BİRÇOK DERDE DEVA ‘BARBERRY’ BİTKİSİ

0
734

BİRÇOK DERDE DEVA ‘BARBERRY’ BİTKİSİ

Herbalist Adnan Yıldırım” Bir çok hastalığa deva olan Barberry-Berberis bitkisi bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Vücudumuzdaki zararlı bakteri ve parazitleri yok eder, İshali önler, Sinir sistemimize iyi gelir. Boğaz ağrılarını hafifletir. Enfeksiyon, cilt bozukluları, safra kesesi hastalıklarında ve mide ekşimelerinde de bu bitki kullanılabilir” dedi.

Bu bitkinin ilaçlarının kullanımı 2,500 yıldan eski bir tarihe dayanmakta olduğunu belirten Herbalist Adnan Yıldırım, “Hint halk tıpbında ishal tedavisi, ateş düşürme, iştah artışı, karnı yatıştırmak ve canlılığı artırmak için iyi bir yaşam destekleyicisi olarak kullanılmıştır. Günümüzde safra kesesi hastalıkları (safrakesesi taşı gibi) ve mide ekşimeleri de dahil olmak üzere İran’da tıbbi amaçlı yaygın şekilde kullanılmaktadır. Benim ailem yaklaşık 40 yıldır bu bitkinin meyvesini ve yapraklarını bir çok rahatsızlık için kullanmıştır ve hala 20 kök bitki bahçemizde bulunmaktadır arzu edenlere özel şurubunu yapraklarını veya meyvesini verebiliriz,” diye konuştu.

Herbalist Adnan Yıldırım,”Barbery-Berberis bitkisinin faydaları yan etkileri ve ilaçlar ile etkileşimleri hakkında gazetemize şu bilgileri aktardı; Barberry ve goldenseal (Hydrastis canadensis) benzer tıbbi amaçlar için sıklıkla kullanılır, çünkü her iki otta da kimyasal berberin bulunur. Berberine’in test tüpleri ile yapılan labaratuvar çalışmalarında bakteri üremesini engellemesi ve bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabileceği bulunmuştur. Meyvesinin sulu ekstraktı hem kardiyovasküler hem de sinir sistemi üzerinde yararlı etkilere sahiptir. Bu nedenle, hipertansiyon, taşikardi (hızlı kalp atışı) ve epilepsi ve konvülsiyonlar gibi nöronal bozuklukların tedavisinde yararlı olabilir. Son yıllardaki araştırmalar, meyvesinin antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Enfeksiyon ve cilt bozuklukları: Barbek, deri veya vajinalin idrar yolları (mesane ve idrar yolu enfeksiyonları), gastrointestinal ve solunum yolları (boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, sinüzit, bronşit) yanı sıra candida (maya) enfeksiyonlarının enflamasyonunu ve enfeksiyonunu hafifletmek için kullanılır. Yapraklarının özü ayrıca sedef hastalığı ve akne de dahil olmak üzere bazı cilt koşullarının semptomlarını iyileştirebilir. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırma gerekmektedir.

İshal: Bitkinin meyveleri ishal için etkili bir tedavi olabilir (gezgin ishal ve gıda zehirlenmesinin neden olduğu ishal dahil). Birkaç çalışma barberi bitkisinin ishal semptomlarını antibiyotiklere göre daha hızlı iyileştirdiğini, belki de sıkılaştırıcı özelliklere sahip olduğunu, ancak antibiyotiklerin bağırsaklardaki bakteri öldürmede daha etkili olabileceğini ileri sürmüştür. Bakteriyel ishal ile ilgili ciddi sonuçlardan dolayı, eğer antibiyotikler belirtileri hafifletmek için kullanılıyorsa, otu standart antibiyotik tedavisi ile birlikte almak en iyisidir. Bununla birlikte, yemişleri antibiyotiklerle almak antibiyotik etkinliğini azaltabilir. İkisini birleştirmeden önce doktorunuzla konuşun.

Bitkinin Tanımı: Barberry, yaklaşık 9 metre boyunda büyüyebilen, gri, dikenli dalları olan bir çalıdır. Parlak sarı çiçekler Nisan ve Haziran ayları arasında çiçek açar ve sonbaharda meyve verir. Kök, kabuk ve meyveler tıbbi amaçlı kullanılır.

Faydaları nelerdir: Meyve, kök  ve kabuğu, en belirginleri berberin olan alkaloidler içerir. Test tüpleri ve hayvanlar üzerindeki laboratuar çalışmaları, berberinin antimikrobiyal ( bakteri ve parazitleri öldürücü), anti-inflamatuar, hipotansif (kan basıncının düşmesine neden olur), sedatif ve antikonvülsan etkilere sahip olduğunu düşündürmektedir. Berberis de bağışıklık sistemini uyarabilir. Aynı zamanda, bağırsağı oluşturan düz kasları da etkimektedir. Bu son etki, sindirimin iyileştirilmesine ve sindirim sistemi ağrısının azalmasına yardımcı olabilir.

Mevcut Formlar: Barberry, kapsüller, sıvı özler, tentürler ve topikal merhem olarak bulunur. Yapraklarının çayıda meyveleri ve kökleri de kullanılabilir. Kökünün özleri,% 8-12 alkaloidler (berberin) içerecek şekilde standartlaştırılmıştır.

Önlemler: Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu sebeplerden dolayı, bir sağlık kuruluşunun gözetiminde otları özenle almalısınız. Normal ve uygun doz kullanan insanlar genellikle yan etkileri bildirmez. Burun kanaması aşırı derecede yüksek dozlarda burun kanaması ve kusma vakaları bildirilmiştir.

Olası Etkileşimler: İlaçların, şifalı bitkilerin veya takviyelerin arpa ile nasıl etkileşime geçebileceği belli değildir. Bununla birlikte, arpacık aşağıdakilerle etkileşim kurabilir:

Antibiyotikler: Barberryi antibiyotiklerle almak antibiyotiklerin etkinliğini azaltabilir.

Antikoagülanlar (kan inceltici): Barberry, kan inceltici ilaçların etkinliğini değiştirebilir. Antikoagülan kullanıyorsanız  almayınız.

Antihistaminikler: Barberry, antihistaminlerin etkilerini artırabilir.

Kan basıncı tedavisi: Barberry, bu ilaçların etkilerini artırabilir. Kan basıncıyla mücadele ilaçları alıyorsanız, almayın.

Celecoxib (Celebrex): Barberry, Celebrex ile etkileşim kurabilir. İkisini birleştirmeden önce doktorunuzla konuşun.

Diüretikler (su hapları): Barberry bu ilaçların etkilerini artırabilir.

Diyabet için ilaçlar: Barberry, kan şekerini düşürebilir ve bu ilaçların etkilerini daha da güçlendirir. Diyabet için ilaç kullanıyorsanız kontollü biçimde kullanabilirsiniz.

Karaciğer tarafından metabolize edilen diğer ilaçlar: Arpa, karaciğer üzerinde çalıştığı için, karaciğer tarafından metabolize edilen birçok ilacın vücudunuzdaki çalışma biçimini değiştirebilir. Potansiyel etkileşimler hakkında doktorunuzla konuşun.

Kaynak/Haber: Berkan M.Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin