DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİ HAFTASI

0
32

Değerli Okurlar. Bugün 6 Ekim 2017 Günlerden Cuma… Mahsen Mahallesi eski adıyla Kavaklı Cami.  Eski Cami hem eski hem de yetersizliği nedeniyle yıkıldı. Yerine bahçesinin bir kısmını da katarak oldukça büyük güzel bir cami yapıldı. Cami yaptırma Dernek’i vasıtasıyla yaptırılan Cami gerçekten de görkemli güzel oldu. Bugün onun açılışı varmış.

Her şeyden Habersiz Cumaya gittiğimde cami avlusunda sandalyeler konmuş insanlar oturmuş konuşmacı sanıyorum. Müftü Efendi konuşuyordu. Önce kısa bir şaşkınlık geçirdim. Sonra cami içinde bir tabureye oturarak konuşmacıları dinlemeye başladım. Konuşmacılar hep cami, caminin kutsallığından, caminin kentin kalbi olduğu üzerinde durarak camiyi yapanlara (Dernek’e) maddi ve manevi katkısı olan tüm insanlara teşekkür edildi. Hayırseverler için dualar ettiler.

Sonra ezan okunmadan önce caminin açılışı yapıldı. Kurdeleler kesildi. Ezan Okundu. Cuma namazına geçildi. Cuma günü olması nedeniyle oldukça kalabalıktı. Bu haftaki HUTBE’de yine cami ve mescitler üzerine idi. Yine cami ve mescitlerin İnsanın ve Müslüman’ın yaşamı üzerindeki etkileri ayetlerle tescillendi, cemaate anlatıldı, dualar edildi. Sevgili okurlar tabi bunların hepsi güzel hoş şeylerdi. İnsani duyguların, din duygularının yenilendirilmesi, yönlendirilmesi bakımından da mutlaka gerekliydi. Bunlar güzel olmakla beraber ne yazık ki noksan iç acıtıcı bir yönü vardı ki; O da o kadar konuşmanın içinde, varlığımızı herşeyimizi borçlu olduğumuz önce Allah sonra bize bu günleri yaşatmak, yaşamak için Cumhuriyeti kuran yüce Atatürk’ten hiç söz edilmemesi gerçekten çok üzücü can acıtıcı olmuştur.

Ey…!Hacı efendiler, Hoca efendiler, ey bürokratlar, yöneticiler, bugün burada camiden, mescid’den söz edebiliyorsanız, Ezan, Bayrak kavramlarından söz edebiliyor, onları yüceltiyorsanız, iyi bilin ki, Atatürk ve onun silah arkadaşları İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir ve ismini buraya sığdıramayacağım yüzlerce vatan evladı, kahraman Türkleri ve Müslümanları seven, saygı duyan insanlar sayesinde bu günlere ulaşabildik. Onlar bizlere kanları, canları pahasına vatan denen toprak parçasını düşmandan kurtarıp bizlere mekan olarak bırakmasalardı, ne üstünde yaşayacak bir vatan ne ayaklarımız altında vatan dediğimiz ayak bastığımız mekan olmayacaktı.

Ey sayın konuşmacı beyler insanın vefalı olması, vatan ve milletini sevmesi gerektiğini bize sizler öğrettiniz. Vefa borcunun, insan duyguları arasında insanı sevmek kelimesinin ete kemiğe bürünmüş olduğu öğle görüktüğünü biz bir Müslüman ahlakı olarak algıladık. Öğle davranmamız gerektiğini söyleyen siz hoca efendiler değimliydi ?

Cumhuriyetle, maddi manevi özgürlüğünü Atatürk sayesinde kazanmadınız mı ?Atatürk: Diyanet işleri başkanlığını kurarak köylerde, kentlerde, yıllığını arpa buğdayla kazanan hoca efendilere emekçilerden Devlet memurluğu sıfatını kazanarak köyün kentin korumacılığından devlet korumacılığını kazandıran, yüce Atatürk’ü tüm başkaları, başka kesimleri kıymet bilmese, vefasız olsalar bile, Hoca efendiler, Hacı efendiler sizin unutmanız ismini bile anmamanız vefasızlığı çok iç acıtıcı gönül paslandırıcıdır.Onun için çok şatım çok üzüldüm dostlar…

 

Bürokratlar, Hoca efendiler, Hacı Efendiler…! Sizler birlik-beraberliğin çimentosu değil misiniz…? Ülkemizde, birliği, dirliği istiyor onlara ihtiyacımız varsa bunun tek yolu ulusun ortak paydası, Yüce Atatürk ve onun devrim ve ilkeleridir.

Lütfen bu ülkeyi, gençliği, yüce Türk ulusunu ortak paydasız bırakmayın Atatürk’ü unutmayın unutturmayın. Allah ondan razı olsun, bağışlasın. Nur içinde yatsın. Selam olsun ona…!

Amin. Allah’ım vefasızlıktan, iyilik bilmezlikten sana sığınırım…!

                                                       06.10.2017 Saat 22.00

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin