CUMHURİYET DEVRİMİNİN FEDAİLERİ

0
72

CUMHURİYET DEVRİMİNİN FEDAİLERİ

Sevgili Okurlarım. Yukarıdaki başlık yazar Özdemir İnce’nin Cumhuriyet’in Üç Fedaisi kitabından alınmıştır. Özdemir İNCE araştırmacı bir yazar olduğundan birçok tarihi olaylarını ve tarihide inceleyen bir araştırmacıdır. Bu nedenle yazdıklarına güveniyor ve önemsiyorum. Cumhuriyetin üç fedaisi; Esat MAHMUT,  Bozkurt SARAÇOĞLU ve Galip. Bu üç altın adam Cumhuriyet’in kuruluşu sırasında bilgileri, kültürleri, bedenleri ve canlarıyla birlikte Cumhuriyet’e fedailik yapmışlardır.

Bakın değerli okurlarım. Katkıda bulunmuştur demiyorum.  Çünkü bu üç şahıs Cumhuriyet’e, düşman gerici yobazlara karşı tüm varlıklarıyla fedailik yapmışlar, Cumhuriyet’i sosyal, hukuksal, hatta bilimsel düzlem üzerinde hiçbir zaman geriye dönülemez, döndürülemez kılmışlardır. Devlet, canlı bir yapı olarak, canlılığını sürdürülebilmesi için uyum gereklidir. Yönetici sınıf her türlü hırslardan arındırılarak, tarikat cemaat gibi karşı devrimcilerin belirlediği biat kültürü efendilerinin istekleri doğrultusunda uygulamalar, özgürlük değil, yıkım getirir. Din özgürlüğü maskesi altında laik devlet anlayışına karşı gelmek ülkeyi böler, insanları ayrıştırır.

İşte tamda burada Cumhuriyet’e yeni fedailer gereklidir. Şunu da belirtmekte yarar var, sadece Laik Cumhuriyeti gericileştirmek, hatta yıkmak isteyen yobazlar değil, onlarla birlikte asıl zihniyetlerini gizleyen, aynı safta yer alan sahte solcular, sözüm ona devrimciler de en az Cumhuriyet yıkıcıları kadar tehlikelidir. Değerli Okurlarım. O halde Cumhuriyet’e çıkarsız, riyasız fedailer gereklidir. Bunlarda yine aydınlar içinden savcılar, hakimler, eğitimciler arasından çıkacaktır.

 

 

Hasan Ali YÜCEL gibi bir Milli Eğitim Bakanı, Esat MAHMUT gibi bir hukukçulara gereksinim vardır. Artık Tanrılar kurban istemiyor. Canlı, kanlı, ruhu özgür, aklı ileride fedailer istiyor. Esat MAHMUT Adalet Bakanlığı sırasında Cumhuriyet’in kalıcı olacak şekilde sağlam taştırmış Laikliğin özgürlüğünü her kese, her kavime hissettirmiştir. Üç fedai her halleriyle ölesiye fedailik yapmış, bize Cumhuriyet’i bırakmışlardır.

Onlara Allah Rahmet Eylesin, Işıklar İçinde Yatsınlar ! diyorum Sevgili Dostlarım. Benim bu kitaptan anladıklarım elbette bu kadarla sınırlı değil, ancak kösemin darlığı bunu gerektiriyor. İçinde bulunduğumuz şu acılı günlerde her taraftan kuşatıldığımız veya kuşatılmaya çalışıldığı, bireysel ve toplumsal özgürlüklerimizin kısılmak istenmesi çerçevesinde bu kitabı okumanızı öneririm. Sevgili Okurlar. Referandum dönemine girdiğimiz bu düzlemde yürürken yalpalayıp düşmemek için, yeniden Atatürk Devrimlerine sarılıp Laik Demokratik Cumhuriyet’ten, Demokrasi ve Özgürlüklerimizden vazgeçmemek için birlik, dirlik ipine sarılmamız gerektiğini bir kez daha belirterek tarihe not düşmenin gereği vardır. Haberlerde görmüş olacaksınız.

Hac Görevlerimizi yerine getirmek için Hac’ca giden yurttaşlarımıza nasıl referandum ‘Eveti’ duaları ettirildiğini aslında hiçte şaşkınlık duymadan izliyoruz.Bakalım T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı o zat için ne gibi bir işlem yapacaktır. Merakla izliyoruz. İşte tam da bu bağlamda Laikliğin nedenli bu ulusa gerekli olduğu ortaya çıkıyor. Ey Dost: Laikliğe, Cumhuriyet’e, Demokrasi ve Hukukun üstünlüğüne sahip çık. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve onun kutsallığına, dokunulamazlığına sahip çık. Gerisi senin bileceğin iş sevgili dost. Haydi işin rastgele..

Köşe Yazarı: Muharrem ÖZBİLEN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin