Alışverişini Yerel esnaftan yap Esnafına sahip çık

0
67

Alışverişini Yerel esnaftan yap Esnafına sahip çık

Sevgili Okurlar… Bakkal, Bayi ve Manavlar Odası Başkanı Recep Kırbaş’ın halkı bilinçlendirmek adına dağıttığı;  ‘Her gün selamlaştığın, üzerimde yok sonra veririm dediğin veresiye alışveriş yaptığın, kimi zaman anahtarını, kimi zaman çocuğunu emanet ettiğin, kimi zaman borç istediğin yerel esnafına sahip çık’ ilanlarını afişlerini her yerde gördüm okudum. Merzifon’da yaşayan bir birey olarak Esnaf odalarının alışverişlerin yerel esnaftan yapılmasına, ayrıca ucuz ve sağlıklı, taze alış veriş için pazarın tercih edilmesi yönünde halkımıza yaptıkları çağrılarını da destekliyor ve çok anlamlı, manidar buluyorum.

Sayın başkan ne diyor. “Alışverişini yerel esnaftan yap, esnafına sahip çık. Ucuz ve taze alış veriş için pazarı tercih edin.” diyerek tüm Merzifon halkına ve dar gelirli vatandaşa çağrıda bulunuyor. İfadelerine göre bir çok araştırma yapmışlar, büyük iş yerleri marketlerde satılan aynı cins sebze ve meyvelerin nerdeyse pazarın yüzde yüzüne yakın satıldığını söyleyerek vatandaşı pazara yönlendiriyor. Elbette bu görüşün doğruluk payı çok fazla. Pazar aynı zamanda bölgede, köylerde üretilen bir çok taze sebze, meyve vs.’nin pazara getirilmesiyle hem çeşit çoğalıyor, hem de daha ucuz oluyor. Merzifon’da hal olmadığı ve hal yasasının uygulanmaması nedeniyle de üretici ve satıcılara fazla maliyet yüklenmediğinden Pazar daha ucuz oluyor, ayrıca tezgahtaki mallarda taze olduğundan daha sağlıklı ve temiz oluyor. Tüm bu bilinenlerin bir yetkili (oda başkanı) tarafından dile getirilmesi, odanın, oda üyelerinin vatandaş sevgisi, saygısı bağlamında düşünüldüğünde esnafın (sebze ve meyve vs.) dar gelirli halkın safında yer tuttuklarının canlı bir örneği.

Halkımızın bu mesajı iyi okuyup ona göre tavır alması beklenir. Elbette, daha ucuz, daha iyi temiz yiyecekler bularak halka ulaştıracaklardır. Yerel esnafımızın ayakta kalabilmesi için halkımızın da bu çağrıya destek vermesini canı gönülden istiyorum. Bu odayı benimsiyor, başkanını da kutsuyorum. İyi ki varsın Recebim. Daha çok üretim, daha çok ucuz, kalite. Haydi rastgele…

Sevgili okurlarım. Esnaf bana göre bir kentin, ülkenin omurgasıdır. Esnaf ne denli, dürüst ne denli vatanseverse,  O kentin, ülkenin sağlığı yerindedir, iyidir. Demokrasinin koruyucu gücüdür esnaf. Ekonominin de motorudur, esnaf. Vergisini ödeyen, üretimini yapan sanayici ve esnaf toprağın bekçisidir. Vatan sevgisi elleriyle yoğurduğu topraktan geliyorsa, Cumhuriyet sevgisi, onun içindeki insan sevgisinden kaynaklanır. Elbette bu kriterlere sahip esnaf, üretendir, ürettiğini hakça paylaşandır. Payından ülkesine vergisini tam olarak ödeyendir. Türk halkı böyle bir esnafı sever, sayar. Esnafta halk severdir. O bilir ki; halk olmazsa, vatan olmazsa hiçbir şeyin değeri yoktur. Recep Kırbaş böyle bir örgütün odanın başkanı. Üretene Allah güç versin, paylaşana da Allah daha çok versin.  Ülkemiz, kentimiz, Esnafıyla, halkıyla birlik beraberlik içinde daim olsun…!

Muharrem Özbilen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin