladığı için kilo vermenize yardımcı olur. Bunlardan günde 25 ila 35 gr kadar tüketmeniz gerekir. Hiç yememek ise doğru değildir.
İçecekler: Buzlu soğuk su en iyi içecek. Kalorisizdir, midenizde doygunluk hissine neden olur ve daha az yersiniz. Kan basıncınızın ve adet öncesi dönemi rahat atlatmanızı da sağlar. Buzlu su içtiğinizde vücudunuz ısınmak için ekstra kalori harcadığı da aklınızın bir kenarında bulunsun. Zayıflamak için alkolden uzak durun. Likör ve bira kandaki kortisol seviyesini yükseltir ve yağların göbek çevresinde toplanmasına neden olur.
Vitaminler: Kalsiyum kemiklerinizi koruyarak omurgada çatlaklara neden olan osteoporozu engeller. Bu sistem çöktüğünde göbek dışarı fırlar. Eğer 50 yaş civarında veya daha yaşlı bir kadınsanız günde bin 500 mg kalsiyum alın. 50 yaş altındaki erkek ve kadınlar için günde bin mg kalsiyum almaları öneriliyor. Göbek veya bel çevresinden zayıflamak için zayıflama ilaçları kullanmayın. Bu cezbedici ilaçlar egzersiz veya doğru beslenme desteği olmadan hiçbir işe yaramaz.
Jimnastik Aletleri: Yere eğimli sabit egzersiz bandı ‘Decline Bench’ jimnastik aletleri içinde en iyisi. Yer çekimi nedeniyle vücudunuzun üst kısmı altından daha ağırdır. Ayarlanabilir aletle birçok zor hareket yapılabiliyor. Egzersiz aletini minimum 30 derece yere eğimli olacak şekilde kurun. Aletin oturma yerine oturun ve ayaklarınızı ayağınızı tutması için yapılan yere koyun. Yavaşça aletin üzerine doğru uzanın ve ellerinizi başınızın altına koyarak yavaş yavaş doğrulmaya çalışın. Hareketleri sürekli tekrarlayın.
Bisiklet En Kötüsü: Bel çevresi için en iyi sporlar Kickbox, raket oyunları, squash, krol crawl yüzme ve tek başınıza tenis olarak belirtiliyor. Bunun yanında herhangi bir aerobik egzersizi de göbek çevresindeki yağları eritir. Tüm bu sporlar bir saatte 475 kaloriden daha fazla yakmanızı sağlar. Bisiklet sürmek bel inceltme için en kötü spordur. Bu basenler içindir. Bu kaslar tüm vücutla bağlantılı değildir.
Ev Aletleri: En iyisi egzersiz topuyla hareket etmektir. Egzersiz topuyla vücudunuzu eğin, bükün. Eğer sırt ağrısı sorunlarınız varsa egzersiz topundan uzak durun.
Alışkanlıklar: En iyi alışkanlık dik yürümek ve oturmak. Kendinizi koyuvermiş gibi yürümeniz göbeğinizin öne çıkmasına neden olur. Zaman zaman göbeğinizi içinize çekip bırakmanız da belinizin incelmesine yardımcı olur. Sigara içmek veya pasif içicilik en kötü alışkanlıklardan biri. Düzenli içicilerin bel çevresi dumanı içlerine çektikleri ve üfledikleri için daha kalındır.
Göbek Şişkinliğini Azaltan Öneriler: Su için, Cipsten vazgeçin, Fazla tuzlu gıdalar tüketmeyin. Sakız çiğnemek fazla hava yutmanıza neden olur, bu sebeple fazla çiğnemeyin. Sindirim sorunu yaşıyorsanız bir veya iki fincan kahve lavaboya gitmenizi sağlayabilir.                                                                                                                     Zayıflatan Kıyafetler: Vücut şekillendirici kıyafetler giyin. Bel çevresi için üretilen ‘Lycia’ içeren kıyafetlerden edinin. Fazla kiloluysanız kıyafetler sıkabilir veya yağlar taşabilir. Bu nedenle üzerinize göre olanları tercih edin.

 

Kaynak/Haber: Berkan Mahmut Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin