ATATÜRK’E KARŞI ÇIKAN İKİ MUHALİF

0
290

ATATÜRK’E KARŞI ÇIKAN İKİ MUHALİF

 

Sevgili Okurlar. Yazımıza Akif’in bir dizesi ile başlamak istiyorum: “Tarih tekerrürden ibarettir. İbret alınsaydı tekerrür mü ederdi“ ?  Gazeteci yazar, romancı, Refik Halit Karay’ın bir eserini okuyorum. Çok ilginç bulduğum bazı bugünkü uygulama ve söylemlere de uygun düştüğü için sizlerle paylaşmak istiyorum… Refik Halit Karay, Milli mücadeleye karşı çıkanların ön saflarında bulunan bir İnsandı. Vahdettin, tarafından İstanbul da; posta telgraf genel müdürlüğüne getirilmişti. O zamanlar bildiğiniz gibi, tek haberleşme, sisteminin başında. Bir yanda Anadolu’da ki millicileri tüm haberleşmelerini engellemiş, diğer yanda yazılarıyla da gazetelerde Atatürk’e ve aydınlanma hareketine karşı çıkıyordu. 1923 yılında imzalanan Lozan anlaşmasındaki bir hüküm gereğince, bağımsızlığa ve Atatürk’e karşı çıkan hainlerin bir kısmı affedilecekti. 1938 da (150) yüzellilikler diye adlandırılan bu listede Refik Halit Karay da bulunuyordu. Affa uğruyor yurt dışından yurda dönüyor. Aradan yıllar geçiyor. 1963 yılında yazdığı bir kitapta; düşmanı olan Atatürk’le ilgili bakın neler yazıyor. “Eski ve yeni hiçbir nesile hoş görünmek istemeyen bunun için çırpınmayan biriyim. Hiçbir siyasi isteğimde yok” diyen Karay şöyle devam ediyor. Refik Halit Karay: “Siyaset yalancı pehlivan üreten, bir deliliktir. Ya da mermer tunç yerine mukavvadan heykeller yapılan atölye. Balmumundan garip ve karnaval kuklaları yetiştiren bir imalathanedir. Arada bir büyük adam da karışır, içlerine. Atatürk hariç çoktandır memleketimizde büyük adam yetişmemiştir. Balmumu’ndan mukavvadan yapılmış sözde Liderler bir bir eriyip yok olurken mukkavadan Liderler yırtılıp parçalanırken; DEV kalan kaç kişi var içlerinde ?

 

Ömrüm boyunca tanıdıklarım arasında Atatürk’ten başka cüceleşmeyen DEV yok… Hele tarihte dev olarak kalmak daha zor…! Hainler Listesinde yer alan, Atatürk’ün amansız düşmanı Atatürk’ü anlatmayı sürdürüyor: “Şimdi düşünüyorum bir Mustafa Kemal çıkıp, milli şuur ve şerefimizi tazelemiştir. Atatürk ömrümüz boyunca bizi kan ağlatmaktan kurtarmıştır.” Zekeriya Sertel ve Refik Halit Karay her açıdan birbirine zıt olan iki kişi. Biri, aşırı solcu kominist, diğeri sağcı padişahcı, halifeci ikisi de Atatürk karşıtlığında birleşmiş kişilerdir. Yıllar sonra gerçeği görüp kitaplarında “Atatürk büyük adam-dı” görüşünde birleşiyorlar.

 

Sevgili dostlar, işte bu tarihin şaşmaz HÜKMÜ’dür. Cüceleşmeyen Mustafa Kemal Atatürk ‘ün tarihin teşekkülüdür. Ne mutlu böyle Lidere. Asıl şimdilerde bulunan içimizdeki hainlerin tarih’den ders almalarıdır. Bal mumundan, mukavvadan yaratılan, Liderler, bir ışık, ısı karşısında hemen erir. Mukavvadan oluşan Liderler bir fiske ile devrilirler. Çamurdan üretilenlerse balçıklaşır. İçinde çeşitli bakteri ve mikropları üretirler. Sevgili okurlar önemli olan tarihte DEV olarak kalabilmektir. CÜCELEŞMEDEN…

 ATATÜRK’E KARŞI ÇIKAN İKİNCİ MUHALİF-2                                                                                             

Değerli Okurlar, Atatürk’e karşı çıkan muhaliflerden birini, ünlü yazar romancı Refik Halit Karay’ın kendi yazılarına dayanarak muhalifliğini ve daha sonra 1963 yılında çıkardığı kitapla da Atatürk’ü geç anladığını belirterek; Atatürk’ün Liderliğini, Türkiye için ne anlam taşıdığını çok övücü sözlerle dile getirdiğini yukarıdaki yazımızda sizlere aktardık. Şimdi ise ikinci ünlü muhalifi Zekeriya Setreli tanıtmak, istiyorum.

                                                                                 

Atatürk hayatta iken yazıları ve kitapları ile karşı çıkan; Zekeriya Sertel; Sol görüşlü (komünist) aydın bir kişidir. Yıllarca yurt dışında yaşamıştır. Onun 1977 yılında yazdığı HATIRLADIKLARIM adlı kitabından bazı alıntılar yaparak anlatalım… “Atatürk’ün ölümü geniş halk kitleleri arasında derin bir keder yaratmıştı. Memleketin yüreği durmuştu. Halkın Atatürk’ü ne kadar sevdiği şimdi daha iyi belli oluyordu. Eşimle birlikte töreni daha iyi görebilmek için yeni cami minarelerinden birinin şerefesine çıkmıştık. Tabutun arkasından, tekbir sesleri ilahiler ve hıçkırıklar yükseliyordu. Bütün millet ağlıyordu. Bu güzel ve hazin manzarayı seyrederken; Atatürk’ün son onbeş yıllık hayati, sinema şeridi gibi gözümün önünden geçti. İşte o vakit vicdanımla bir hesaplaşma gereğini duydum. Sağlında biz o adama hürriyet ve demokrasi savaşı vermiştik. Onun hareketlerini diktatörce buluyorduk. Ormanı bütünüyle göremiyorduk. Şimdi geçenleri daha iyi görüyordum. Halife ve padişahtan yana olanlar ona cephe almıştı. İttihatçılar ona suikast düzenlemişti. (1923 İzmir suikastı) Atatürk dünde büyüktü. Bugünde Yarında…”  Zekeriya Sertel yazdığı bu kitapta Atatürk karşıtı olmasını vicdanıyla hesaplaşması sonunda yanlış buluyor. Sanki ondan tarihten özür diliyor gibiydi. Her ne kadar Refik Halit Karay gibi Atatürk’ü övücü sözler söylemse de, onun büyüklüğü ve Liderliği konusunda yanıldığını da belirtmekten çekinmiyor.

 

Sevgili dostlar işte, tarih ve işte iki ünlü yazardan Atatürk gerçeği. Bazıları böyle ilkeli aydın tavırı ile Atatürk’e karşı çıksalar bile, bugünün Atatürk düşmanları ve yandaş yazarları sade kişisel çıkar, mevki vs gibi dünyevi çıkarları nedeniyle davrandıklarını tarih elbette onlarında şifrelerini çözecek, teşhir edecektir. Atatürk yirminci yüzyılın en büyük Lideri, aydınlatmacısı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusudur. Ne yazık ki; Bu millet Atatürk’ten sonra yeni bir Lider yetiştirememiştir. Siyaset; yine Refik Halit Karay’ın tespitiyle, bal mumundan, mukavvadan siyasetçiler ve Liderlerle, pehlivanlarla bugüne dek gelmiştir. Allah Atatürk’ten razı olsun. Yüce Türk Ulusu daha nice Atatürk’ler çıkarabilecek bir millet olduğunu da tarihe tescil ettirmiştir. Yeter ki, içleri insan sevgisi, hak hukukla dolu, birlikteliğimiz devam etsin. Bu yüce Türk ulusunun altından kalkamayacağı hiçbir yük yoktur. İşte amansız iki Atatürk karşıtı insan, işte gerçeklerin samimiyetle dile getirilişi… Yorum sizin sevgili okurlarım…!  Dev adam-a saygılar nur içinde yatsın. Allah ondan razı olsun AMİN…!

Muharrem ÖZBİLEN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin