Demokrasi Platformu Referandumda ‘Hayır’ın Nedenlerini Anlattı

0
39

Demokrasi Platformu Referandumda ‘Hayır’ın Nedenlerini Anlattı

Merzifon Demokrasi Platformu tarafından “Referandum, Başkanlık sitemi ve Anayasa değişikliğine hayır” adlı panel düzenlendi.

Akif Gülle Kültür Merkezinde düzenlenen panele konuşmacı olarak CHP Amasya Milletvekili Avukat Mustafa Tuncer, KESK Eğitim Uzmanı Erkan Aydoğanoğlu katıldı.

Milletvekili Tuncer, katılımcılara seslenerek referandumda cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmaya çağırdı.

Anayasa değişikliğinin hukuksal boyutunu değerlendiren Tuncer, anayasanın değiştirilmesinin dünyada bir standardı olduğunu kaydederek, anayasa değişikliğinin yeterli araştırma yapılmadan ve hiçbir kesimin görüşlerinin alınmadan değiştirilmek istendiğini ve bu değişiklik teklifinin dayatma anayasası olduğunu söyledi.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Anayasa değişikliğine neden ‘Hayır’ demesi gerektiğini anlatan Tuncer, “ Ülkemizde 94 yıldır seçimler var. Şimdi hangi partili olduğunuzu düşünmeden sandığa gideceksiniz. 1923’de kurulmuş olan Cumhuriyeti, laikliği, demokrasiyi oylayacaksınız. Nisan ayında referandum olursa vatanımızı, geleceğimizi, demokrasiyi oylayacağız. Bu bir seçim değil. Ya hep birlikte millet olmaya devam edeceğiz ya da ümmet olmanın tercihini yapacağız. Sözün bittiği eylemin başladığı yerdeyiz.” dedi.

Başkanlık sisteminin Kuvvetler ayrılığı ilkesinin tek bir kişiye bağlanmasını getirdiğini aktaran Tuncer, “Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliğinin referandumla kabul edilmesinin ardından düşündüklerini yasayla uygulamaya başlamış olacak. Başkan seçilen kişi ülkede her türlü sistemi değiştirmeye yetkili kılınacak. Hiçbir başkanlık sisteminde meclisle, başkanın yada cumhurbaşkanının seçimleri aynı gün yapılmıyor. Bu orantısız güç demektir. Rekabet yasalarına aykırı. Cumhurbaşkanı hem partisinin genel başkanı olacak, hem cumhurbaşkanı olacak hem de seçimlere kendi belirlediği milletvekili listesiyle kendi partisini anlatarak gidecek. Hem de devletin tüm imkanlarını kullanacak. Demokratik kuralla anlatılır bir yönü yok. “şeklinde konuştu.

Tuncer, ayrıca “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak sözlere teslim edilemeyeceğini, istediğinde meclisi feshedebilecek, isterse ülkeyi eyaletlere ayırabilecek bir yetkiyle donatılmasına vatandaşların izin vermeyeceğine inandıklarını” kaydetti.

KESK Eğitim Uzmanı Erkan Aydoğanoğlu ise, referandumda ‘çağdaşlığın, demokrasinin, özgürlüklerle hukukun üstünlüğünün temel alındığı parlamenter rejimin mi, yoksa tüm yetkileri bir tek kişinin elinde tutup, istediği her şeyi kimseye hesap vermeden yapabildiği, halkın baskı ve zulüm altında yaşadığı, temel hak ve özgürlüklerin esamesinin bile okunmadığı, gerici, bir diktatörlük altında bir yaşamı mı? tercih ediyorsunuz ifadesinde bulunarak, “Tüm vatandaşlarımızı sağduyulu yaklaşmaya ve ülkenin geleceğini teminat altına almak için ‘Hayır’ demeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Kaynak/Haber: Hülya Karpuzcu

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin