BAKIRÇAY PROJESİ İHALEYE ÇIKIYOR

0
132

BAKIRÇAY PROJESİ İHALEYE ÇIKIYOR

AK Parti Merzifon İlçe Başkanı Hasan Çilez, Merzifon’da içme suyu konusunda köklü bir çözüm olarak görülen Bakırçay Projesi’nde ihaleye çıkılacağını bildirdi.

Söz konusu projenin mazisinin 140 yıl olduğuna değinen Çilez, “Proje çok büyük bir proje. Sultan ll. Abdulhamit Han’ın projesini gerçekleştirme onurunu onların torunları olarak Allah bize nasip etti. Bununla da ayrıca AK Parti Teşkilatı olarak, onur ve gurur duyuyoruz.” dedi.

Çilez, parti binasında düzenlediği basın toplantısında Bakırçay Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hedeflerinden birini daha gerçekleştirmenin hazzını yaşadıklarını aktaran Çilez, “Son bir haftadır üzerine yoğunlaştığımız, Merzifon’da önümüze koyduğumuz hedeflerin en büyüklerinden birisi olan Bakırçay Projesi ile alakalı çok sevindirici bir neticeye ulaştık. 2011 yılında göreve geldiğimiz günden itibaren önümüze koyduğumuz hedeflerimiz vardı. Bu hedeflerin hemen hemen tamamını bitirmiştik. İki tane büyük hedefimiz kalmıştı, bunlardan birisi Bakırçay Projesi idi. Bizim gözümüzde Bakırçay projesi Merzifon’un olmazsa olmazlarından. Bu işin başlatılmasından bugüne kadar gelen süreçte ben ve teşkilattaki arkadaşlarım çok emek sarfetti. Şahsım olarak çok büyük heyecan duyduğum proje idi. Çünkü büyüyen bir Merzifon var, buna binaen azalan su kaynaklarımız var. Biliyorsunuz, Merzifon’a dışarıdan giren su kaynağı yok. Kapalı havza diye tabir edilen bir bölgedeyiz, su kaynağı girişimiz yok sayılıyor. Su ihtiyacımızı da yer altı suyundan pompalarla, elektrik enerjisi ile elde ediyoruz. İlk çakmağı çakan birisi olarak Bakırçay Projesi ile ilgili hayallerimiz, düşüncelerimiz oluşmaya başladığı günden beri heyecanlandık ve takip ettik. Bunlar çok büyük projeler. Belli kıstasları olan, uzun yıllar alabilen projeler oluyordu. Biliyorsunuz bu alanda bir madencilik faaliyeti var, o madencilik faaliyetiyle çakışmasından dolayı da adli süreçler oldu. İdari süreçlerde de zaten prosedür uzun oluyor. 2014 yılındaki 5. Kongremizden sonra tekrar arkadaşlarımızla oturduk. Önümüzde yaptığımız ve yapacağımız işleri tekrar masaya yatırdık. Öncelik sırasına göre yapmamız gereken işlerle alakalı kollarımızı sıvadık. Önümüzdeki projelerin yüzde 80’ni bitirmiştik. Kalan iki projemizden birisi olan Bakırçay Projesi’de Çarşamba günü itibariyle Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne proje ihalesine çıkılması talimatı verildi. Merzifon’umuza hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Bakırçay Projesi’nin 3 yılda tamamlanacağının bilgisini veren Çilez, “Amacımız Merzifon’un içme su problemini komple çözmek ve ovamızda sulayamadığımız ciddi miktardaki araziyi de sulu tarıma açmak. İki taş atıyoruz, ikisinde de iki büyük kuşu vuracağız. İçme suyu problemi ve ovamızda sulayamadığımız kır diye tabir edilen arazileri de sulu tarıma geçirmeyi de bu proje ile birlikte nihayetlendireceğiz.  Bu konuda emek veren ve ilk günden itibaren destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu projenin bir yıl proje ve yapım ihaleleri, iki yılda da yapımı ile birlikte üç yıl içerisinde tamamlanacağını düşünüyorum. Su sıkıntılı olduğu dönemlerden önce inşallah bu projemizi yetiştirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber: Hülya Karpuzcu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin