ACAR: 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE DOĞAYLA TEMASTA OL

0
64

ACAR: 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE DOĞAYLA TEMASTA OL

 TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle herkesi doğaya çıkmaya ve doğayla temasta olmaya çağırdı. TEMA Vakfı Merzifon Şubesi Temsilcisi Kadir Acar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada;  Birleşmiş Milletler tarafından her sene 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’nde TEMA Vakfı olarak herkesi doğaya çıkmaya, doğayla bağ kurmaya ve onu korumaya davet ediyoruz., Bu yıl Birleşmiş Milletlerin Dünya Çevre Günü teması “Doğayla Temasta Ol” olarak belirlendi. Bireylerin doğaya çıkması ve onun değerini anlaması çok önemli. Bu bakımdan TEMA Vakfı olarak ekolojik okuryazar bireyler yetiştirmek amacıyla okul öncesinden üniversiteye kadar çocuklar ve gençler için doğa eğitimi programları uyguluyoruz. Bu vesileyle çocuklara yönelik “İçeride Çocuk Kalmasın” sloganımızı yetişkinlere de uyarlayarak “Doğayla Temasta Ol” çağrısı yapıyoruz. Bununla birlikte ekosistemlerin tehlike altında olduğuna dikkat çekiyoruz ve herkesi doğaya çıkarak doğanın değerini anlamaya davet ediyoruz” dedi.

Doğanın zarar görmesi

yaşamı olumsuz etkiliyor

Son yıllarda bilim dünyasında yaşanan gelişmeler ve iklim değişikliği gibi çevre sorunları nedeniyle doğanın öneminin daha iyi anlaşıldığını ifade eden Merzifon TEMA Vakfı Temsilcisi Acar, “Okyanuslar, ormanlar ve toprak karbondioksit ve metan gibi sera gazlarını bünyelerinde saklayan depolar olarak faaliyet gösteriyor. Toprak ve su varlıkları gıda üretiminde önemli rol üstleniyor. Doğanın biyolojik çeşitliliğini oluşturan milyonlarca tür kullanılarak ilaçlar üretiliyor. Kırsalda yaşayan milyarlarca kişi doğa ile iç içe çalışıyor, geçimlerini verimli topraklardan sağlıyor. Bu durumda kirlilik, iklim değişikliği veya aşırı kullanma yüzünden ekosistemler tehlike altına girdiğinde bundan olumsuz etkilenecek ilk kişiler de kırsalda yaşayanlar oluyor” diye konuştu.

Doğanın değerini maddi

olarak nitelendirmek güç

“Doğal varlıkların insanlık için teşkil ettiği önem ve değer ancak onların yokluğunda anlaşılıyor” diyen TEMA Vakfı Merzifon şubesi temsilcisi Acar, “Doğanın değerini maddi olarak ölçmemiz mümkün değil. Çünkü bize hiçbir karşılık beklemeden, paha biçilemez hizmetler sunuyor. Temiz havanın önemini hava kirliliğine maruz kalmadan önce de bilmemiz gerekiyor. Su ve toprak gibi varlıkların korunması için kıtlık yaşamadan önce harekete geçmeliyiz. Ekosistemi geri dönüşü olmayan bir yola girmekten korumamız lazım. Birleşmiş Milletler tarafından 2016’da yürürlüğe konulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden olan “13. İklim Eylemi”,  “14. Sudaki Yaşam” ve “15. Karasal Yaşam” ile ilgili amaçları Türkiye ve dünya çapında gerçekleştirmek için somut adımlar atmamız gerekiyor. Bu yüzden “Doğayla Temasta Ol” teması ile herkesi doğayla yeniden bağlar kurmaya, bütün duyularımızı kullanarak doğayı tecrübe etmeye çağırıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Ekoloji Okuryazar

İnsanların, Ekolojik Okur Yazar olması gerektiğini söyleyen Acar, Ekoloji Okuryazar bir birey; yeryüzünde hayatı mümkün kılan unsurları ve doğal süreçleri bilen, doğal mekanlarla diyalog kurabilen, doğanın bir parçası olduğunu içselleştirmiş, günlük hayatındaki tercihlerinin doğaya etkilerinin farkında olan ve doğa ile uyumlu, sürdürülebilir yaşam için harekete geçebilen bireydir. Doğayla kurduğu ilişkide hassas, çevre sorunlarına karşı duyarlı ve çözüm aramaya yatkındır.” İfadelerini kullandı.

Acar: TEMA Gönüllüleri

etkinliklerle dikkat çekiyor

TEMA Gönüllülerinin ülke çapında bilgilendirme stantları ve renkli etkinlikler düzenleyerek 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne dikkat çektiklerini belirten Acar, Gönüllüler insanların doğanın hakimi değil, onun bir parçası olduğunu anlaması ve doğayı tahrip eden uygulamalar yerine doğayla uyumlu hareket etmesi gerektiği mesajını veriyor.” dedi.

Büyüknohutçu çiftini anıyoruz

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesi ile Finike ormanlarını madencilik faaliyetlerine karşı savunan Ali ve Ayşin Büyüknohutçu çiftini de saygı ile andıklarını anımsatan TEMA Vakfı Merzifon Temsilcisi Acar, Basına yansıyan iddiaların yetkililer tarafından ciddiyetle ve ivedilikle sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Suçlular hak ettiği cezayı alana kadar davanın takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Kaynak/Haber: Berkan M.Kayacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin