DOĞAL ANTİBİYOTİK ‘KIŞ ÇAYI’

0
53

DOĞAL ANTİBİYOTİK ‘KIŞ ÇAYI’

Herbalist Adnan Yıldırım, “Kış Çayı-Propolisli Atom Çayı; Bağışıklık sistemini güçlendirir, Soğuk algınlığı grip ve nezleye karşı çok etki bir koruyucudur, Bademcik ve boğaz iltihabına iyi gelir. Broş açar balgam söktürür, Öksürüğü giderir göğsü yumuşatır.Vücut direncini artırır, Gün boyu enerji ve zindelik verir.” dedi.

İçeriğindeki bitkilerden ve bitki özlerinden dolayı doğal antibiyotik olan Kış çayı, Propolisli atom eksract faydaları ile Son 1 asırdır Yıldırım ailesinin kullandığı bir tarif ve deneyimleri hakkında gazetemize bilgiler aktaran Herbalist Adnan Yıldırım şunları kaydetti;

KIŞIN EN DOĞAL ANTİBİYOTİK TAKVİYESİ
Kış geldiğinde okul öncesi eğitim alan ve ilk okul seviyesindeki çocuklarımız ve eğer insanlarla etkileşim içerisinde olan bir işte çalışıyorsak biz viral enfeksiyonlara karşı çok savunmasız kalmaktayız. Özellikle sağlık bakanlığının yayınlatmış olduğu bir çok kamu spotunda belirtmesine rağmen gereksiz antibiyotik kullanıp bağışıklık sistemimizin daha da düşmesine ve gerektiğinde o antibiyotik grubunun işe yaramamasına sebep olmaktayız. Bir ebeveyn olarak sizlere sunacağım altın tavsiye gribal enfeksiyon döngüsüne girmemek için antibiyotiksiz tedavi seçeneklerini değerlendirmenizdir. Çocuğumuz hasta olduğunda herkesin elinin altında buzdolaplarında bir çok ilaç bulunmakta en basitinden ateş düşürücü reçetesiz satılan şruplar ağrı kesiciler hatta antibiyotik şuruplar. Bunları kullanmak bizlere biraz kolay geldiği için ve o günü kurtarabildiği için gelecekte daha ciddi olarak karşılaşabileceğimiz sorunları bir tarafa iterek iki elle bunlara sarılmaktayız. Bu güne kadar yaşadığım deneyimler bana doğal tedavi yöntemleri ile gribal enfeksiyonlar yenildiğinde tekrar aynı enfeksiyonun bulaşmadığını bulaşsa bile o enfeksiyona karşı vücudun çok sağlam durup kolay alt edebildiğini göstermiştir. Bu süreçte karşımıza çıkacak en ciddi sorun ateşin yükselmesi olup oda propolis ile ciddi oranda düşürülmektedir. Propolis ile alakalı pubmed te yani tıp literatüründe sayısız çalışma bulunmaktadır. Ebeveynler olarak evde yapacağımız bakım son derece önem arzetmekte. Çocuğumuzun ve kendimizin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek birinci önceliğimiz olmalı. Ve galiba biraz sabırlı olmalıyız. Birde doğala karşı mesafeli olmak yapacağımız en büyük yanlış. Rönesans tıp akımının tüm geçmişi iki asır ve son 20 yılda en büyük gelişmeyi sağladı. Bununla birlikte tedavi yöntemleri her dönemde değişmekte dün doğru dediklerine bugün yanlış dün faydalı dediklerine bugün zararlı demelerine onlarca kez şahit olmuşuzdur. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarla mücadele için tüm insanlığın ortak değerleri son 2-3 bin yıldır kullanılan doğal reçeteler her yüz yılda önemini hiç kaybetmedi. Bu durumda bilgi sahibi olmadığımız şeylere mesafeli durmaktansa bilgi alıp öğrenmek bizim ödevimiz olmalı. Selçukludan günümüze gelen Bitki köklerinden yapılan soğuk algınlığı ilaçları bu toprakların öz be öz mirasıdır ve hakkında bir çok bilimsel çalışma yapılan bu bitkileri sizlere tanıtmakta bizim boynumuzun borcu.”

Propolis Nedir: Propolis, yapışkan, reçinemsi bir maddedir. Bal arıları değişik bitkilerden toplayarak kovanlarına getirirler. Arılar kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için üzerini propolisle kaplarlar. Arılar tarafından değişik bitki tomurcuklarından yaprak ve gövdelerinden toplanıp biriktirilen reçinemsi bir madde olan Propolis genellikle kayın, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanır. İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır.

Propolisin Faydaları: Bu doğal antibiyotik, arıların insanoğluna bahşettiği büyük bir sırdır. Bağışıklık sistemini destekler. Hastalık etkenlerine yönelik vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabilir. Soğuk algınlığından korunmak amaçlı alınabilir. Akne ve uçuk için haricen kullanılır. Propolis kullanımı bademcik iltihabı, farenjit, larenjit için etkilidir.Dişeti hastalıklarına karşı koruyucu özelliktedir. Bioflavonoidler bakımından zengindir.Propolis ile ilgili yapılan araştırmalar bu maddenin ülserler, iltihaplı hastalıklar ve yanıklar için olumlu etkileri olduğu sonucunu ortaya koymuştur.Japon Kanser Araştırma Kurulu tarafından 1991 düzenlenen toplantıda propolisin anti-kanser özelliği olduğu vurgulanmıştır.Japonya’da yapılan diğer bir klinik çalışmada 3 ay ile 1 yıl sürekli kullanılan propolis’in, çeşitli internal kanser hücrelerini yok ettiği saptanmış, çeşitli kanser hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde de önemli rol oynadığı görülmüştür. Amerika’da yapılan bir araştırmada propolisteki caffeic asit esterlerinin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatıcı özellikte olduğu görülmüştür. Propolisin mikroplardan arındırıcı, bakterilerin üremelerini durdurucu, iltihap giderici, mantarlara karşı etkili ve kas gevşetici etkileri de vardır.
Kaynak-Haber: Oya Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin