1 Milyon Meyve Fidanı Merzifon’da Yetişiyor

0
125

1 Milyon Meyve Fidanı Merzifon’da Yetişiyor

Merzifon Kaymakamı Ozan Balcı, çiftçilere destek olmak için meyve fidanları yetiştirilmesi amacıyla başlattıkları “1 Milyon Meyve Fidanlığı” projesinin tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

Balcı, Kaymakamlık koordinesinde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İlçe Ziraat Odası Başkanlığının katılımıyla 1 milyon meyve fidanın bulunacağı, 26 dönümden oluşan tesisin tamamlandığını belirtti.

Tesisin bölge çiftçisini kalkındıracağını belirten Balcı, “Ceviz, badem, kızılcık, kuşburnu, vişne, kiraz, çilek ve misket elması gibi meyvelerin fidanlarını kendimiz üreteceğiz. Çünkü Merzifon, marmelat sektöründe önemli bir noktada. Biz de bu konuda harekete geçerek üreticimize destek oluyoruz.” dedi.

Proje ile Merzifonlu çiftçi ve üreticinin toprağını, suyunu, havasını koruyacağını anlatan Balcı, “Merzifon için dev bir proje. Ekiplerimizi kurduk, hep birlikte çalışıyoruz. İlkbaharda her yer dikilen fidanlarla dolacak.” diye konuştu.

Söz konusu tesisin bölgeye örnek olacağını vurgulayan Balcı,  “Amacımız bölge çiftçimize destek vermek. Bu işler yapılırken sulama tesisleri kurulmasına da gayret edeceğiz. Her iki projeyle de para kazanmayı değil çiftçimizi zenginleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Köy muhtarlarından ağaçlandırma projelerine destek vermelerini isteyen Balcı, “Ağaçlandırmaya önem veren köylere daha çok yatırım yapılacak. Hangi köy daha çok bağ bahçe kurarsa ve fidan dikerse o köy daha çok hizmet alacak. Alt yapı çalışmalarında öncelik vereceğiz. Ağaçlandırma projesi köylerimiz arasında bir yarışa dönüşsün istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak/Haber: HÜLYA KARPUZCU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı buraya girin