FOTOĞRAF SERGİSİ BEĞENİ TOPLADI

0
83

FOTOĞRAF SERGİSİ BEĞENİ TOPLADI

Merzifon’da “Geçmişten Günümüze Kalanlar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Ressam Yaşar Çal ve öğrencileri tarafından açılan sergi katılımcıların beğenisini topladı. Çektikleri fotoğrafları Merzifonlular ile buluşturmak istedikleri için sergi açtıklarını ifade eden Çal, ahşap kapı, masa, pencere ve virane evlere fotoğraflarında yer verdiklerini söyledi.

Tarih boyunca ağacın yaşamımızda önemli bir yeri olduğunu söyleyen Çal, “Ağaç üzerine ne kadar söz söylesek azdır. Günlük hayatımızın içerisinde ağaçtan üretilen çok sayıda eşyalar bulunmaktadır. Bunlar koltuk, kanepe, sandalye, masa, pencere ve eski evlerin çatıları.. O eski yıkık, viran evlerimiz nice hayatların izlerini taşımaktadır. Bir ağacı yetiştirmek, korumak kadar ‘antika’ dediğimiz geçmişten izler taşıyan eserlerimize sahip çıkmak da çok önemlidir. Bizde bundan dolayı ahşap ağırlıklı çalıştık.” Şeklinde konuştu.

Çal, Cumhuriyet Caddesindeki bir iş yerinde açtıkları fotoğraf sergilerinin 27 Aralık tarihine kadar açık tutulacağını belirtti.

YAŞAR ÇAL KİMDİR?

1957 yılında Merzifon’da doğan Çal, 1979 yılında Samsun Eğitim Enstitüsü resim bölümünü bitirdi. Yurdun çeşitli illerinde resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1986 yılında Merzifon Lisesinde göreve başlayan Çal, halen aynı eğitim kurumunda görev yapıyor.Çal, 1985 yılında açtığı resim atölyesinde de gençlere sanat sevgisi aşılıyor.

Yaklaşık 30 yıldır çalıştığı okullarda binlerce öğrenciye sanatı sevdiren Çal,sanat aşkını şöyle açıklıyor: “Hiçbir zorluk yaşamdan daha güzel olamaz. Tüm zorluklara rağmen resim çalışmalarımı sürdürmek bana yaşama sevinci veriyor. Aslında insanın sevdiği işi yapması kadar doğal bir şey olamaz. Ödünsüz sanat yapmak isteyen, hiçbir kaygı duymadan, ödün vermeden sanat yapmak isteyen genç sanatçıların desteklenmesi gerekmektedir. Ressam Ali Avni Çelebi ölümünden önce ‘İsterdim ki; devlet resimlerin hepsini alıp bana güneş gören atölye versin, yalnızca güneş gören bir atölye’ demiştir. Daha ileri, bir aydınlık ve daha güzel bir dünyanın kurulması için sanata ihtiyacımız var. Sanat topluma rağmen, toplum için yapılan bir şeydir. Sanat her yönden topluma yön veren, önde giden, ışık tutan bir kişidir. Bir anlamda toplumu kültürel ve estetik yönden gelişmekte sanatçıya düşen önemli görevler vardır. Sanat özgür ve bireysel bir yaratmadır. Sanatçı serbesttir, özgürdür, sanatta çeşitlilik, farklılık önemlidir. Sanatçılar her zaman etkilenir. Sanatta etki her zaman vardır, olmalıdır. Atatürk, sanatla ilgili düşüncelerini, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında, Çankaya köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda tiyatro, bale, edebiyat, heykeltıraşlık mimari, resim, müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi, onların desteklenmesinin önemine değinmiştir. Sanatın, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk, bu düşüncesini şu sözlerle ifade etmiştir. ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş’ demektedir. Bence de herkes sanata önem vermelidir.”

Kaynak – Haber : Berkan Mahmut KAYACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin