HERBALİST YILDIRIM: ASTIM HASTALIĞI KRONİK BİR HASTALIKTIR

0
104

HERBALİST YILDIRIM: ASTIM HASTALIĞI KRONİK BİR HASTALIKTIR

Herbalist Adan Yıldırım, “Astımı önleyemezsiniz, ancak saldırı sayısını ve sıklığını azaltmak için önlemler alabilirsiniz. Astım, akciğerlerin iltihaplanmasını içeren kronik bir hastalıktır. Hava yolları şişirir ve hava akışını akciğerlerin içine ve dışına çıkararak nefes almasını zorlaştırır. “ dedi.

Herbalist Yıldırım, Astım hastalığı hakkında gazetemize şu bilgileri aktardı; Astım kelimesi Yunanca “panting” kelimesinden gelir. Astım pantolonuna ve hırıltılı yere sahip olan insanlar akciğerlerine yeterli hava bulamıyorlar. Normalde, sinir bozucu bir şeyle nefes aldığınızda veya egzersiz gibi daha fazla havaya ihtiyaç duymanıza neden olan bir şey yaptığınızda hava yollarınız rahatlar ve açılır. Ancak astım ile solunum yollarındaki kaslar sıkışır ve hava geçişlerinin astarları şişer. Astım en yaygın kronik çocukluk çağı hastalığıdır. Tüm vakaların yaklaşık yarısı, 10 yaşından önce gelişir ve astımlı birçok çocukta alerjisi de vardır. Astım ya alerjik ya da alerjik olmayabilir. Alerjik astım ile, hayvan tüyü, polen veya toz akarları gibi inhalasyon rahatsızlığına karşı alerjik bir reaksiyon, bir saldırıyı tetikler. Bağışıklık sistemi harekete geçer, ancak yardım etmek yerine iltihaplanmaya neden olur. Astımın en yaygın formu budur. Alerjik olmayan astım, bağışıklık sistemini içermez. Saldırılar stres, kaygı, soğuk hava, duman veya bir virüs tarafından tetiklenebilir. Bazı insanlar semptomları ancak egzersiz yaptıklarında egzersize bağlı astım olarak bilinir. Astım için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, kontrol edilebilir. Orta ila şiddetli astımı olan insanlar belirtileri kontrol altına almak için geleneksel ilaçları kullanmalıdır. Doktorunuzun gözetiminde kullanılan tamamlayıcı ve alternatif terapiler yardımcı olabilir, ancak konvansiyonel tedavinin yerini almamalıdır.

Belirti ve bulgular: Astım hastalarının çoğunda herhangi bir semptom olmaksızın zaman geçmekte, astım atağı geçirmektedir. Bazı insanlar bir saldırı sırasında kötüleşen kronik nefes darlığına sahiptir. Astım atakları birkaç dakika sürebilir ve akciğerlerdeki hava akışı ciddi şekilde kısıtlanırsa tehlikeli olabilir.

Birincil belirtiler şunlardır: Nefes darlığı, Nefes alma, genellikle birdenbire başlar. Gece veya sabahın erken saatlerinde daha kötü olabilir. Soğuk hava, egzersiz ve mide ekşimesi ile daha da kötüleşebilir. Hışıltı, solunum yollarını açan ilaçlar olan bronkodilatörleri kullanarak rahatlar, Göğüste sıkışma., Öksürük (kuru veya balgam), Öksürük varyant astımda bu tek semptom olabilir.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, acil tedavi arayın: Nefes alma veya nefes almada aşırı zorluk, Dudaklara ve yüze mavimsi renk, siyanoz denir. Ciddi endişe, Hızlı nabız, Aşırı terleme, Uyuşukluk ya da karışıklık gibi bilinç seviyesinin azalması

Sebepler: Astıma muhtemelen birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. Genler rol oynamaktadır. Ailenizdeki diğer insanlara astım gelişmesi olasılığı daha yüksektir. Duyarlı olanlar arasında alerjen, alerjik reaksiyona neden olan maddeler veya enfeksiyonlar gibi çevresel faktörlere maruz kalmak astım geliştirme şansını artırabilir.

Risk faktörleri: Aşağıdaki faktörler astım geliştirme riskini artırabilir: Alerjiktir. Ailede astım ya da alerji öyküsü. Doğumda azaltılmış akciğer fonksiyonu. İkinci el dumana maruz kalma. Bebeğin üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi. Büyük bir şehirde yaşamak. Cinsiyet. Küçük çocuklar arasında astım, kızlarda olduğu gibi erkeklerde iki kat daha sık gelişir. Fakat ergenlik çağından sonra kızlarda daha yaygın olabilir. Obezite. Gastroözofageal reflü (mide ekşimesi).

Tetikleyiciler: Özellikle çocukluk çağı astımı, alerjileri tetikleyen şeylerin hemen hepsiyle tetiklenebilir: Toz, hamamböceği israfı, hayvan kütüğü, iç ve dış mekan kalıpları ve polen.

Duman, parfümler, dizel parçacıkları, kükürt dioksit, yüksek ozon seviyeleri ve boya, temizlik ürünleri ve gaz sobaları kaynaklı duman gibi hava kirleticileri. Havadaki değişiklikler, özellikle sıcaklık (özellikle soğuk) ve nem. Tütün dumanı. Aspirin ve non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) yetişkin astım hastalarının% 5’ine kadar astımı tetikleyebilir. Diğer tetikleyiciler şunları içerir: Egzersiz, gülmek, ağlama veya bağırmak gibi nefesle ilgili faaliyetler. Stres ve kaygı.

Teşhis: Astım semptomları diğer bazı rahatsızlıkları taklit edebilir ve doktorunuz diğer hastalıkları ekarte etmek için kapsamlı bir öykü alacaktır. Akciğerlerinizin ne kadar havayı tutabileceğini ve ne kadar havayı soluduğunuzu ölçmek için akciğer fonksiyon testlerine de sahip olabilirsiniz. Doktorunuz nefes ne kadar havayı ve ciğerlerinizden ne kadar hızlı hava aldığınızı ölçmek için bir spirometre kullanabilir. Diğer testler arasında göğüs ve sinüs grafileri, kan testleri veya alerji testleri sayılabilir.

Astım şu şekilde sınıflandırılır: Hafif aralıklı: Haftada 2 gün, ayda 2 gece hafif semptomlar. Hafif kalıcılık: Haftada 2 günden fazla, ancak bir günde 1 defadan fazla semptoma sahip olma. Orta şiddetli kalıcı: Günde bir kez ve haftada 1 gece fazla semptomlar. Şiddetli kalıcı: Gün boyunca ve sıklıkla geceleri semptomlara sahip olma.

Önleme: Astımı önleyemezsiniz, ancak saldırı sayısını ve sıklığını azaltmak için önlemler alabilirsiniz.

Alerjenler ve tahriş edicileri mümkün olduğunca kaçının. Örneğin, alerji yapmayan özel yatağı ve yastık kılıflarını kullanarak ve halıları yatak odasından çıkararak toz akarlarına maruz kalma oranınızı azaltın. Evinizi sık sık temizleyin. Temizleme esnasında maske takın ve sert kimyasallar içermeyen temizleyicileri seçin.

Egzersiz: Egzersize bağlı astımı olan insanlar bile kalabilir ve egzersiz akciğerlerinizi güçlendirmenize ve vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olur. Dışarıda soğukken önlem alın. Nefes aldığınız havayı ısıtmak için yüz maskesi takın. Egzersiz rejimini başlatmadan önce doktorunuzla konuşun.

Nefesinize dikkat edin: Hırıltı gibi yaklaşmakta olan bir saldırının belirtilerini izleyin. Doktorunuz sizden fark etmeden nefesinizde ufak farklar tespit edebilen bir tepe debimetresi adı verilen bir makine verebilir, böylece bir saldırıyı önlemek için ilaç alabilirsin. Doktorunuz hangi değişikliklerin size hemen tıbbi müdahale gerektirebileceğini bilmenize yardımcı olacaktır.

Atakları hızlı bir şekilde tedavi edin: Bir saldırıyı ne kadar çabuk tedavi ederseniz o kadar az şiddetlenir ve ihtiyacınız olan az ilaç olacaktır.

İmmünoterapiyi düşünün (alerji atışları): Alerjiniz varsa, alerji atakları, sahip olduğunuz astım ataklarını ve yoğunluğunu düşürebilir ve ayrıca, ihtiyacınız olan ilaç miktarını düşürebilir.

İmmünoterapi, alerjiniz olan maddenin düzenli enjeksiyonlarını içerir ve her bir sonraki atış önceki atıştan biraz daha yüksek miktarda içerir. Dilaltı immünoterapi allerjen dilin altındaki damlalar halinde gönderir. Zamanla, bağışıklık sistemi alerjene alıştı ve artık ona tepki vermiyor. İmmünoterapinin sizin için doğru olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Tedavi: Astım ataklarını önleme, iltihaplanmayı azaltma ve akciğer hasarını önleme, tedavinin ana hedefidir. Durumunuz hakkında ne kadar çok şey bilerseniz, bir astım eylem planı geliştirmek için doktorunuzla daha yakından çalışabilirsiniz. Astımı kontrol altına almak için, alerjik tetikleyicilere maruz kalmayı önlemeniz ve reçeteli ilaçları almanız gerekir. Solunumunuzu izleyerek ve ilaçlarınızı her gün alarak, astımı uzun vadede kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Astım atağı sırasında acil ilaçlara hala ihtiyacınız olabilir. Ağır bir saldırıda, oksijen ve damardan verilecek ilaçlar (IV) için hastaneye kaldırılmanız gerekebilir.

Yaşam tarzı: Eğer içiyorsanız, bırakın. Fazla kiloluysan kilo ver. Aşırı kilolu olmak akciğerlere baskı yapabilir ve inflamatuvar bir yanıtı tetikleyebilir. Akciğerlerinizin nasıl çalıştığını ölçmeye yardımcı olan taşınabilir bir cihaz olan zirve akım sayacını kullanarak durumunuzu her gün izleyin. Doktorunuzu göstermek için okumalar yapan bir günlük yazın. Birlikte, “kişisel en iyi” okumanızı oluşturacaksınız. Doruk akış okumanız kişisel en iyi% 80’in altına düşerse doktorunuzu aramalısınız. % 50’nin altına düşerse hastaneye gidin. Değişiklikleri veya saldırıları kaydeden bir günlük tutun. Tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olabilir.

İlaçlar: Astım için kullanılan ilaçlar iki farklı amaca yöneliktir: acil bir saldırıyı durdurmak ve iltihabı kontrol etmek ve uzun vadede akciğer hasarını azaltmak.

Hızlı kurtarma ilaçları: Bu ilaçlara bronkodilatör denir ve bir saldırı olduğunda solunum yollarının açılmasına yardımcı olur. Kısa etkili beta-adrenerjik agonistler hemen çalışmaya başlarlar.

Uzun süreli kontrol: Bu ilaçlar genellikle her gün alınır. İnhale kortikosteroidler iltihaplanmayı azaltır ve oral kortikosteroidlere göre daha az yan etkiye sahiptir.

Beslenme ve diyet takviyeleri: Astım için diyet olmamasına rağmen alerjik astımı olan insanlar, astımını kötüleştirebilecek gıda alerjileri de gösterebilir. Besin alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, bir eliminasyon diyeti denemeniz konusunda doktorunuzla konuşun. Antioksidanlarda yüksek miktarda meyve ve sebze yemeniz de astımı kontrol altına alabilir. Bir çalışma, Akdeniz diyetini takip eden astımlı kişilerin astım semptomlarını daha iyi kontrol ettiklerini buldu. Bazı çalışmalar, astımlı kişilerin bazı besin öğeleri seviyelerinin düşük olma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Ancak, takviyeleri alarak astım ataklarını azaltmaya yardımcı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Genel olarak sağlıklı bir diyet, ihtiyacınız olan besin maddelerini almanıza ve vücudunuzun astım gibi uzun vadeli bir durumla başa çıkmasına yardımcı olur.

Choline: Bu B vitamini, astım ataklarının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı kanıtlar daha yüksek dozların (yetişkinler için günlük 3 g) daha iyi çalışabileceğini gösterir. Ancak doktorunuzun denetimi olmadan yüksek dozda almamanız gerekir. Daha fazla araştırma gerekiyor.

Magnezyum: Astımı tedavi etmek için magnezyum kullanma fikri, astım hastalarının genellikle düşük magnezyum düzeylerine sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Bazı çalışmalar, intravenöz (IV) magnezyumun astım atağı için acil tedavi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, çalışmalar karışık sonuçlar ortaya koymuştur. Daha fazla araştırma gerekiyor. Magnezyum bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuzla konuşun.

Balık yağı: stımı tedavi etmek için omega-3 yağ asitlerinin (balık yağı içerisinde bulunan) kullanılması ile ilgili kanıt karışıktır. En azından birkaç çalışma balık yağı takviyelerinin astımlı çocuklarda ve yetişkinlerde iltihabı ve semptomları azaltabileceğini bulmuştur. Ancak çalışmalar sadece az sayıda insana yer verdi. Bir çalışma, balık yağının aspirin kaynaklı astımı kötüleştirebileceğini bulmuştur. Doktorunuza kaliteli bir balık yağı ekinin sizin için mantıklı olup olmadığını sorun. Yüksek dozlarda balık yağı, özellikle warfarin (Coumadin) gibi kan tinerini kullanırsanız, kanama riskini artırabilmektedir.

Quercetin: Quercetin, bir çeşit antioksidan flavonoid olarak bilinir, vücuttaki histamin ve diğer alerjik veya iltihap kimyasallarının salınımını azaltmaya yardımcı olur. Histamin, burun akışı, sulanmış gözler ve kurdeşen gibi alerji semptomlarına katkıda bulunur. Bu nedenle, quercetin astım tedavisi olarak önerildi. Quercetin bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yüzden almadan önce doktorunuza sorun.

C vitamini (günde 1 g): Bir ön çalışma, astımlı çocukların, C vitamini ile meyveler açısından zengin bir diyet yediğinde wheezing’i önemli ölçüde azalttığını belirtti. C vitamini, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve bu da sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, C vitamini takviyesinin (günde 1 g) alınmasının hava yollarını açık tutmasına yardımcı olabileceğini, ancak diğer çalışmaların hiçbir fayda sağlamadığını öne sürüyor.

Koenzim Q 10 (CoQ10): Astım varsa, kanında bu antioksidan düzeyini düşürebilir. Bununla birlikte, araştırmacılar, CoQ10 takviyelerini alarak semptomları iyileştirmeye yardımcı olup olamayacaklarını bilmiyorlar. CoQ10 bazı kemoterapi ajanları ve kan basıncı ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçları etkileyebilir. CoQ10 kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırabilir ve diğerleri arasında varfarin (Coumadin) ve aspirin gibi kan düşürücü ilaçlara müdahale edebilir.

Likopen ve beta-karoten: Ön veriler, birçok meyve ve sebzede bulunan bu iki antioksidanın egzersize bağlı astımı önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Sigara içen veya simvastatin alan insanlar (Zocor), doktorlarıyla konuşmadan beta-karoten almamalıdır.

B6 vitamini: Teofilin kullanıyorsanız B6 vitamini gerektirebilir, çünkü bu ilaç B6 kan seviyelerini düşürebilir.

Potasyum: Teofilin kullanıldığında vücuttaki seviyeler düşebilir.

Otlar: Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeplerden dolayı bilgili bir sağlık uygulayıcısı gözetiminde otları özenle almalısınız.

Akupunktur: Ön çalışmalar, akupunkturun astımlı bazı insanlar için semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini, ancak tüm çalışmaların kabul etmediğini göstermektedir. Astım tedavisinde geleneksel tıp yerine, akupunktur kullanılmalıdır.

Homeopati: Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelemiş olmasına rağmen, profesyonel homeopatlar, astım tedavisi için kendi bilgi ve tecrübelerine dayanarak aşağıdaki ilaçları değerlendirebilir. Bir çare reçetelemeden önce, homeopatlar anayasal türünü dikkate alır, fiziksel, duygusal ve psikolojik yapınızı içerir. Tecrübeli bir homeopat her birey için en uygun tedaviyi belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir. Sambucus, Astım için boğulma hissi ile gece bir insanı uyandırır. Kişi yatarken semptomlar kötüye gitmektedir.

Zihin-beden tıbbı: Stres ve kaygı, astımı kötüleştirebilir, günlük hayatınızdaki stres yönetimi teknikleri dahil olmak üzere semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu teknikler doğrudan astımı tedavi etmez.

Hipnoz: Bu teknik, tekniği kolayca öğrenebilen çocuklar için özellikle yararlı olabilir.

Yoga: Genel rahatlama ve stres azalmasına ek olarak, astımlı kişilere yönelik çeşitli çalışmalar, düzenli yoga uygulamasıyla akciğer fonksiyonunun iyileştiğini ileri sürmektedir. Bununla birlikte, solunumla ilgili herhangi bir yarar hafif görünmektedir.

Günlüğe kaydetme: Yayınlanan bir çalışmada Tıp New England Journal astım olan kişilerde günlük günlüklerinde olumlu etkisi belgelenmiştir. Araştırmacılar, günlük tutmanın bastırılmış duyguların serbest bırakılmasına izin verdiğini ve genel olarak stresin azalmasına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Diğer Hususlar: Gebelik sırasında astımın klinik şiddeti gebelik öncesi şiddeti izlemektedir. Alevlenmeler gebeliklerin% 36’sına kadar, en sıklıkla 14 ila 24 hafta arasında gerçekleşebilir.

Uyarılar ve önlemler: Astım için teofilin ile uzun süreli tedavi B6 vitamininin kan seviyelerini düşürebilir.

Prognoz ve komplikasyonlar: Astımlı insanlar normal, aktif yaşayabilirler. Astım kronik bir hastalığa sahip olduğundan, uzun vadede kişisel bakım ve izlemenin yanı sıra doktorunuzla sürekli iletişim kurmanız gerekir. Astım olması böbrek hastalığı, uyku apnesi ve depresyon da dahil olmak üzere diğer kronik hastalıkları geliştirme riskini artırır. Ön çalışmalar astımın yaşlanmayı hızlandırabileceğini de göstermektedir. Astımı olan çoğu insan, semptomsuz dönemlerle ayırıcı ataklara sahiptir. Ruh halinize dikkat edin, hayatınızdaki stres seviyesini düşürün ve iyi bir duygusal destek sistemine sahip olun, kendinize iyi bakmanıza yardımcı olacaktır. Ciddi duruma bağlı olarak, düzenli olarak takip ziyaretleri, her 1-6 aylık bir sıklıkta teşvik edilir.

 

Kaynak-Haber: Oya Kayacan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin