ATATÜRK’ÜN CEVAP VEREMEDİĞİ İHTİYAR!

0
104

ATATÜRK’ÜN CEVAP VEREMEDİĞİ İHTİYAR!

Sevgili okurlar. Başlığı görüp de hemen isyan etmeyin. Elbette yüce Atatürk’ün dünyada cevap veremediği hiçbir insan yoktur.

Türkiye’nin karanlıklarını yırtan bir ışıktı… Uygarlık ışığı. Hayatta cevap veremediği bu güngörmüş, ak saçlı bir ihtiyardı. Bilge insan büyük Lider Atatürk bu anısını bizzat kendisi anlatmıştır. Atatürk Mersin’e yaptığı gezilerden birinde; kentte gördüğü binaları işaret ederek sorar çevresindekilere;

Bu köşk kimin? “Krikor’un” Ya şu koca bina kimin? “Yorgo’nun” Şu apartman kimin? Oda “Salaman’ın” Bu cevaplar karşısında Atatürk sinirlenerek sormuş: Onlar bunları yaparken ya siz neredeydiniz…? Herkes sus-pus… Toplananların arka sırasında bir ihtiyar köylünün sesi duyulmuş: Biz Yemen’de, Tuna boylarında, Balkanlarda, Arnavutluk dağlarında, Çanakkale’de, Sakarya’da savaşıyorduk Paşam…! der. Ortalık öyle sessizleşir ki; bir kuru yaprak düşse ağaçtan sesi duyulurdu.

Yüce Önder de kısa bir sessizliğe bürünüp ne söyleyebileceğini bilememiştir. Bu anı gerçek bir önderin, Liderin tarih sayfalarına sığmayıp günümüze sıçramış gerçek bir öyküsü. Şimdiler, Lider sözcüğünü herkese yakıştırılır olduğundan değer kaybına uğramıştır.

Lider sözcüğünün de içi boşaltılarak değersizleştirilmiş, filanca Lider, filanca önder denilerek medya yalakaları, Lider sözcüğüne gölge düşürüyorlar.

Yukarıdaki anı gibi bir anıyı yaşayabilecek, anlatabilecek kaç Lider var acaba? Sıkıntımızda bu olsa gerek… Bu ülkede yüce Atatürk’ten sonra bir Liderin yetişmemiş, yetiştirilememiş olması değil midir? Diye sorası geliyor İNSAN’ın.

Muharrem ÖZBİLEN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin