ALIŞVERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN YAP ESNAFINA SAHİP ÇIK!

0
98

ALIŞVERİŞİNİ YEREL ESNAFTAN YAP ESNAFINA SAHİP ÇIK!

Sayıları her geçen gün artan büyük marketler karşısında adeta can çekişir hale gelen küçük esnaflar çözüm yolu arıyor.

Merzifon Bakkal Bayi ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Recep Kırbaş, ilçede faaliyette bulunan bakkal ve pazarcı esnafı gibi işletmecilere destek verilmesi çağrısında bulundu. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Kırbaş, ilçede kurulan büyük marketlere sınırlama getirilmesini istedi.

Merzifonluların alışveriş için kendi esnafına yönelmesi gerektiğini vurgulayan Kırbaş, “Öncelikle Ulusal marketler kimdir? Sorusunu açalım. Merkezleri Türkiye’de  yada yurt dışında olan perakende sektöründe faaliyet gösterengıda,temizlik,Kozmetik,manav,tekstil,Elektironik,telefon,iletişim,baharat,tekel ve daha birçok  alanda satışları olan marketlerdir. Hemen hemen her ay mantar gibi bir yenisi açılan bu marketler yerel esnafa ve ilçemize ciddi ekonomik zararlar vermektedir. İşleri ciddi oranda düşen esnaflarımızın bunlar karşısında dayanacak rekabet gücü kalmamıştır. Evini ailesini bu işten geçindiren esnafımız ne yazıkki yakında bu marketler de asgari ücret ile çalışan biri haline gelecektir. Oysaki ahilik kültüründeki gibi babalarımız bizlere kendi işimizin çırağı olmamızı ve bu geleneği devam ettirmemizi öğütlemişti ama şimdi biz çocuklarımıza bunu diyemiyoruz. Çünkü her gecen gün işlerimiz daha geriye gidiyor. Her ay dükkânını kapatan esnaf sayısı artmakta, Büyük balık küçük balığı yutmaya devam etmektedir. Aslında bundan zarar gören sadece esnaflarımız değildir tüm ilçemizdir. Boşalan dükkanlar aylarca boş kalmaktadır. Bu marketlerin yaptıkları cirolar akşam olduğunda İstanbul’daki yada yurtdışındaki hesaplarına yatmakta böylelikle ilimizde ve ilçemizdeki mikro ekonomiye zarar vermektedir. Çalıştırdıkları birkaç kişi bunun telafisi değildir.” dedi.

“Açılan her ulusal market kapanan  en az 5 esnaf demektir” diyen Kırbaş, “ 6-7 yıl öncesine kadar ilçemiz esnaf odasına kayıtlı esnaf sayısı bu gün hızlı bir şekilde düşmüştür. Nüfusu yaklaşık 60 bin olan  ilçemizde 6 adet Bim, 11 adet  A101, 9 adet Şok, 2 adet Ekomini, 1 adet Carrefourexpress , 1 adet Gratis ,1 adet Makro market ,1 adet Hitit market var zaten kendi içinde bile fazla olan bu marketler yerel esnafın her geçen gün yavaş yavaş erimesine ve Yok olmasına sebep oluyor. Filler yürüyor çimler eziliyor. Biz Merzifon’un yerli ve yerel esnafları olarak ilçemizde ve ülkemizde bu haksız gidişata bir dur denilmesini bekliyoruz. Ve bu bağlamda yeni açılacak ulusal marketlere ruhsat verme konusunda yerel esnafımızı düşünerek hareket etmelerini devlet kurumlarından ve belediyemizden bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak-Haber: Nedime Soku

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin